SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Ö. Alpaslan Arite
Ö. Alpaslan Arite

VERGİ AFFINA DAİR TEBLİĞ DÜZENLEMESİ

VERGİ AFFINA DAİR TEBLİĞ DÜZENLEMESİ
Bu haber 28 Mayıs 2018 - 12:01 'de eklendi ve 71 kez görüntülendi.

11/5/2018 tarihli ve 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun 18/5/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış ve yapılandırmaya ilişkin hükümleri yayımı tarihinde yürürlüğe girmiştir.

7143 Sayılı Kanuna İlişkin 1 Seri Nolu Tebliğ ile Kanunun 9’uncu maddesinin Maliye Bakanlığına verdiği yetkiye istinaden, Maliye Bakanlığına bağlı tahsil dairelerince takip edilen amme alacakları, il özel idareleri ile belediyeler ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıklarına (YİKOB) ait alacakların yapılandırılması, matrah ve vergi artırımı, işletme kayıtlarının düzeltilmesine ilişkin hükümlerinin uygulanmasına dair usul ve esaslar belirlenmiştir.

Tebliğ, Bakanlığa yetki verilen konular: başta vergi dairelerince yürütülecek işlemler olmak üzere kanunda açık olmayan bazı hususlara açıklık getirmektedir. Yazımızda bunlardan bazılarına yer verilmeye çalışılacaktır.

Kanun kapsamına giren idari para cezaları ve 6183 uyarınca takip edilen diğer alacaklar şöyle sıralanmıştır: 31/3/2018 tarihinden (bu tarih dâhil) önce verilen Askerlik Kanunundan doğan borçlar, trafik cezaları, seçim cezaları, RTÜK cezaları, nüfus para cezaları,  ecrimisiller, KKDF alacakları, DFİF alacakları, YUTKUR kredi borçları, doğrudan gelir desteği ödemelerinden geri alınması gereken alacaklar, cezaevi yemek borçları vd.

5393 sayılı Belediye Kanunu kapsamındaki belediyelerin, su abonelerinden olan ve vadesi 31/3/2018 tarihinden (bu tarih dâhil) önce olduğu hâlde Kanunun yayımı tarihi itibarıyla ödenmemiş bulunan su, atık su ve katı atık ücreti alacakları ile bunlara bağlı fer’i alacakları (sözleşmelerde düzenlenen her türlü ceza ve zamlar dâhil) Kanun kapsamındadır.

Maliye Bakanlığına, il özel idarelerine, belediyelere, büyükşehir belediyelerine, YİKOB’lara, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerine bağlı tahsil dairelerine olan ve kanun kapsamındaki kesinleşmiş alacakları bu madde kapsamında ödemek isteyen borçluların 31 Temmuz 2018 tarihine (bu tarih dâhil) kadar borçlu bulundukları tahsil dairelerine yazılı olarak başvurmaları gerekmektedir. Borçluların birden fazla vergi dairesine olan borçları için Kanundan yararlanmak istemeleri hâlinde, her bir vergi dairesine ayrı ayrı başvurmaları gerekmektedir. Borçlular, madde kapsamına giren toplam borçları için madde hükmünden yararlanabilecekleri gibi talep ettikleri dönem ve türler açısından da Kanundan yararlanabileceklerdir.

Maliye Bakanlığına bağlı vergi dairelerine olan borçları için Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçlular, bağlı bulundukları vergi dairesine doğrudan başvurabilecekleri gibi posta yoluyla veya Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi (www.gib.gov.tr) ya da e-devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden başvuruda bulunabileceklerdir.

Yİ-ÜFE tutarının hesaplanmasında, 213 sayılı Kanuna göre hesaplanan gecikme faizi ve 6183 sayılı Kanuna göre hesaplanan gecikme zammının hesaplama yöntemi ve hesaplama süreleri değiştirilmeyecek, sadece aylık gecikme faizi/gecikme zammı oranı yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları kullanılacaktır. Yİ-ÜFE tutarı, 31/10/2016 tarihine kadar TÜİK’in her ay için belirlediği aylık değişim oranları, 1/11/2016 tarihinden itibaren Kanunun yayımlandığı Mayıs 2018 ayı dâhil geçen süreye her ay için aylık %0,35 oranı esas alınmak suretiyle hesaplanacaktır.

Kanunun 5 inci maddesi hükmünden yararlanarak matrah ve vergi artırımında bulunmak isteyen gelir veya kurumlar vergisi mükellefleri ile katma değer vergisi mükellefleri, bu Tebliğde belirtilen usul ve esaslar dahilinde,  31 Ağustos 2018 tarihine (bu tarih dahil) kadar 2013, 2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarına ilişkin gelir, kurumlar ve katma değer vergisi yönünden artırımda bulunabileceklerdir. Beyannamelerini elektronik ortamda göndermek zorunda olan mükellefler artırım bildirimlerini de elektronik ortamda göndermeleri zorunludur.

Matrah ve vergi artırımı beyanında bulunanlar, hesaplanan veya artırılan gelir, kurumlar ve katma değer vergisi tutarlarını 30/9/2018 tarihi Pazar gününe rastladığından 1 Ekim 2018 tarihine (bu tarih dâhil) kadar tamamen ödeyebilecekleri gibi talep etmeleri hâlinde ilk taksiti Kanunun yayımını izleyen dördüncü ay olan Eylül/2018 ayından başlamak üzere ikişer aylık dönemler halinde altı eşit taksitte (1.045 katsayısı oranında artırılarak) ödeyebilirler.

Matrah ve vergi artırımında bulunanların bu vergileri, kanunda öngörülen süre ve şekilde ödememeleri halinde artırım hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecektir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER