SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Vatandaşlar: Bu ayıp size yeter!

Vatandaşlar: Bu ayıp size yeter!
Bu haber 30 Haziran 2019 - 19:04 'de eklendi.

Başka illerin milletvekilleri tarafından Elazığ’ın sorunlarının Meclise taşınması Elazığlı vatandaşların,  özellikle Ak Partili Elazığ Milletvekillerine karşı tepkisine ve sert eleştirilerine neden oldu. Vatandaşlar “Bizim vekiller, bu ayıp size yeter” gibi yorumlarda bulundu.

 

 

Haber: Songül DURSUN/ ÖZEL

Son zamanlarda başka illerin milletvekillerinin Elazığ’ın sorunları ve sorunlarının çözümleri hakkında TBMM’ye verdikleri önergeler, Elazığ’da yaşayan vatandaşlar tarafından sert eleştirilere neden oldu.  Elazığlılar, Elazığ milletvekilleri dururken başka illerin vekillerinin Elazığ’ın sorunları ve sorunların çözümüne karşı duyarlılıkları karşısında İlimizin özellikle AK Partili vekillerine tepkilerini sert bir dille dile getirerek “Bizim vekiller, bu ayıp size yeter”  ifadelerini kullandılar.

BASKİL’DEN SONRA, AĞIN İLÇEMİZİN SORUNLARI İÇİN DE ÖNERGE SUNDU

Elazığ’ın sorunları başka illerin vekilleri tarafından dile getirilmeye devam ediyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Milliyetçi Hareket Partisi Konya Milletvekili TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyesi Esin Kara, Baskil ilçesinin sorunlarını Meclis’e taşımıştı. Kara Baskil’den sonra Ağın ve Maden İlçelerimizin sorunları ve bu sorunların çözümü için de Meclise önerge sunarak yaşanan sorunları meclise taşıdı.

AĞIN İÇİN VERİLEN ÖNERGE KABUL GÖRDÜ

Kara’nın Ağın ilçesi için verdiği ve kabul gören önergesinde “Elazığ’ın Ağın İlçesinde genç ve çalışan nüfusta yaşanan göç sorunu, ilçenin tarımsal ve sulama faaliyetlerinin gelişememesine bağlı olarak yaşadığı sorunları, bu sorunların nedenlerinin tespit edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Anayasanın 98, İçtüzüğün 104 ve 105 inci maddeleri gereği Meclis araştırmasını arz ederim” İfadeleri yer alıyor.

MADEN İLÇESİNİN SORUNLARI VE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLERİ İÇİN DE ÖNERGE VERDİ

Konya Milletvekili Esin Kara Elazığ’ın Maden İlçesinde yaşanan imar, ekonomik, tarımsal faaliyetlerin gelişememesine bağlı yaşadığı sorunları ve alınacak tedbirlerin alınması için de Meclise araştırma önergesi verdi. Önergede “Elazığ’ın Maden İlçesinde yaşanan imar, ekonomik ve tarımsal faaliyetlerin gelişememesine bağlı olarak yaşadığı sorunları, bu sorunların nedenlerinin tespit edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Anayasa’nın 98. ve TBMM içtüzüğünün 104. ve 105. maddeleri gereği Meclis Araştırması açılmasını arz ediyorum” İfadelerine yer veriliyor.

İLÇE SORUNLARI İÇİN GEREKLİ ÖDENEKLERİN ÇIKARILMASINI İSTEDİ

Ayrıca Vekil Kara TBMM’ye verdiği önergenin gerekçesinde 30 yıl önce DSİ tarafından çalışmaları başlatılan Karadağ Sulama projesinin bu güne kadar faaliyete geçmediği, projenin Ağın beyaz üzümü ve badem yetiştiriciliği bakımından önem arzettiği ve ayrıca istihdam ve göçün önlenmesi amacıyla projenin bir an önce hayata geçirilmesinin gerektiği belirtiliyor. Keban Baraj Gölünde yapılan balıkçılıktan dolayı yaşanan kirliliğin yeraltı sularının bulunduğu tarım yapılan ovalık alanların da ziraiden kaynaklanan bir kirliliğin eşiğinde olduğu ve tarımsal sulamada yaşanan bu olumsuzluklar nedeniyle şu anda 6 bin dönüm arazide yapılan badem tarımının 20 bin dönüm alanda yapılacağı ön görülmekte olduğu belirtiliyor. Gerekçede “Dolaysıyla ilçe nüfusu ve ekonomisinde önemli bir gelişme yaşanacağı, nüfus yoğunluğunda yaşanan kayıp ilçede başka sorunlara da neden olmaktadır” ifadelerine yer veriliyor. İlçede yaşanan diğer bir soruna da yer verilen gerekçede hastane sorunu ve personel sayısının yetersiz olduğu ve ilçede sadece bir tane aile hekiminin olduğu aktarılmış. İlçenin sularla çevrili olmasının turizm yönünden gelişme potansiyeli olduğu Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığından bir adet turistik amaçlı gezi teknesi hibe edilmesi talep edildi.İlçede bulunan Ekrem İspir Konağı  için Vakıflar Genel Müdürlüğünden gerekli ödeneğin çıkarılması ve turizme kazandırılması da öngörülüyor.Ayrıca ilçede yer alan bazı resmi kurumların müdürlükten şefliğe düşürülmesi ya da kapanmasının ilçenin göç sorununu olumsuz etkilediği de aktarılıyor.

BASKİL’DE İSTİHDAMIN ARTMASI VE TİCARETİN CANLANMASI GEREKTİĞİ VURGULAMIŞTI

Kara’nın Baskil İlçemiz ile ilgili verdiği önergede ise, Baskil ilçesindeki kayısı üretimi ve üreticilerin sorunların sorunları ile ilgili meclis araştırması açılmasını istemişti. Önergenin gerekçesi olarak, ilçede kapanan Askerlik Şubesi ve Baskil Adliye Binası’nın ilçe için ihtiyaç olması nedeniyle tekrar açılması, Baskil ilçesinin köylerinde içme suyu sorunu yaşandığı, ilçenin bir sorun olan kentsel dönüşüm ve doğalgaz ihtiyacının karşılanması gerektiği belirtilerek; Hastane ihtiyacı olan ilçede yapılması için görüşmeler yapılan ancak yapımına başlanmayan hastane, yetersiz sağlık personeli sorunu olduğu aktarıldı.“Eski Baskil Merası’nda yer alan çöp sorunu çözülmesin ve Baskil’in köylerine gidilen yolların yapımı da ilçenin en ivedi sorunları arasında yer almaktadır”ifadelerine yer verilen gerekçede Baskil’in turistik alanda tanımında yetersizlik yaşandığı ve ilçeye satış için ticaret merkezi yapılması özellikle organik ürünlerin satışının sağlanması, istihdamın artması ve ticaretin canlanması gerektiği vurgulanmıştı.

MALATYA MİLLETVEKİLİ: SORUNU BU YAZ PROGRAMINA KATARAK ÇÖZÜME KAVUŞTURACAĞIZ

İlimizin sorunlarına duyarlılık gösteren bir diğer milletvekili de Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu olmuştu. Fendoğlu geçtiğimiz günlerde Baskil ilçemize giderek vatandaşların feribot taşımacılığı ile ilgili sorun ve taleplerini yerinde dinleyerek “Sorunu bu yaz programına katarak çözüme kavuşturacağız.” Diye konuşmuş ve  “sorununun çözümü için milletvekili arkadaşlarımıza ve belediye başkanımıza durumu ileteceğiz. Daha önce bana iletilen, feribot ile Battalgazi arasındaki asfalt sorununun çözümü için Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’dan söz aldık” demişti.

CAMİ-İ KEBİR RESTORASYONU İÇİN DE 5 DEFA ÖNERGE VERİLMİŞTİ

Öte yandan 1872 yılında  Maden ilçesinde inşa edilen ve Serveti Fünun’a da konu olan Cami-i Kebir’in 2010 yılında “1’inci Grup korunması gereken kültür varlığı” olarak tescil edilmesine  rağmen restorasyonunun başlamaması üzerine bölge milletvekilleri tarafından 4 sefer TBMM’ye önerge verilmişti.  Camii ile ilgili olarak Diyarbakır milletvekili Altan Tan iki defa önerge vermişti. Daha sonra ise; 2018 yılında İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, Maden’deki “Cami-i Kebir” restorasyonu ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından cevaplandırılması için TBMM Başkanlığı’na soru önergesi vermişti. Geçtiğimiz günlerde de Maden ilçemizdeki ‘Cami-i Kebir’ restorasyonu ile ilgili beşinci soru önergesi Saadet Partisi (SP) İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam’dan gelmişti.

VATANDAŞLAR: ELAZIĞ VEKİLLERİ SORUN YOKMUŞ GİBİ HAREKET EDİYOR

Bütün bu yaşananların ardından Elazığlı vatandaşlar, “Başka illerin milletvekillerinin duyarlılığını neden kendi milletvekillerimizden göremiyoruz ?” diyerek AK Parti Elazığ milletvekillerini eleştirdiler. Vatandaşlar, başka illerin milletvekillerini duyarlılıklarından dolayı takdir ederken, özellikle Elazığ AK Partili vekillerin öz eleştiri yapmalarını istedi.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER