Haber: Esra SER

Doğumdan ölüme sosyal güvenliğin söz konusu olduğu her alanda hizmet veren Sosyal Güvenlik Kurumu hakkında bilgi veren Elazığ SGK İl Müdürü Mehmet Sıtkı Erman, “Sosyal Güvenlik sistemi son 150 yıllık dünya tarihinin en önemli Sosyal Devlet uygulamasıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal bir devlet olduğu anayasamızda açıkça ifade edilmiş ve Sosyal Güvenlik hakkı güvencesi sağlanmıştır” dedi.

“Türkiye De Yaşayan Her Bir Vatandaşımız Sosyal Güvenlik Sistemimizin Korumasına Alınmıştır”

 Sözlerini sürdüren Erman; “Bunun gereği olarak, Türkiye de yaşayan her bir vatandaşımız Sosyal Güvenlik sistemimizin korumasına alınmıştır. 2006 yılında çıkarılan 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu, içerdiği yapısal ve niteliksel normlarla Sosyal Güvenlik sistemimizde reform niteliğinde bir iyileşme sağlamış tarihi başarılarımızdan biridir. Ayrıca Sosyal Güvenlik reformu 17 Nisan 2008 tarihinde Mecliste kabul edilerek yasalaşmış ve birçok yeniliği de beraberinde getirmiştir. SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur olmak üzere üç farklı Kurum Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplanmıştır” dedi.

“Sağlık Sigortası Sistemi; Türk Mucizesidir”

Erman, “Sosyal Güvenlik sistemindeki bu dönüşümün mimarı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Genel Sağlık Sigortası Sistemi, dünyaya örnek teşkil eden ‘Türk Mucizesi’ olarak adlandırabiliriz” dedi.

Sosyal Güvenlik Haftası’nı Kutlarım”

Erman; “Sloganlarını; ‘Güçlü Sosyal Güvenlik Kurumu, Güçlü Türkiye demektir’ EYT yasası (03 Mart 2023 – 32121 Sayılı Resmi Gazete) ve 7440 (12 Mart 2023 – 32130 Sayılı Resmi Gazete) sayılı yapılandırma yasasının yürürlüğe girmesi nedeniyle, mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan Sosyal Güvenlik Kurumu personelimizin ve tüm vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik Haftasını kutlarım” diyerek sözlerini noktaladı.