“Günü birlik çözümler değil, kalıcı çözümler oluşturduk!”

Göreve geldiği günden itibaren çalışmalarına hız kesmeden devam eden Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları projeleri ve hizmetleriyle kendinden söz ettiriyor. Başta altyapı olmak üzere şehrin yıllardır çözülmeyen sorunlarını...

22 Aralık 2022, 14:51
“Günü birlik çözümler değil, kalıcı çözümler oluşturduk!”

Göreve geldiği günden itibaren çalışmalarına hız kesmeden devam eden Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları projeleri ve hizmetleriyle kendinden söz ettiriyor. Başta altyapı olmak üzere şehrin yıllardır çözülmeyen sorunlarını ‘Siyasi hayatıma mal olsa bile çözeceğim’ diyerek birçok hususta şehrin kurtarıcısı oldu. Fırat gazetesi olarak Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’na tekrar Belediye Başkanı adayı olacak mısınız? Sorusunu yönlendirerek hizmetlerin ve vaat ettiği projelerin neredeyse tamamlandığını ve vatandaş ile olan temaslarında ne gibi dönüşler aldığını sorduk. Başkan Şerifoğulları; “4 yılda toplamda;98 proje gerçekleştirdik. Şehrimizin dört bir yanında bugünümüz ve yarınlarımız adına çalışmalarımızı sürdürüyor, şehrimizi birbirinden kıymetli yatırımlarla buluşturuyoruz. Daha güzel ve yaşanabilir bir Elazığ için yapacak daha çok işimiz, yürüyecek daha çok yolumuz var. Partimiz ve milletimiz takdir ederse elbette görevimizi sürdürmek istiyoruz. Zira biz bu yola ikbalimiz için değil, sevdalı olduğumuz bu şehre hizmet için çıktık. Çıktığımız yolda sonuna kadar vatandaşımızla birlikte hizmet için, geleceğimiz için çabalayacağız” dedi.

Röportaj: Remziye KÖKBURİ

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Başkan Şerifoğulları; “Hizmetlere hız kesmeden devam edeceğiz. Şehir hepimizin ve biz en iyisini vatandaşımıza sunmak için görevimizin başındayız. Gönül Belediyeciliği ilkesiyle hareket ederek her bir taşı şehrimizin tarihini canlı tutmak için inşa edeceğiz. Elazığ ve Elazığlılar her şeyin en iyisini ve en özelini hak ediyor bizde görevimizi tüm titizliğiyle yerine getirmek için çalışıyoruz. Yolumuz uzun ve hep daha fazla hizmet ile doğru güzel işler yaparak yolumuzda ilerleyeceğiz” dedi.

Göreve geldiğiniz günden itibaren kaç proje vaat ettiniz? Kaç projeyi hayata geçirdiniz?

“TEMEL GAYEMİZ YAPILMASI GEREKENLERİ BİR BİR HAYATA GEÇİRMEK”

Şehrimize ve insanımıza hizmet için memleket sevdasıyla çıktığımız hizmet yolculuğu öncesi şehrimizin kangrenleşmiş sorunlarını, temel ihtiyaçlarını ve gelecek vizyonunu baz alarak 11 ana başlıkta 100 proje oluşturduk. Temel gayemiz, yapılması gerekenleri bir bir hayata geçirmek, geleceğimizi en güzel şekilde inşa etmekti. Geride bıraktığımız 4 yıllık hizmet sürecimizde hemşehrilerimize söz verdiğimiz 11 ana başlıkta 100 projeden 81 tanesinin büyük bölümünü tamamladık, bir bölümüne ilişkin ise çalışmalarımızda sona geldik. 100 projemiz haricinde yine şehrimizin ihtiyaçlarına binaen oluşturduğumuz 17 projenin de büyük kısmını tamamladık, bir kısmına ilişkin ise çalışmalarımız devam ediyor. 4 yılda toplamda 98 proje.

“GÜNÜ BİRLİK ÇÖZÜMLER DEĞİL, KALICI ÇÖZÜMLER OLUŞTURDUK”

Görev süremizde şehrimizin en önemli marka değerlerinden biri olan ve şehrimizin yıllardır beklediği Ahmet Tevfik Ozan Fuar ve Kongre Merkezimizi şehrimizin ve bölgemizin hizmetine sunduk. Çocuklarımıza doğal yaşamı tanıma ve yaşama olanağı sağlayan aynı zamanda hemşehrilerimiz için bir yaşam alanı olan Kent-Köy Yaşam alanını Çaydaçıra Mahallemizde hizmete sunduk. Yine Çaydaçıra Mahallemizin önemli ihtiyaçlarından biri olan pazar yeri inşa çalışmalarımızda sona geldik. Ticaret Doğduğu Sokaklara Geri Dönüyor Projemiz kapsamında; Şehrimizin ticaretinin nabzının attığı tarihi Kapalı Çarşı’da 116 dükkânda restorasyon çalışması gerçekleştirerek, tarihi çarşımıza yeni bir kimlik kazandırdık. Tarihi Bakırcılar Çarşısı Sokak Sağlıklaştırma ve Cephe Yenileme Çalışmalarımız kapsamında 96 dükkânda restorasyon çalışması gerçekleştirdik. Tarihi çarşı kaldırım yenileme ve aydınlatma çalışmalarıyla yepyeni bir kimlik kazandı. Çarşı Mahallesi-Sakarya Caddesi, Belediye Sokak, Saray Cami Meydanı ve Belediye İş Merkezi Üstü Sokak Sağlıklaştırma Projesi’ne ilişkin çalışmalarımızda da sona yaklaştık. Tarih ve medeniyetler merkezi Harput’umuzun yaşayan bir şehir olması için çok kıymetli çalışmalar yapıyoruz. Harput’umuza artı bir değer kazandıran Balakgazi Parkı Cam Seyir Terasını hizmete sunduk. Harput girişinde yer alan beş adet konağı, Belediye Konuk Evi olarak düzenledik. Harput’umuzda bulunan tarihi yapılarda restorasyon çalışması gerçekleştiriyoruz. ‘Müzeler Şehri Elazığ projemiz kapsamında Musiki Müzesini ziyarete açtık. Köklü bir maziye sahip basın tarihimize ışık tutacak Basın Müzemiz açılışa hazırlanıyor. Hamam Müzesi olarak Harput’umuza kazandıracağımız tarihi Hoca Hasan Hamamında restorasyon çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca Harput Mahallesi ile güneyinde yer alan Hüseynik Mahallesi arasında ulaşım sağlayan tarihi yolu turizme kazandırmak için çalışmalarımız sürüyor.

“ŞEHRİMİZİN GELECEK VİZYONUNA DEĞER KAZANDIRIYORUZ”

Mevcut haliyle hem kent vizyonuna yakışmayan hem de ihtiyaca cevap vermeyen Şehirler Arası Otobüs Terminalini Güney Çevre Yolu’nda yeniden inşa ediyoruz. Şehrimizin dışa açılan kapısı olan terminal binamızı, modern ve konforlu yapısıyla, şehrimize yakışır bir nitelikte hizmete sunarak şehrimizin gelecek vizyonuna değer kazandırıyoruz. Şehrimize yakışmayan ve ihtiyaca cevap veremeyen mini terminal binamızı da mevcut yerinde yeniden inşa ederek hizmete sunduk. Başta doğu mahallelerimiz olmak üzere şehrimizin kanayan yaralarından biri olan Ulukent Kırklar, Sanayi, Salıbaba mahallelerinden geçen kanal sorununu çözüme ulaştırdık. Bu çalışmanın birinci etabını oluşturan Ulukent Mahallemizden geçen kanalda gerçekleştirdiğimiz ıslah çalışmalarının ardından kanal çevresindeki 37 bin metrekarelik alanı, bir yaşam alanı olarak hizmete sunduk. Bu projenin 2. Etabı olan Kırklar, Sanayi, Salıbaba mahallelerinden geçen 3 kilometrelik açık kanal kapatıldı. Toplam 67 bin 136 metrekarelik alan, çift şeritli yol, aydınlatma, ağaçlandırma ve peyzaj çalışmalarıyla yepyeni bir kimlik kazandı. Şehrimizin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda iki kent meydanı ve yeraltı otoparkını şehrimize kazandırıyoruz. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı ve Yer Altı Otoparkı ile Cumhuriyet Meydanı ve Yer Altı Otoparkı projelerimizde sona geldik. Cumhuriyet Meydanı ve Yer Altı Otoparkımızı, kısa süre içerisinde hizmete sunacağız. Her iki projemizle hem şehrimize nefes aldıracak meydanlar kazandıracağız hem de şehrin en önemli ihtiyaçları arasında yer alan otopark ihtiyacına çözüm oluşturmuş olacağız.

“ŞEHRİMİZİ HİZMETLERLE BULUŞTURMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Engelli bireylerin yaşam kalitesini artırarak sosyal yaşamda aktif olacakları Engelsiz Yaşam Merkezimizi, Mehmet Akif Ersoy Dijital Kütüphanemizi, 18 yeni semt kütüphanesini, Gümüşkavak, Güneykent, İcadiye ve Hilalkent mahalleleri sosyal yaşam merkezlerini, kahraman şehidimiz Fethi Sekin’in anısının yaşatılacağı Külliyeyi hizmete sunduk. Şehrimizi her açıdan kalıcı hizmetlerle geleceğe hazırlıyoruz. Altyapı bir şehrin olmazsa olmazları arasında ilk sırada yer almaktadır. Altyapısı eksik ve yetersiz olan bir şehrin üstyapısına yönelik ne kadar kaliteli hizmet kazandırırsanız kazandırın hep eksiktir. Şehrimizin gelecek on yıllarını düşünerek başlattığımız altyapı yenileme çalışmalarımızı planladığımız çerçevede yürütüyoruz. Çevresel yatırımlarımız doğrultusunda ise bir yandan sıfır atık hedefiyle geri dönüşüm çalışmalarımızı sürdürürken Cumhuriyet Mahallesinde örnek bir proje olan “Geri Dönüşüm Parkı” oluşturuyoruz. Güneş Enerji Santrali projemizi tamamlayarak üretimi başlattık. Kısaca şehrimizin ve insanımızın ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda şehrimizi hizmetlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

Vatandaş ile olan temaslarınızda geri dönüşler nasıl oldu?

“YOLCULUĞUMUZDAKİ EN ÖNEMLİ GÜCÜMÜZ HEMŞEHRİLERİMİZDİR”

Tevazu, samimiyet ve gayretle, hizmetin gönül köprüleri üzerine inşa edilmesi gerektiğine duyduğumuz inançla başlattığımız hizmet yolculuğumuzda, vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak, onların yaşam kalitesini her geçen gün artırmak adına büyük çaba sarf ediyoruz. Bugüne kadar attığımız her adımda olduğu gibi şehrimize kazandırdığımız her eserde de gönül belediyeciliği şiarı hakimdir. Şehrimizde ihtiyaç duyulan değişim ve dönüşümü tamamlamak, hemşehrilerimizin bize emaneti olan şehrimizi her alanda en iyi şekilde geleceğe hazırlamak adına koşar adım çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yolculuğumuzdaki en önemli gücümüz hemşehrilerimizdir. Hemşehrilerimizle zaman ve mekân mefhumu gözetmeksizin her an birlikteyiz. Selam verdiğimiz her kardeşimizin ikinci cümlesi hayır duaları oluyor. İşte bunun mutluluğu hiçbir şeyle kıyaslanamaz. Onların destekleri ilk günden beri daima artarak yanımızda oldu. Her bir hemşehrime samimiyetle verdikleri destek için şükranlarımı sunuyorum. Hep birlikte omuz omuza şehrimizi daha güzel yarınlara taşıyacağız.

Yeniden Belediye başkanlığına talip misiniz?

“PARTİMİZ VE MİLLETİMİZ TAKDİR EDERSE GÖREVİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Şehrimizin dört bir yanında bugünümüz ve yarınlarımız adına çalışmalarımızı sürdürüyor, şehrimizi birbirinden kıymetli yatırımlarla buluşturuyoruz. Daha güzel ve yaşanabilir bir Elazığ için yapacak daha çok işimiz, yürüyecek daha çok yolumuz var. Partimiz ve milletimiz takdir ederse elbette görevimizi sürdürmek istiyoruz. Bu şehre Şehrül-Emin olarak hizmet etmek bizim için, en büyük onurdur. Zira biz bu yola ikbalimiz için değil, sevdalı olduğumuz bu şehre hizmet için çıktık.

Altyapı yenileme çalışmalarını başlattınız. Şehirde yıllardır beklenilen bu projeyle ilgili bir değerlendirme yapar mısınız?

“NE PAHASINA OLURSA OLSUN ALTYAPI SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ DEDİK”

Altyapı, şehrimizin en temel problemlerinin başında yer alıyordu ve ne pahasına olursa olsun altyapı sorununu çözeceğiz dedik. Göreve başlar başlamaz da bu konu önceliğimiz oldu.  Ve çok şükür seçim öncesi hemşehrilerimize verdiğimiz sözü tuttuk. Şehrimizin yarınları adına atılması gereken en önemli adım olan ve büyük zaruret taşıyan bu çalışmayı her türlü olumsuzluğu göze alarak hayata geçiriyoruz.  Altyapı projemiz doğrultusunda, Elazığ’ın 40 yıllık altyapı sorununu çözüme taşıyacak içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hattı, su depoları ve terfi istasyonları yapım işlerini kapsayan altyapı yenileme çalışmalarımız devam ediyor. Projeyle; Elazığ’ın içme suyu hatları sağlıklı bir yapıya kavuşturularak, vatandaşlarımız hem kaliteli ve sağlıklı içme suyuna kavuşmuş olacak hem de altyapı yetersizliğinden kaynaklanan kayıplar önlenerek, su tasarrufu sağlanmış olacak. Yağmur suyu drenaj hattı çalışmalarıyla da yağışlar sonrası altyapı yetersizliğinden kaynaklı oluşan sorunlar çözüme kavuşmuş olacak. Ayrıca kanalizasyon hattının yetersiz kaldığı bölgelere toplayıcı hat döşeniyor. Evet zor bir iş, bizler için de hemşehrilerimiz için de zorlu bir süreç. Ancak şehrin geleceği adına zorunlu ve ertelenmesi mümkün olmayan bir çalışma. Biz cesaretle ve kararlılıkla bu çalışmayı başlattık. Hemşehrilerimiz de yaşanabilen muhtemel olumsuzlukları hoşgörüyle göğüsleyerek bize destek sağlıyorlar. Süreci çok iyi yöneterek şehrimizin altyapı problemini hep birlikte çözeceğiz. Şehrimizin altyapısını yeniledikten sonra inşallah üst yapı çalışmalarımızla da şehrimizin daha yaşanabilir daha müreffeh bir şehir olması için gerekli adımları bir bir atmaya devam edeceğiz.

Elazığ’da 2023 hedefleriniz de neler var?

“ELAZIĞ İÇİN ATILMASI GEREKEN TÜM ADIMLARI KARARLILIKLA ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Her alanda gelişmiş güçlü bir Elazığ hedefi doğrultusunda çalışmalarımız devam ediyor. Meydanlar ve yeraltı otoparkları, şehirlerarası otobüs terminali, Harput’umuzun turizm potansiyelini artırmaya yönelik çalışmalar başta olmak üzere devam eden projelerimizi bir bir tamamlayacağız. En kapsamlı çevre yatırımı olarak hayata geçireceğimiz şehrin atık su bertaraf sorununa köklü çözüm oluşturacak İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi Yapım çalışmalarını başlatacağız. Altyapı çalışmalarımızı belirlediğimiz program çerçevesinde ivedilikle sürdüreceğiz. Cip Jeotermal sahasında seracılık yatırımımıza yönelik çalışmaları gerçekleştireceğiz. Aksaray Mahallesi, yeni terminal binası yanında bünyesinde atletizm pisti, semt sahaları, 250 kişilik kapalı spor salonu ile yürüyüş ve gezinti alanlarının yer alacağı Spor ve Yaşam Kompleksi oluşturacağız. Sosyal-kültürel çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Elazığ için atılması gereken tüm adımları kararlılıkla atmaya devam edeceğiz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

“HİZMETLERİMİZİN DAHA FAZLASINI YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Hayata geçirdiğimiz her bir yatırımla şehrimizin gelişimine değişimine katkı sağlıyoruz. Elbette hemşehrilerimizin desteğine ve güvenine layık olabilmek, bu memlekette hoş bir sada bırakmak için elimizden geleni, hatta hizmetlerimizin daha fazlasını yapmaya devam edeceğiz. Rabbim birlik ve beraberliğimizi güçlü kılsın, şehrimize nice hayırlı hizmetler kazandırmayı nasip etsin.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Şubat 2023
İmsak 05:57
Güneş 07:21
Öğle 12:42
İkindi 15:28
Akşam 17:53
Yatsı 19:12
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 21 51
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 20 39
5. Adana Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 21 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Gaziantep FK 21 25
10. Alanyaspor 21 25
11. Karagümrük 20 23
12. Ankaragücü 20 22
13. Kasımpaşa 21 22
14. Sivasspor 21 21
15. Antalyaspor 20 21
16. Giresunspor 21 21
17. Hatayspor 20 20
18. İstanbulspor 21 18
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 21 41
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Keçiörengücü 21 37
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 20 29
12. Adanaspor 21 22
13. Altay 21 19
14. Tuzlaspor 21 19
15. Erzurumspor 21 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 21 16
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 21 13
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 19 50
2. Real Madrid 19 45
3. Real Sociedad 19 39
4. Atletico Madrid 19 34
5. Villarreal 19 31
6. Real Betis 19 31
7. Rayo Vallecano 19 29
8. Osasuna 19 28
9. Athletic Bilbao 19 26
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Sevilla 19 21
14. Valencia 19 20
15. Espanyol 19 20
16. Celta Vigo 19 20
17. Real Valladolid 19 20
18. Cadiz 19 19
19. Getafe 19 17
20. Elche 19 6