SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Vekil Erol, Maden’e dair yeni öneriler sundu!

Vekil Erol, Maden’e dair yeni öneriler sundu!
Bu haber 05 Temmuz 2019 - 14:44 'de eklendi.

Maden ilçesinde yaklaşık 3 bin kişinin yaşadığı Camikebir Mahallesi’nde heyelan riski nedeniyle 510 ev ve iş yerinin boşaltılmasıyla ilgili karar verilmişti.  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, konuyla ilgili açıklamalar ve yeni önerilerde bulundu. Vekil Erol, Maden’in tamamının afet alanı ilan edilmesi gerektiğini kaydederek, bu mağduriyeti yaşatan firmaya da gerekli sorumluluğun yüklenmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

 

Maden ilçesiyle ilgili sorunları  hem mecliste hem de basında gündeme getirdiğini belirten Milletvekili Gürsel Erol, “Ama Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile gündeme getirdiğimiz sorunun çözümüyle ilgili, yeterli olmayan bir bakış açısından kaynaklı basın toplantısını yapma kararı aldık. Maden ilçesi çok köklü bir tarihe sahip olan, Osmanlı döneminde belediye olan, dünyada silah sektöründe kullanılan 2 maden bakır işletmesinin olduğu ilçelerden birisi. Birisi ABD’de çıkartılan diğeri de Maden ilçesinde çıkartılan  bir bakır işletmesi. Burası 2 binli yıllarda özelleştirdikten sonra resmen farklı bir uygulama ile işletme mantığının yalnızca kâr amaçlı bir mantığa çevrilerek işletildiği bir maden haline getirilmiş. Bu  madenin yanlış işletme politikalarından kaynaklı aynı zamanda madenin kâr amaçlı politikalarından kaynaklı şuanda Maden ilçesi büyük bir risk altında.  Bunu ben meclis gündeminde gündeme getirerek aynı konunu daha detaylı ve geniş araştırmasıyla ilgili araştırma komisyonu önergesi verildi. Bu önerge ilk etapta meclis tarafından ret edildi. Şimdi Cumhurbaşkanının genelgesinden sonra,  bölgenin afet ve riskli alan ilan edilmesinden sonra yeni bir araştırma komisyonu kurulmasıyla ilgili yeni bir önerge verdik” dedi.

VEKİL EROL, BİR KEZ DAHA MADEN’DE OLUP BİTENİ ANLATTI

Maden’in  şuanda çok büyük bir risk altında olduğunu aktaran Milletvekili Erol , “Dünyanın farklı bölgelerinde  olmuş olsaydı. Bununla ilgili çok ciddi bir soruşturma açılırdı. Bir ilçenin hem can hem de mal güvenliğini tehdit eden  bu uygulama karşısında bugüne kadar herhangi bir önlem alınmamasının sebebini sormak lazım.  Üst taraf madenin çıkarıldığı ve işlendiği bölge. Bir altında ise molozu döktüğü bölge var. Yerleşim bölgesi altında ve üstünde hafriyat bölgesi var. Bu hafriyat şuanda bilimsel verilere göre, ilçenin belli bir bölgesini heyelan riski ile karşı karşıya bırakmış. Bu heyelan riskinden kaynaklı da madenin ana can damarını oluşturan mahallesi, yaklaşık 500 ‘ün üzerinde ev ve iş yerinin boşaltılmasıyla ilgili devlet buradaki vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak adı altında tedbir almayla ilgili girişimlerde bulundu” dedi.

“HEYELAN İLÇENİN GELECEĞİNİ TEHDİT EDİYOR”

Sözlerini sürdüren Vekil Erol, “Doğal olarak devletin böyle bir yetkisi var. Devlet eğer yurttaşlarının can ve mal güvenliğiyle ilgili bir pürüz gördüğü zaman devlet bu tedbirleri alabilir. Ama sonu itibariyle devlet bu tedbiri alırken bu sorunun gerekçesini, kaynağını ve nedenini de araştırarak bu işletmeyle ilgili soruşturma açması lazımdı. Çünkü bu heyelan sadece bu evleri tehdit etmiyor, bir ilçenin geleceğini tehdit ediyor. Bu maden ocağının işletmesinden  ve bunların yanlış uygulamalarından kaynaklı.  Aslında bugüne kadar belki de ilk defa aynı  bir ilin valisi iktidar partisinin atadığı bir bürokrat, bakanlığa burayla ilgili işletme hakkında bir soruşturma açılsın diye talepte bulundu. Elazığ Valisi bununla ilgili yasal bir işlem yaptı. Enerji bakanlığına bu hafriyatın buraya dökülmesiyle ilgili ve dökülen hafriyatın heyelan riskini tetiklediği ve nedenin bu olduğu için soruşturma açılmasıyla ilgili yazı yazdı. Ama onunla ilgili herhangi sonuçlanan resmi bir işlem yok” diye konuştu.

 “İLÇE MERKEZİ BOŞALTILDIĞI TAKDİRDE İLÇEDE HAYAT BİTER”

Bölgenin Cumhurbaşkanlığının kararnamesi ile heyelan riski ilan edildiğini de  vurgulayan Erol,  “Bu bölge boşalacak.  Ama bu bölge;  madenin ticaretin, sosyal ve kültürel yaşantısının, günlük aktivitelerinin yaşandığı bir bölge. Burası hem ticari bir bölge hem de yerleşim bölgesi. Bu bölgeyi boşalttığınız zaman madenin geri kalan bölgesi yalnızca dağlık ve yerleşim bölgesi. Ticaret merkezini boşaltıp, bir başka yerde  iskana tabi tuttuğunuz zaman bu sefer burası birkaç yıl içerisinde ne ilçe olarak kalacak ne de köy statüsünde kalacak. Buradaki insanlar aslında şuanda afet bölgesi ilan edilen bölgedeki insanların mağduriyetlerinden daha fazla mağduriyet yaşar hale gelecek. Devlet sonuç itibari ile afet bölgesinde yaşayan hak sahiplerine uzun ve düşük vadeli kredilendirme yaparak bu insanlara konut yapacak. Bu insanların oradaki mağduriyetlerini tam anlamında gidermiyor. Ama şuan ki kanunlar hiçbir çözüme uygun değil.  Ama bu mahallerde yaşayan insanlar 3-5 yıl sonra evlerini boşaltmak istedikleri zaman devletten hiçbir yardım almadan yalnızca afet bölgesi ilan edilen mahallenin ve ticaret merkezinin boşaltılmasından kaynaklı ilçede günlük yaşam biterek diğerleri de göçmek zorunda kalacaklar” dedi.

MADEN’İN TAMAMI AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN”

Yeni bir öneri de ortaya koyan Erol, “Bizim önerimiz, Maden ilçesinin tümünün afet bölgesi ilan edilerek, ilçenin taşınmasıyla ilgili girişimde bulunulmalı.  Bununla ilgili afet bölgesindeki vatandaşlara tanınan imkanlar tüm yerleşim bölgesinde oturan konut, mal ve iş yeri sahiplerine tanınmalı. Bu sorun çözülmeli. Aynı zamanda da bu mağduriyeti bu ilçeye  yaşatan işletme hakkında yasal sürecin bir an önce tamamlanmasıyla ilgili, buradaki devlete  oluşan kamu zararın bir kısmının da şirketten karşılanmasıyla ilgili mecliste görüşmelerimiz ve tekliflerimiz olacak. Yeniden araştırma komisyonu kurulmasıyla ilgili önergemizi meclise verdik. Meclisin gündemine getireceğiz. Meclisin gündemine geldikten sonra da ben bizzat tüm siyasi partilerin grup başkan vekillerini  ziyaret ederek bunun bir siyasi değerlendirme olarak değil, bir ilçenin geleceğiyle ilgili ortak bir çözüm önerilmesi konusunda kendilerini bilgilendireceğim” diyerek açıklamasını tamamladı.  (Haber Merkezi)

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER