SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Vatandaş, geçici çözümden memnun!

Vatandaş, geçici çözümden memnun!
Bu haber 06 Aralık 2018 - 18:02 'de eklendi.

İstasyon Caddesinde bulunan ve yenilenmesi için yıkılan Koro Binası yerine yapılması planlanan; Çok Amaçlı Kültür Merkezi, Koro ve Kütüphane binası ile ilgili sürdürülen projelendirme çalışmalarını geçici olarak durduruldu. Son dönemlerde atıl durumda olan ve özellikle tinerciler tarafından işgal edilen mekan,  halktan gelen şikâyetler de göz önünde bulundurularak, bu mekanın; geçici olarak otopark olarak kullanılmasına karar verildi. Otopark gelirinin ise öğrencilere burs olarak dağıtılacağı öğrenildi. Bölgede yaşayanlar,  mülkün atıllıktan kurtulmasına sevinirken, aynı zamanda ilerleyen dönemlerde ilimize yakışan bir kültür merkezinin de inşa edilmesini talep etti.

 

 

Haber: Songül DURSUN

Devlet Tiyatrosu ve Devlet Klasik Türk Müziği Koro binası alınan bir kararla; İlimize yakışan bir Kültür Merkezi yapılması için yıkımı gerçekleştirilmişti. Ancak son dönemlerde ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik tedbirler çerçevesinde projenin durdurulması kararının alınması ile atıl durumda olan alanın geçici olarak bölgede otopark hizmeti vermesine karar verildi.

KÜLTÜR MERKEZİ OLAMADI, OTOPARK OLDU!

Bilindiği üzere Elazığ eski Valisi Murat Zorluoğlu döneminde, yıkımı gerçekleştirilen koro binasının yerine daha kullanışlı ve çok amaçlı bir kültür merkezi yapılması için çalışmaların sürdürülerek, koro binasının yanında bulunan kütüphane binasının ve arka kısmında kalan anaokulu binasının da planlama sürecine dahil edilerek daha geniş bir alanda çok fonksiyonlu bir kültür merkezi yapılması planlanmıştı. Yeni kültür merkezi şehir merkezinde bulunan kültür merkezi ve salon ihtiyacının da karşılanması öngörülmüş ve Halk Kütüphanesinin de daha gelişmiş ve modern şekilde Devlet Korosu ile birlikte bu binada faaliyetlerine devam etmesi planlanmıştı. Yıkımı gerçekleşen Devlet Tiyatro binası alanı ile ilgili vatandaşın artan şikâyetleri üzerine alanın geçici olarak bölgede büyük bir ihtiyaç olan otopark yapılması kararlaştırıldı.

OTOPARK GELİRİ ÖĞRENCİLERE BURS OLARAK DÖNECEK!

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından  2018 yılı yatırım programına alınan proje devlet yatırımları ile ilgili ödeneklerin durdurulması ile yıkımı gerçekleşen 1965 yılından beri faaliyet gösteren Tiyatro ve Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Koro binası alanının geçici bir süreliğine otopark olarak kullanılması kararlaştırıldı. Son dönemlerde atıl durumda olan alan, tinercilerin kullandığı ve sıkıntı yaratan bir alan haline gelmesinden dolayı çevrede yaşayan vatandaşın da rahatsızlık duyması üzerine bir tedbir alınarak geçici bir süreliğine otopark olarak kullanılmasına karar verildi. Otoparkın gelirinin ise öğrencilere burs olarak verilmesinden son derece memnun olan vatandaş bölgedeki otopark sorununun da ortadan kalkacağından dolayı verilen kararın çok doğru bir karar olduğunu ifade etti. Bölgede yaşayan esnaf ve vatandaşın görüşleri ise şu şekilde:

“BALİCİLERİN YUVASI HALİNE GELMİŞTİ”

Orsan Düğün sarayı İşletmecisi Yavuz kılıç “İlk yıkıldığından beri balicilerin yuvası haline gelmişti. Çalışmayı yapanlardan Allah razı olsun. Mahallemiz için çok iyi oldu. Caddemiz, kaldırımlarımız açıldı.  Valimiz Çetin Oktay Kaldırım’a çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“İSABETLİ BİR KARAR OLDU”

Kardeşler Elektrik Sahibi Vahap Bulut “Bu alan bina yıkıldığından beri çöplük halindeydi vali beye çok teşekkür ediyoruz. Esnaf olarak çok memnun olduk. İsabetli bir karar oldu” dedi.

“MAHALLEMİZDE OTOPARK İHTİYACI VARDI”

Volkan Bulut “Güzel bir çalışma oldu. Zaten mahallemizde otopark ihtiyacı vardı geçici de olsa biz esnaf olarak çok memnun olduk. Sayın Valimize teşekkür diyoruz. Çok iyi düşünülmüş yerinde bir karar” dedi.

“GELİRLERİN ÖĞRENCİLERE AYRILACAK OLMASI SEVİNDİRİCİ”

Kardeşler Kuaförü Cebrail Çelikdemir “Depreme dayanıksız olduğu için olduğu için yıkılan tiyatro binası ilimize yakışan kültür faaliyetlerinin yapılabileceği bir kültür merkezi yapılacaktı. Ancak geçici bir süreliğine çalışmanın durdurulması ve otopark olarak kullanılmaya başlaması ayrıca gelirin de öğrencilere burs olarak verilmesi çok güzel bir olay” ifadelerini kullandı.

“ARAÇLARIN GELİŞİ GÜZEL PARK EDİLMESİNDEN DOLAYI KAVGALAR ÇIKIYORDU”

Kardeşler Kuaförü Aykut Yelmen “Öncesinde dükkânlarımız toz toprak içinde kalıyordu. Araçların düzensiz park etmesi nedeniyle kavgalar çıkıyordu. Bir yıldır dile getiriyorduk. Gecikmiş bir karar olsa da yerinde bir karar oldu. Valimiz Çetin Oktay Kaldırım’a şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

“VALİ BEY, ŞİKAYETİMİZE KULAK TIKAMADI”

Market İşletmecisi Hacı Hamit Bey “Bizler bölgedeki esnaflar olarak memnuniyetle karşıladık. Boş vaziyette, atıl durumdaydı. Vali Bey sağ olsun şikâyetlerimize kulak tıkamadı. Arabalar gelişigüzel park ediyorlardı. Diğer araçlar çıkamıyordu ve burada birçok kavgaya şahit olduk. Vali Bey’e teşekkür ediyoruz. Zaten burada otopark sorunu vardı bu da bu sayede çözülmüş oldu” dedi.

“CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA İLİMİZE YAKIŞIR BİR KÜLTÜR MERKEZİ BEKLİYORUZ”

Kültür sanat camiasından Manas Gönül ve Kültür Evi Koordinatörü Şener Bulut ise; “Ülkemizin içinde bulunduğu durumdan dolayı ekonomik tedbirler kapsamında projenin durdurulması dolaysıyla geçici olarak kültür merkezi yapılacak alanın otopark olarak hayata geçirilmesi isabetli bir karar olmuş. Sayın Valimize teşekkür ediyoruz. Ancak bu alanın cumhuriyetimizin 100. yılında ilimize yakışır bir kültür merkezi olarak hayata geçirilmesini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER