SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Gıyasettin Dağ
Gıyasettin Dağ

Yapmıştık, Yine Yapabiliriz!

Yapmıştık, Yine Yapabiliriz!
Bu haber 06 Şubat 2019 - 8:03 'de eklendi.

Son yıllarda milli savunma sanayimizde önemli gelişmelere şahitlik etmekteyiz. Milli ve muharip silahlarımızı üretmek, bu alandaki dışa bağımlılığımızı en aza indirmek ve hatta mümkünse bitirmek adına savunma sanayi teşkilatımızdan basına yansıyan haberler elbette gurur verici. Ülkemiz kendi tankını, topunu, patenti kendine ait insansız hava araçlarını, her türlü mühimmatı, gemilerimizi, helikopterimizi üretmek adına gayret sarf ediyor.

Bütün bunların çok büyük ölçekli yatırımlar olduğunu, bütçeden önemli kaynakların ayrılması ve yazılımından donanımına kadar milli olması adına uzun yıllar çalışılması gerektiği malum. Umarım bahsettiğim tüm bu silahları ve teçhizatları artık dışa bağımlı olmadan üretebilir ve hatta satabiliriz.

Milletimiz İstiklal Mücadelesinde ve Kıbrıs Harekâtında silah ambargosunun en acımasızını yaşamıştır. Tarihi kaynaklarda, hatıratlarda bunun örneklerine rastlamak mümkündür. Bırakın kendi uçağını yapmayı, uçağın lastiklerini bile imal edememenin sıkıntılarını yaşamıştık Kıbrıs’ta…

Yeryüzünün en zorlu coğrafyalarından birinde yaşamaktayız. Bin yıldır güçlü ordular oluşturmaya, bu vatanı da, bir zamanlar sahibi olduğumuz ancak zayıf düştüğümüzde elden çıkarmak zorunda kaldığımız topraklarımızı da o ordularla almış, vatan etmişiz. Habil ile Kabil’den beri savaş var ve elbette bu savaşa her an hazır olmak zorundayız. Bunun temeli de yerli ve milli harp sanayidir. Yoksa Allah muhafaza, Kıbrıs’ta yaşadıklarımızı yeniden yaşamak zorunda kalabiliriz.

Bütün bunları İsmail Yavuz’un “Mustafa Kemal’in Uçakları” adlı kitaptan bahsetmek adına yazdım. Keyifle okuduğum bu kitapla ilgili en sonda söylenmesi gereken sözü en başta ifade edeyim ki, ülkesinin gelişmesinden heyecan duyan herkes bu kitabı okumalı.

Yazar, çalışmasında Cumhuriyet döneminde milli silah sanayi ve özellikle de uçak yapabilmek adına sarf edilen her biri bir kitap, bir film olması gereken hayatlardan, mücadelelerden ve göğsümüzü kabartacak başarı hikâyelerinden bahsetmektedir. O sebeple söze “yapmıştık, yine yapabiliriz” diyerek başladım. İstiklal Mücadelesini vermiş nesiller düşmanın sahip olduğu üstün kara, deniz ve hava silahlarını görmüşler ve buna karşın bizim elimizdeki az sayıda uçak ve silah ile nasıl mücadele verdiğimize şahitlik etmişlerdi. O sebeple zaferin ardından kendi uçağımızı, kendi mühimmatımızı ve yerli silah sanayimizi yapmanın derdine düşmüşlerdi.

Bu konudaki bir tarih çok çarpıcıdır. Milli mücadelenin bitirilmesinin ve zafere ulaşılmasının ardından TBMM’ni 23 Nisan 1920’de açmıştık. 29 Ekim 1923’te iç sorunlar ve ayaklanmaları gidererek Cumhuriyeti ilan etmiştik. Daha devletin yönetim şekli bile ilan edilmeden, 24 Haziran 1923’te Vecihi Hürkuş ve arkadaşları Halkapınar Tayyare Atölyesinde ilk yerli ve milli uçağımız olan Vecihi K-IV’ün imalatına başlamış ve ekibiyle birlikte ilk uçağını 89 günde tamamlamıştı bile! Farklı amaçlar ve kullanım şekilleri için birçok uçak prototipi geliştiren Hürkuş 1930 yılında kendi uçağıyla İstanbul’dan kalkarak Ankara’ya kadar uçmuştur. Hürkuş ve ekibinin geliştirdiği uçaklar Çekoslavakya’da yapılan uluslararası tüm testlerden de başarıyla geçmiştir.

1926 kurulan Kayseri Tayyare Fabrikasında 1939 yılına kadar 212 adet lisanslı uçak imal edilmiştir. O dönemin müthiş isimlerinden biri olan Nuri Demirağ ise Nu-D adını verdiği, motor hariç tüm tasarım, montaj ve diğer aşamalarını kendi fabrikasında yaptığı uçakları tüm baskıları kırarak Danimarka’ya bile satmayı başarmıştır. Onun hayatı da çok önemli bir başarı hikâyesidir. “Mademki bir millet tayyaresiz yaşayamaz, öyleyse bu lütfu başkalarından bekleyemeyiz, ben bunu yapmaya talibim” der ve yapar. 1925’te mühimmat ihtiyacımız için kurulan, Yunanistan’a ihracat yapacak hale gelen, genç cumhuriyetin en büyük ihracat rakamlarına ulaşan Şakir Zümre mühimmat fabrikasının kuruluşu, başarısı ve sonrasındaki hazin sonu ise bir başka acıklı vakadır.

Yazar Yavuz’un satırlarından anladığımıza göre bütün bu başarılar 1939 yılından itibaren gelmeye başlayan Amerikan yardımlarına kadar devam etmiştir. Ülkemizin o zamana kadarki temel amacı her alanda “yerli ve milli bir kalkınma” modeliyken, meşhur Marshall yardımlarının ardından “tarım ülkesi olarak Avrupa’nın erzak deposu” olmasıdır. Bu yardım adlı “operasyon planı” maalesef her alanda kalkınma öngören ülkemizin rotasını değiştirmiş, bedava gelen traktörlerin de, uçakların da ilanihaye devam edeceği sanılmışsa da, hey hat! İsmet İnönü ve Adnan Menderes dönemlerinde devam eden bu yardımların neye mal olduğunu İnönü 1964 yılında şöyle itiraf etmiştir, “Amerika’nın sorumluluğuna inanıyordum, yanılmışım!”

Bu yıllarda büyük kurtarıcı gözüyle bakılan Amerika’dan gelen uzmanların(!) ülkemizin kalkınmasına ve ekonomisine dair hazırladıkları ve maalesef idarecilerimizin ciddiye aldıkları raporlar da birer acı reçetedir. Meşhur raporlardan birinde ülkemizin ağır sanayi kurmasına gerek olmadığı, demir çelik fabrikalarının tasfiye edilmesi, uçak, makine ve motor imalatına kaynak ayırmasının doğru olmadığı vurgulanmıştır! Maalesef dediklerini de yapmışlardır.

Ülkemizin yerli silah sanayi kurma yolundaki inanılmaz başarı öykülerini, bu alandaki öncü isimlerin hayatlarını, nasıl başarmıştık ancak neden bıraktık sorularının cevaplarını, hangi silahları ve mühimmatları üretiyorduk, bunların resimlerinden teknik detaylarına kadar tüm soruları giderecek bir çalışma arayanlar için İsmail Yavuz’un kitabı ufuk açıcı bir eserdir.

İsmail Yavuz’un “Mustafa Kemal’in Uçakları”

Türkiye’nin Uçak İmalat Tarihi 1923-2012

İş Bankası Yayınları

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER