SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Gökhan İlhan
Gökhan İlhan

VATANIMIZ TÜRKİYE ANAYURDUMUZ MADEN’DİR

VATANIMIZ TÜRKİYE ANAYURDUMUZ MADEN’DİR
Bu haber 02 Ocak 2019 - 8:00 'de eklendi.

2.Bölüm–

Tarihi Alman Binasını Hiç Pahasına Yıktılar. Ülke, İlçe Ekonomisini Göz Ardı Ettiler.

1 Aralık 2011 tarihinde Maden’in Koruyucu Meleği yine Tarihçi-Yazar Lütfi Ergene tarafından, tavşan kaç tazı kovalarcasına Kültür Ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğüne; Alman Binasının tescillenmesi ve korunması talebiyle müracaat edilmiş. Dilekçe Ankara’dan Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü Kuruluna havale edilmiş. 14 Aralık 2011 de Diyarbakır kurulunca Koruma-Tedbir kararı verilip, daha sonrası kurul, 22 Şubat 2012’ de aldığı tedbir kararını kaldırılıp, böylece tescili gerçekleşmeyen yok edilen 85 yaşındaki tarihi Alman Binasının yıkımı gerçekleşmiştir.

Hızla Gelişen Tarihi Alman Binasının Yok Oluşunun Kısaca Hikayesi…

Tarihi alman binasının yıkıldığı tarih 2012 Mart. İlgili İşletme bu binayı yıkmakta ki gayesi altında ki Cürufu alma isteğiydi. Alman Binası altında çıkan Cüruf (İzabe atığı yani, zamanın artık ekonomik değerinin altında olan malzeme) Yaklaşık 40-50 bin ton malzemeye tekabül etmektedir. Bir aylık diyebileceğimiz Tesis beslemesi ve takviye kazanç için koca tarihi bir bina yok edildi, yıkıldı. Tarihi eser sayılıp sayılmadığı kaşla göz arası bakıldı. Yapım tarihine mimari özelliklerine bakılmadan, aldırmadan tarihe saygı duyulmadan yıkımı yapıldı. 1934 yılında inşa edilen 85 yaşında olan bu yapı şimdi yok. Bırakınız Almanın,  Yunanın , İngiliz’in tarihi yapısıymış da..

Yazık Günah! Ayıp…

Böylesi ilçenin gelecekte kültürel tanıtımında değeri olan bir  yapıya,  hangi akıl, hangi çıkar, hangi izandan yoksunlar  kaşla göz arası müsaade ettiler? Neden onaya sundular? Neden  onay verdirttiler? Alman Binasının İlçe tanıtımında kültürel turizmde,  Milli servet  olarak, durması,  var olması kötü mü olurdu? Zamanla Almanların gelip tarihi binayı  ziyaret etmesi, ülke , ilçe ekonomisini kalkındırması kötü mü olurdu? Yaklaşık 100 odalı bir misafirhane ve tüm alt yapısıyla donanımlı bu bina ilçe tanıtımında, bir Devlet parasız yatılı öğrenci yurdu, bir Kültürel Butik Otel olarak kullanılması orada 20 kişinin istihdam edilmesi çalışması, aileleriyle birlikte düşündüğümüzde 100 kişinin ekmeklerinin büyümesi kötü mü olurdu? Bu tarihi yıkım detaylarıyla derinlemesine araştırılmalı şayet varsa görevde bir ihmal, kusur adalet önünde tarih önünde hesap vermelidirler. O yıkımda kimlerin imzası var? Kimlerin onayı var? Araştırılmalı, sorgulanmalı tarihe, ilçemize, adalete gelecek nesillere hesap vermelidirler.

Duymayanlar, bilmeyenler bilsinler ki!

Tarihi eserlerimiz çoğu zaman, birçok etkenden farklı şekillerde zarar ziyan görmekte, yıpranma, eskime, yıkılmaya maruz kalmaktadırlar. Tarihi eserleri korumak kollamakta o yerin duyarlı ilgili yetkililerine, geçmişine ecdadına bağlı nesillere kalıyor. Maden ilçemizdeki tarihi kültürel Camimizde tarihi taş köprümüzün de hala restorasyonu  beklenmekte. Günümüzde sosyal ilişkilerin zayıfladığı bir gerçek. Her geçen gün yabancılaşan toplumsal yapıda, Camilerimiz, insanları birleştiren, buluşturan zedelenen sosyal bağları, yozlaşan manevi değerlerimizin onarıldığı ,tamir edildiği iibadethanelerimizdir. Camilerin her biri, ülkemizin değişik illerinde, ilçelerinde, beldelerinde, köylerinde o yerin tapu mührü, kilitli anahtarı gibidir. Bunlardan biri de Maden ilçemizde ki tarihi değeri yüksek olan Cami-i Kebir Camisidir. Camilerimiz; tarihimizdir, medeniyetimizdir, ibadet yapma ilim ve sevgi yerlerimizdir. Yüce yaradana sığınma, arınma yerimiz ve tevekkül yerlerimizdir. Duymayanlar, bilmeyenler bilsinler ki!  Bu anlayış ve inanç çerçevesinde bu tarihi, yapılarımızı korumakta, kollamakta, onarımını sağlatmakta, anayurdumuza duyduğumuz derinden sevgi, saygı ve atalarımıza karşı minnet borcumuzdur.

İnsanlık cevap bekliyor.

Maden ilçemizde ki; Doğa katliamını, entrikaları, yanlışı düzeltmek yerine; Bilinçli olarak ve çıkar algısı oluşturularak, dökülen hafriyatı kaldırmak zordur, maliyetlidir, uzun zaman alır diyenlere cevabım şudur ki; Orta da yapılan bir büyük yanlışlık ve insanları yurdundan etmeye çalışılan bir senaryo var. Maden içi de olsa dışı da olsa 5 m. uzağa da olsa,
insanları kurulu bir yaşam düzeninden alı koymak, doğal olmayan kurgulu heyelanla7269 sayılı Umumi  Hayata Müessir Afat Yardımı Kanunu çerçevesinde insanları yirmi yıl geri ödemeli krediye mahkum etmek ve insanları ‘’Doğal Olmayan Heyelanla’’ , yeni bir düzen kurdurmaya zorlamak, çalışmak insanlığa, vicdana, akla, merhamete sığar mı?

İlçemize karşı Sağduyulu ve duyarlı olmalıyız.

Değerli Madenli hemşehrilerimizin konuya sağduyulu ve duyarlı kalmalarını istirham ediyorum. Doğup büyüdüğümüz, suyunu içtiğimiz, havasını soluduğumuz, okullarında okuduğumuz ve bugünlere gelişimiz de onurla gururla bahsettiğimiz Anayurdumuz Maden ilçemiz üzerinde ki “Milyon tonlarca hafriyat” yığını kalkmadığı sürece, yıkılmaya her geçen gün yaklaşan girişte ki taş köprünün yapımına başlanmadığı sürece, Merkez Camii-i Kebir Camimizin restorasyon çalışmaları başlatılmadığı sürece bu girdaptan da çıkılmayacaktır. Birileri tarafından gizli eller dediğimiz, entrikacı güçlerin, senaryolarının da ardı arkası kesilmeyecektir. Bize düşen tek bir sorumluluk var; O da Madenli olmanın yurttaşlık bilinciyle, duygudaşlık bilinciyle, gönül birliğiyle Vatanımız Türkiye Anayurdumuz Maden’dir şiarıyla birlik olmamızdır. Resmi gazetede; (Değişik:RG-26/5/2017-30077) ç) maddesince 400.000 ton/yıl ve üzeri kırma, eleme, yıkama ve cevher hazırlama işlemlerinden en az birini yapan tesisler. Yukarıda belirtilen ilgili madde kanun gereğince incelediğimizde; İlgili maden kanunu gereğince, dökülen hafriyatın milyon ton üzerinde olduğu görülüyor,ki hafriyat döküm alan hesabı yapılmadan 1 milyon ton denilmekte olsa dahi, söylenenlere göre yamaçta 3 milyon tona yakın hafriyat yığını bulunmaktadır.

Gün birlik olma ve tek ses olma günüdür.

Maden ilçemiz ile ilgili “Doğal Olmayan İnsan Eliyle Oluşturulan Heyelan” için
Maden insanına, doğasına, ekolojik yapısına sorumlu, duyarlı, saygılı Maden ilçemizin işsizliğinin önüne geçecek, gençlere daha fazla iş,  aş verecek istihdamı geliştirecek bir işletmecinin olması kanaatimce, kaçınılmazdır. Milyonlarca ton hafriyatın hacim ağırlığı her geçen gün ilçe doğal yapısını tehdit, etmektedir. Buradan Maden ilçemizin başta mevcut Belediye Başkanına, sonrasında ilçe siyasi parti temsilcisi arkadaşlarımıza, belediye başkanı aday adaylarına, siyasilerine çağrım şudur ki; ”Lütfen geçmişimize sahip çıkalım. Siyaseti bir kenara koyalım, ilçemizin bu temel sorununa siyaset üstü çıkarsız yaklaşalım. Bu insanlık, doğa, tarihsel kültür ayıbına, kulak veriniz ses veriniz. Geç olmadan, yarın torunlarımıza çocuklarımıza, tarihe, adalete hesap verecek bir yüzümüz olmalı.’’

Hadi Be Ordan! Demeyi Yeter ki Bilelim.

Bilgilenelim, araştıralım, gerekli yetkili mercilere dilekçelerle başvuralım ,sosyal medyada bu tarihimize ilçemize yapılan doğa katliamını, gündemde tutalım. Hafriyatla gelen afet konusunu belgelerle, dileklerle, mantıklı söylemlerle, el ve güç birliğiyle tek sesle çözüm odaklı, olalım.Yasalar,çerçevesinde Maden ilçemizin reel çıkarları doğrultusunda bütünleşelim.
Sosyal medya üzerinden; İlimiz siyasetçilerini, ilçemiz siyasetçilerini, siyasi partilerimizi kayıkçı kavgasına dönüştürerek kötülemek, kendi aramızda polemikler yaşamamız, ,yaşatmamız biz Madenlilere yakışmaz, bu tür yaklaşımlar zaman kaybından başka bir şeyde değildir.
Zaten birilerinin ,gizli ellerin amaçları da bu. İlçe insanını birbirine kırdırtmak ve aradan sıyrılmak. İlçe insanını asıl hedeften, dökülen hafriyat konusundan uzaklaştırmak. Maden taşınsın, şu ile şu ilçeye bağlansın gibi, kamuoyunda algı oluşturarak, hedef şaşırtanlara,  oyalama taktiklerine asla kanmayalım. Bu ters algı oluşumuna lütfen kapılmayalım. Hemşerilerimiz arasında  bir birimize saygımızı üst seviyede korumalıyız. İlçemiz insanları arasına nifak tohumu ekenlere,insanları kırdırtmalara ”Hadi Be Oradan” demeyi yeter ki bilelim.

Tüm duyarlı dostlara, arkadaşlarımıza, teşekkür etmeyi minnetle saygıyla borç bilirim.

Hafriyatla Gelen Afet konusunu tüm gerçekliğiyle gün yüzüne çıkarmak adına; Bu konuda Maden için gerekli duyarlılığı, objektif, tarafsız gösteren  Hürriyet yazarı Yalçın Bayer’e, Maden Şövalyesi Tarihçi-Yazar Lütfi Ergene’ye, Fırat Gazetesinin değerli  yazarları,  Mehmet Topal’a  H.Vehbi Coşkun’a ve yönetiminde bulunan Medya Analizin değerli yorumcularına, Elazığ Bakır Madenliler Dernek Başkanı Yaşar Altundal’a  ve yönetimine, Ankara, İzmir, İstanbul, Karamürsel Bakır Madenliler Derneklerine, İstanbul’dan Serdar Karadağ’a ,Serap Doğan’a ,Antalya’dan Bülent Demir’e, İzmit’ten Ümit Avcı’ya, İzmir’den Mustafa İnal’a,Haşim Özbek’e, Ankara’dan değerli büyüğümüz TRT Devlet Ses Sanatçısı Zülküf Altan abimize, Muzaffer Mutlu’ya, TRT  Ses Sanatçısı Abdullah Çavak’a ,Yurdagül Özkoyuncu’ya, Maden’li yerel sanatçılarımız Cuma Algül’e Ruşen Pala’ya, Sadık Oruç’a Bakır Maden İçin Birlik Platformu Başkanı Saime Mete Sertkaya’ya, ve Platform Yönetimine, Sosyal Medyada Maden heyelan konusunu olduğunca gündemde tutmaya çalışan  Anatalya’danSerdal Arslan Bakır’a, Önder Kaymaz’a, Maden Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Lütfiye Gürgün’e, Özgür Durmuş Alpsoy’a Maden Bahçelievler Muhtarı Eyyüp Çiçen’e, Maden merkez muhtarı Mehmet Deniz’e Maden’in efsane ismi Şaban Yürekli abimize, genç kardeşimiz S.DenizSeyrek’e, emeği geçen , Elazığ yerel ve ulusal basınına, duyarlı yetkililerimize, siyasilerimize, ismini hatırlayamadığım  kendilerinden özür dilediğim, bir çok batıdan doğuya, ,kuzeyden güneye, destek olan sosyal medyadan duyarlı kalan hemşerilerimize, Kars’tan Edirne’ye güzel ülkemin her yanında bulunan tüm Madenlilere minnetle, saygıyla ilçemiz adına  teşekkür eder, Allah razı olsun kendilerinden.

Madenimiz için ‘’Mevlam Neylerse Güzel Eyler’’ inancıyla;2019 Yılının insanlık adına; ülkemiz, milletimiz, ailemiz adına güzelliklerle dolu geçmesini, sağlıkla ve toplumsal huzurla, terör illetinden uzak, gönül birliği içinde, nice güzel yıllara hep birlikte. Maden ilçemiz için sabırla, selam ve duayla.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER