SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Vekil Erol: Burada akıl tutulması var!

Vekil Erol: Burada akıl tutulması var!
Bu haber 21 Temmuz 2019 - 18:56 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün bütçesinden çıkarılan 140 milyonluk ödeneğin Elazığ’ın bereketli topraklarına can suyu olacak sulama projelerine değil de Elazığ DSİ Lojmanlarının ve DSİ’nin yeni kamu binasının yapımı için harcanmasını “AKIL TUTULMASI”olarak değerlendirerek “Bu çok anlamsız bir şey. Önceliğiniz sizin üretim olmalı, vatandaşın faydalanabileceği, tarımın ve hayvancılığın geliştirilebileceği bir proje olmalı ve bu projenin kaynak ihtiyacı varken bu kaynağı oraya kullanmıyor. Bu kaynakla lojman yapıyorsan, kamu binası yapıyorsan bunun altını deşmek lazım… Neden acaba?” dedi.


 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, DSİ Genel Müdürlüğünden alınan 140 milyonluk ödeneğin, Elazığ’ın en önemli projelerinden olan  Uluova Sulama Projesi, Kuzova Sulama  Projesi ve Hamzabey İçme suyu projesi için harcanmayıp, buna karşın hükümetin tasarruf tedbirleri aldığı bir dönemde  DSİ Bölge Müdürlüğü yerleşkesi içinde lojman ve DSİ hizmet binası yapılmasını eleştirdi.

“140 MİLYONLUK BİR ÖDENEK AYRILMIŞ”

Milletvekili Erol “Sulama projeleri ile ilgili DSİ Genel Müdürümüzü ziyaret ettim. Kendisi daha önce Tolga Ağar’ın da kendisini ziyaret ettiğini Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığından

sulama projelerinin tamamlanması ile ilgili 225 milyon gibi bir meblağ talep ettiklerini oradan da henüz bir bilgi ve ödenek gelmediğini söyledi. Ama Elazığ’a geldiğimde öğrendim ki DSİ Genel Müdürlüğü bütçesinden lojman ve yeni bina yapımı için 140 milyonluk bir ödenek ayrılmış ve işe başlanmış.” İfadelerini kullandı.

“HİZMETTE ÖNCELİK OLMALI”

Sözlerine devam eden Vekil Erol,  “Burada akıl mantık tutulması var. Yani hizmette öncelik olmalı; bir taraftan üretim yapan insanların üretime katkı vermesi, evini geçindirmesi ile ilgili bir süreci erteliyorsunuz,  personelin oturması için 140 milyonu lojmana ayırıyorsunuz.  Ülkede ekonomik krizin yaşanmasındaki temel neden bu plansız ve anlamsız yatırımlar. Bu çok anlamsız bir şey…Önceliğiniz sizin üretim olmalı;  vatandaşın faydalanabileceği tarımın hayvancılığın geliştirilebileceği bir proje varken ve bu projenin kaynak ihtiyacı varken, bu kaynağı oraya değil de lojman yapıyorsan, kamu binası yapıyorsan bunun altını deşmek lazım… Neden acaba?” dedi.

NE KONUŞMUŞLARDI, NE OLDU?

2018 kasım ayında TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi ve AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Tolga Ağar, Uluova’da yaşanan sulama sorununun çözümü noktasında yoğun çaba gösterdiklerini bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşerek destek istediklerini belirtmiş ve gelinen sürçte bakanlıklarla yapılan görüşmelerin olumlu bir şekilde sürdüğünü söylemişti. Ağar, proje için gerekli olan ödeneğin kısa zaman içerisinde hazırlanacağını ayrıca Uluova Sulama projesinin tamamlanmasıyla ardından köylerin ve tarım arazilerinin tekrar verimli topraklar olarak bölgeye ve ekonomiye katkı sağlayacağını aktarmıştı.

AĞAR: BU SENE İÇİN 13 MİLYON TL, ÖNÜMÜZDEKİ SENE İÇİN DE 225 MİLYON TL ÖDENEK BİZİM İÇİN HAZIRLANIYOR!

Ağar, konu ile ilgili olarak Berat Albayrak ile görüştüklerini de ifade ederek Albayrak’ın da konuyla yakından ilgileneceğini, istihdama yönelik olduğu için mutlaka bir kolaylık sağlayacağını belirtmişti. Daha sonra konuyu Tarım Bakanlığımızı taşıdıklarını kaydetmişti. Ağar,  o günlerde yaptığı açıklamada “Bu sene için 13 Milyon TL, önümüzdeki sene için de 225 Milyon TL ödenek bizim için hazırlanıyor. İnşallah Uluova’ya da başlamış olacağız. Bu ödenek hazırlanıp kısa zamanda onaylandıktan sonra bu konuda basın açıklaması yapıp müjdeyi vereceğiz İnşallah” şeklinde konuşmuştu.

BULUT:  BU PROJE İÇİN GERÇEKTEN YOĞUN BİR EFOR SARFETTİK!

24 Haziran seçimleri öncesi AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, seçim gezileri sırasında Uluova Sulama Projesini yerinde incelemiş ve önemli açıklamalarda bulunmuştu. Bulut, “Uluova Sulama Projesini yerinde incelemek için bugün buradayız. İlk etapta ilgili çalışmalar başladı toplamda 23 bin 700 hektarlık bir alan sulanacak ve ilk olarak 13-14 bin hektarlık alanın sulaması için ihale çalışmaları tamamlandı. Bunun toplam ihale bedeli yanlış hatırlamıyorsam 283 milyon. En kısa sürede tamamlamak gayesindeyiz. 26. Dönem milletvekili arkadaşlarımızla bu proje için gerçekten yoğun bir efor sarf ettik. Çünkü bunun önemini çok iyi biliyoruz. Bu sadece Elazığ için değil tüm Türkiye için önemli bir proje, Çukurova bölgesinden sonra en fazla sebze yetiştirilen bölge Elazığ. Bunu sebze halini ziyaret ettiğimiz de oradaki esnaflarımız bizlere iletti, bu proje Elazığ’ın kalkınmasında önce olacak yatırımlardan bir tanesi” diye konuşmuştu.

ÖZKAN: 1987 YILINDAN BU GÜNE KADAR  SADECE 1 ETABI TAMAMLANDI

Vekil Bulut, 24 haziranda yapılan genel seçimler sırasında  ise“Kuzova’nın 32 yıllık sulama sorununu çözdük. Artık hiçbir çiftçimiz su problemi yaşamayacak. Uluova Sulama Projesinin de ihalesi tamamlandı” diye konuşmuştu. Ancak Kuzova Dernek Başkanı  Soner Özkan ise 2019 mayıs ayında yaptığı bir açıklamada Kuzova Projesinin başladığı 1987 yılından bu güne kadar  sadece 1 etabının tamamlandığını, Proje süresince 5 Cumhurbaşkanı, 9 Başbakan, 18 Hükümet, 4 firma değiştiğini ama yine Kuzova Sulama Projesinin bitmediğini söylemişti.

DEMİRBAĞ: ELAZIĞ’A MENBA KALİTESİNDE İÇME SUYU TEMİN EDİLECEK!

AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ ise 2015 yılında yine o dönemlerde de sık sık gündeme getirilen ”AK Parti İktidarı Elazığ’a ne hizmet yaptı” eleştirilerine sosyal paylaşım sitesinden cevap vererek yapılan çalışmaları sıralamış ve şu ifadelere de yer vermişti:  “2015 yılında tamamlanacak olan Hamzabey Barajı ile yılda 44,8 milyon m³ içme suyu Menba kalitesinde Elazığ iline temin edilecek ve Elazığ ili ve yakın çevresinin 62,20 milyon m³/yıl olan 2040 yılı ihtiyacı da karşılanmış olacaktır. Hamzabey Barajı Projesi hakkında en son DSİ Genel Müdürlüğünün gazetemize yaptığı açıklama ise şu şekilde olmuştu: “Hamzabey Barajında, 18.10.2018 tarihinde su tutulmuş ve dipsavak cebri boru ve mekanik teçhizatı tamamlanmıştır.  Mayıs 2019 tarihinde geçici kabule hazır hale getirilecektir. Elazığ İçme suyu projesi kapsamında yapımı tamamlanan Hamzabey Barajından alınacak Ham suyun, 81,5 km’lik iletim hattının 64,5 km’si tamamlanmış olup, kalan 17 km’si ise eylül 2019 tarihine kadar tamamlanarak test amaçlı Elazığ İçme suyu Arıtma Tesisine bağlanacaktır.”

DEMİRBAĞ: ELAZIĞ, YEŞİL ALAN BAKIMINDAN CAZİBESİ OLAN BİR ŞEHİR KONUMUNA YÜKSELECEK

Demirbağ ayrıca o açıklamada şu ifadelere yer vermişti. “Orman bölge, DSİ Bölge ve Karayolları Bölge Müdürlüklerinin şehir dışına çıkartılması protokolleri imzalandı. Bu kapsamda Elazığ şehrimiz yeşil alan bakımından cazibesi olan bir şehir konumuna yükselecek.” Demirbağ’ın bu açıklamasına göre İlimizi yeşil alan bakımından cazibesi olan şehir konumuna getirecek olan alanda şu günlerde Vekil Erol’un eleştirdiği lojmanlar yükselmekte…

BALIK: SULAMA SORUNU ÇÖZÜLDÜKTEN SONRA ELAZIĞ TARIM VE HAYVANCILIKTA GÜZEL GÜNLERİNE GERİ DÖNECEK”

2019 Mart ayında gerçekleşen “Tarım ve Orman Sektörü” Değerlendirme Toplantısında bir konuşma yapan AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık ise, “İnşallah sulama sorunu çözüldükten sonra yeniden Elazığ tarım ve hayvancılığında da güzel günlerine geri dönecek. Artık köylerden şehirlere göç değil, şehirlerden köylere göç ve bununla birlikte çiftçi üretime geçme dönemi. Bu da bakanlığımızın ve hükumetimizin verdiği ciddi hibe destekleri ile yoluna girecek” demişti. Ancak sulama sorununun çözülmesi için gereken ödenekler maalesef lojman yapımında kullanıldı.

PROJELER İÇİN AKTARILAN ÖDENEK 106 MİLYON TL İKEN, 173 MİLYON TL’YE ÇIKARTILMIŞTI

2018 yılı mayıs ayında ise Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatı ile DSİ Genel Müdürü Murat Acu ve beraberindeki heyet Elazığ’a geldiklerinde bakanlık tarafından Elazığ’a yapılan yatırımları ve devam eden projeleri yerinde incelemişlerdi. 2018 yılı yatırım programına göre Elazığ’da devam eden projeler için aktarılan ödenek 106 milyon TL iken, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şehirde tesis edilen projelerin bir an önce tamamlanması maksadıyla talimat vererek bu rakamı 173 milyon TL’ye çıkarttığı aktarılmıştı. DSİ Genel Müdürlüğünün yaptığı açıklamada, gerçekleştirilen yatırımlarla Elazığ’da sulanmadık arazi bırakmamak gayesiyle gecesini gündüzüne katan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Uluova’da ki zirai arazileri suyla buluşturacağı belirtilmişti.

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER