SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Vekil Erol: Devlet,  parti politikalarına dâhil edilmemeli!

Vekil Erol: Devlet,  parti politikalarına dâhil edilmemeli!
Bu haber 08 Mayıs 2019 - 23:12 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili Gürsel Erol İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin TBMM’de bir uyarı konuşması yaptı. Erol konuşmasında devletin parti politikalarına dahil edilmemesi gerektiğini vurgulayarak “Devletin gelenekleriyle oynamamalıyız ve devletin liyakatini korumalıyız. Eğer devleti kurumlarıyla, kurallarıyla çalıştırmazsak devleti siyasallaştırırsak o zaman bir gün hepimiz mutlaka o beklediğimiz, özlem duyduğumuz adalete ihtiyaç duyduğumuzda farklı tabloyla karşı karşıya kalırız” İfadelerini kullandı.

 

 

Haber: Songül DURSUN

Vekil Erol, TBMM’de yaptığı konuşmasının başında geçtiğimiz gün Şırnak’ta terör örgütü ile mücadele sırasında  şehit olan askerlerimizi unutmayarak “Geçtiğimiz günlerde terör örgütlerince yaşam hakları elinden alınarak şehit olan şehitlerimizi saygıyla anıyorum, Allah’tan rahmet diliyorum ve ailelerine başsağlığı diliyorum” dedi.  Erol, TBMM’de yaptığı konuşmasında emniyet mensuplarının 3600 ek göstergesi ile ilgili verdiği kanun teklifi hakkında konuşma yapacağını fakat YSK’nın İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin vermiş olduğu karardan dolayı konuşmasının içeriğini değiştirerek YSK ‘nın verdiği karar doğrultusunda konuşmasını yapacağını dile getirdi.

ZEKERİYA ÖZ’Ü ÖRNEK GÖSTERDİ

CHP Milletvekili Erol, konuşmasında Ergenekon, Balyoz süreçlerini hatırlatarak Zekeriya Öz’ü örnek gösterdi. Vekil Erol, “Önce şunu belirtmek isterim ki tabii, benden önceki konuşmacılar sürecin hukuki boyutunu anlattılar. Ben bir hukukçu değilim, onlar gibi hukuki boyutunu anlatamam ama siyaseten değerlendirebilirim çünkü ülkemizde hukuka dayalı olmayan, hukukun siyasallaştığı dönemlerin ve sonuçlarının ne olduğu konusunda değişik örnekler var. Mesela, Ergenekon, Balyoz sürecini herkes hatırlar. O dönemlerde hainlikle suçlanan Ergenekon ve Balyoz sanıkları daha sonraki süreçte kahraman olarak görevlerine iade edildiler ama hatırlayın, o dönem Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarının savcıları, Zekeriya Öz kahraman olarak gezerken ve dönemimizin Cumhurbaşkanı, o dönemin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan kendi makam arabasını bile tahsis etme sorumluluğu hissettiği dönemde Zekeriya Öz Türkiye’nin neresine giderse gitsin siyaset üstü, bürokrasi üstü bir kimlikle, kendini her şeyin üstünde gören bir kimlikle kahraman gibi görürdü ama işin aslı ortaya çıkınca o kahraman Zekeriya Öz, vatan haini olarak şu anda yurt dışında ve o Zekeriya Öz’ün yargıladığı o zamanki hainler, şu anda vatanın gerçek evlatları ve kahraman olarak görevlerinin başında” dedi.

“DEVLETİ SİYASALLAŞTIRIRSAK ADALETE İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZDA FARKLI TABLOYLA KARŞI KARŞIYA KALIRIZ”

Sözlerine devam eden Erol, “Ben buradan Yüksek Seçim Kuruluna şunu özellikle belirtmek isterim. Bugün verdiğiniz karardan dolayı sizi kahraman ilan edebilirler, kahraman diye tanımlayabilirler, kendinizi kahraman diye görebilirsiniz ama Türkiye’de ne zaman kimin kahraman olacağı, hain olacağı belli değildir. Bugün kahramanlık taslayanların yarın neyle suçlandığı, Zekeriya Öz örneğinde görüldüğü gibi öyle bir riskin olduğunu da söylemek isterim. Ayrıca size bir örnek daha vermek isterim. Bütün adliye binalarında hâkimin arkasında “Adalet mülkün temelidir” yazar yani adalet devletin temelidir. Eğer devleti kurumlarıyla, kurallarıyla çalıştırmazsak devleti siyasallaştırırsak o zaman bir gün hepimiz mutlaka o beklediğimiz, özlem duyduğumuz adalete ihtiyaç duyduğumuzda farklı tabloyla karşı karşıya kalırız” ifadelerini kullandı.

“DEVLET, PARTİ POLİTİKALARINA DÂHİL EDİLMEMELİ”

Vekil Erol, konuşmasının devamında “Bununla ilgili size bir örnek vereceğim. AKP hükûmetleri döneminde AKP’nin bana göre bugüne kadar en başarılı ve takdir ettiğim işi nedir? 12 Eylül darbecilerinin ve Kenan Evren’in yargılanma sürecini başlatmasıdır. Ama 12 Eylül dönemine geri dönün, Kenan Evren’in adı meydanlara verilirken, caddelere verilirken, okullara verilirken gittiği yerde on binler karşılarken ama Kenan Evren’in cenazesini hatırlayın, eğer resmî devlet töreniyle defin edilmeseydi, cenaze töreni kaldırılmasaydı cenaze töreninde 4 sivil yoktu. Onun içindir ki devleti siyasallaştırmak yerine, devleti parti politikalarına dâhil edip yargıyı siyasallaştırmak yerine devletin gelenekleriyle oynamamalıyız ve devletin liyakatini korumalıyız” dedi.

“BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ DEVLETİ KORUMAK, DEVLET LİYAKATİNİ KORUMAK”

Konuşmasının sonunda Erol, “Bizlerin tabii ki siyasetçiler olarak genel başkanlarımıza ve partilerimize karşı sorumluluğunun olması gayet doğaldır ama biatimiz ve itaatimiz devletin devamlılığına, devletin birliğine, devletin liyakatine olmalıdır. Bu Parlamentoda geçmişte görev yapan, bu ülkede Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı yapan birçok insan; Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Turgut Özal, Necmettin Erbakan, Bülent Ecevit -Allah rahmet eylesin- bunlar dönem dönem Başbakanlık yaptılar, dönem dönem Cumhurbaşkanlığı yaptılar, peki bugün Parlamentoda grupları var mı? Yok ama devlet var ama Parlamento var. Onun içindir ki birinci önceliğimiz devleti korumak, devlet liyakatini korumak. Bugün siyasetin gücü elimizde olduğu için siyasi sonuçları kendimize yorumlayarak İstanbul seçimlerini iptal edip sonuçtan siyasi bir rant elde etmeye çalışırsanız o zaman siz, başta Merve Kavakcı’nın bu kürsüde yemin ettirilmemesi dâhil bütün geçmişinizi inkâr edersiniz. Çünkü geçmişte size yapılan bütün haksızlıkları kat kat üstüne koyarak bugün sanki bir intikam duygusuyla demokrasiyle çatışan, yarışır bir hâliniz var. Ben buradan sizi, içinizde devlet geleneğinden gelen ve devlet geleneğini bilen siyasetçileri uyarmak istiyorum: Yapmayın, etmeyin. 14 Temmuzda 15 Temmuzun olacağını tahmin etmediğiniz, iddia etmediğiniz, mümkün kılmadığınız bir süreci bu ülke yaşamışsa bu mantıkla, bu anlayışla yeni risklere açık bir ülke hâline bu ülkeyi getirmeyelim. Parlamentonun saygınlığını koruyalım, devletin liyakatini, birliğini ve beraberliğini koruyalım” İfadelerini kullandı.

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER