SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Ustanın elinde bir ilçe şahlanmaya hazır…

Ustanın elinde bir ilçe şahlanmaya hazır…
Bu haber 09 Temmuz 2019 - 18:19 'de eklendi.

Baskil Belediye Başkanı Av. İhsan Akmurat gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdiğinde kendisi ile adeta A’dan, Z’ye Baskil’i de konuştuk. Ustalık hayallerinden bahseden Başkan Akmurat, “İlk göreve geldiğim anda Baskil’in % 90 eksiği varken, şimdi bu eksiklikler %10’a kadar düştü. Vatandaşlarımız çağımızın en güzel hizmetlerini alacaklardır. Bunun için çalışıyoruz. Çünkü Baskil’imiz Elazığ’ın üreten tek ilçesi ve biz bu üretimin daha da artması adına başta su problemi olmak üzere sıkıntıları gidereceğiz” dedi. Ayrıca Başkan Akmurat, ustalık döneminde Baskil İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin hayata geçmesini ve orada en azından bir fabrikanın bacasının tüttüğünü görmek istediğini de kaydetti.

 

 

Röportaj: Kübra TÜRKAN

Baskil Belediye Başkanı Av. İhsan Akmurat gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdiğinde kendisi ile Baskil üzerine son derece keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Başkan Akmurat tüm sorularımıza içtenlikle ve ayrıntılı bir şekilde cevap verdi. Söyleşimiz sırasında ağırlıklı olarak ilçeye kazandırmak istediği projelerden bahsetti. İşte Başkan Akmurat ile gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşinin detayları ise şöyle…

Üçüncü kez Baskil Belediye Başkanı seçildiniz yani siyaseten ustalık dönemine merhaba dediniz. Bu süreci ve bu seçim başarınızı biraz anlatır mısınız?

“DÖRT SEÇİMİ BAŞARILI BİR ŞEKİLDE ATLATTIK!”

Tabi benim sadece üç seçim değil dört seçimim üst üste geçirmiş oldum. Dört seçimdeki kastım; ilk seçimde yine partimizin ilçe başkanı adayı olmuştuk ve yine rakiplerimiz vardı. O seçimi de kazandık. Daha sonra 2009’da ilk belediye başkanlığı adaylığımız oldu. 2014’de ise ikinci belediye başkanlığımız oldu. Üçüncü adaylığımız ise 2019 mart ayında yapmış olduğumuz belediye seçiminde gerçekleştirdik. Dört seçimde de vatandaşlarımızın teveccühü ile talip olduğumuz makamlara geldik. Bu yaklaşık on beş yıllık bir süreç. İlçemizde vatandaşlarımızın teveccühüne mazhar olduk. Bundan dolayı mutlu  olduğumu  ifade etmek isterim.

“TALEPLERİ % 100 KARŞILAMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Çünkü siyaset çok zordur, talepleri karşılamak çok zordur. Farklı talepler gelir ve bu talepleri belediyenin imkânları ile karşılamak mümkün değildir. Yani en azından hepsini, yüzde yüz karşılamak mümkün değil. Bundan dolayı da vatandaşlarımız haklı olarak gönül koyuyor. Küsüyor, sitem ediyor dolayısıyla tabi ki bizlerde sıkıntı yaşıyoruz. Bildiğiniz üzere biz büyük bir kitleye hitap etmiyoruz. Yani sosyal hizmetlerimizi, genel hizmetlerimizi büyük ölçüde aksatmadan yapmamıza rağmen bazı talepler konusunda çaresiz kalmamız ister istemez bizleri de yıpratıyor. Bu yıpranma neticesinde de tabi ki sandığa biraz farklı yansıyor. Ama tabi dört seçim üst üste kazanmak bizim gibi küçük yerlerde az insana nasip olur. Bu da şahsıma nasip oldu yani işin doğrusu bundan dolayı vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Vatandaşın bize güveni devam ettiği sürece de bizler ilçemizde elimizden geldiğince gece demeden gündüz demeden hizmet etmeye çalışacağız. İnşallah.

 

31 Mart seçimlerinden önce hizmetteki çıtanızı yükseltmek gibi bir hedefiniz vardı. Bu hedefinize ulaşmak adına ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

“VATANDAŞLARIMIZ ÇAĞIMIZIN EN GÜZEL HİZMETLERİNİ ALACAKTIR”

Yani biz on yıldır Baskil’de belediye başkanıyız. On yıl içerisinde Baskil adına; genel hizmetler, lokal hizmetler ve diğer hizmetleri yürütmeye çalışıyoruz.  Vatandaştan gelen taleplerin birçoğunu hayata geçirdik. Birçoğu da şu an ya proje aşamasında ya da projesi bitmiştir. Kimi projeler ise; yatırım programına alınacak düzeyde. İşin özü çoğu projemiz; ihale aşamasında, yirminin üzerinde bu tür aşamalarda olan projelerimiz var. Bu projeler bütünüyle hayata geçtiği zaman gerçekten ilçemizde ciddi değişim yaşanacaktır. Bu değişim ile birlikte vatandaşımız çağımızın en güzel hizmetlerini almış olacaktır.

“%90 EKSİĞİ OLAN BASKİL’İN ŞU ANDA % 10 EKSİĞİ VAR”

Projelerimize de değinmek isterim. Belediye başkanı olduğumuz zaman çok ciddi eksiklikler vardı. %90 hem alt yapı hem üst yapı manasında ilçemizin eksikleri vardı. %90 ciddi bir rakam şu an rakamı tam tersine çevirdik. Ancak  % 10 eksiğimiz kaldı. İlçede yeni yapılanmalar oluyor. Yeni yapı alanları oluştuğu zaman hem alt yapı hem üst yapısına ilişkin bazı sorunlar oluyor yani ilçemizin %10 sıkıntısı var. İlçeyi adeta A’dan Z’ye değiştirdik. Hem kanalizasyon hem su şebekeleri değişti. Ve üst yapı olarak da asfaltın yapılması bunlar bizim belediye açısından ciddi külfetlerdir. Ama bazı projeleri geliştirmek suretiyle kaynakları bulduk, bunları hizmete dönüştürdük ve vatandaşlarımızın en azından şu an hem alt yapıya hem üst yapıya ilişkin herhangi bir sıkıntısı kalmadı.

 

İlçenizin su problemi olduğu da biliniyor. Bu problemi gidermek adına ne gibi çalışmalarınız oldu biraz da buna açıklık getirir misiniz?

“ELEKTRİK FATURALARINDA CİDDİ RAHATLAMA SAĞLADIK”

Tabi içme suyu problemimiz vardı. Hem kendi cazibesiyle bir dağdan 12 kilometreden su getirdik. Eylül ayından başlayıp, haziranın ilk haftasına kadar hiçbir sondaj alıştırmadan yani kuyu suyu almadan, dağdaki su ile kendi cazibesiyle ilçeye su verebiliyoruz. Bu ciddi manada ilçemizi rahatlatıyor. Mesela yazın üç ay üç buçuk ay 50-60 milyar elektrik faturası ödüyoruz. Ama sekiz ay böylesi bir fatura çıkmıyor.

 

Merkezi hükümetle ilçede yürütülen projelere biraz açıklık getirerek bunlarda hangi aşamalarda olduğunuzu söyler misiniz?

“DÖRT DAKİKADA SÖYLENEN YATIRIMLAR CİDDİ MALİYETLİ”

Tabi merkezi hükümetle birlikte çok güzel hizmetler yaptık. Bunlar işte merkezi hükümetin taşradaki birimlerine yapmış olduğumuz müracaatlar ve bu müracaatların takibi noktasında gayretlerimizle ilçemize kazandırdıklarımızdır. Bunları da ana başlıklarıyla anlatmak gerekirse;  ilçe hastanesini üç yıldır vatandaşımızın hizmetine sunduk. Burada uzman doktor eksikliğiz var. O konuda da işin takipçisiyiz. Hastanenin en azından bir alt yapı sıkıntısı kalmadı. Diğer bir hizmetimiz ise meslek yüksekokulu hem yüz dönüme yakın bir kampüs alanı içerisinde; idari binası ve derslikleriyle birlikle bu hizmeti de ilçemize kazandırdık. Meslek yüksekokulu sayesinde; gerek sosyal ve ekonomik manada az da olsa ilçemizde katkı sağlandı. Diğer yandan Beyler ve Cumhuriyet Mahallelerimizde yıllardır çirkin görüntüsüyle vatandaşlarımızı rahatsız eden derelerimiz mevcuttu. Bunları da Devlet Su İşleriyle birlikte ıslah çalışmasına giriştik. Proje geliştirdik yaklaşık bir ay sonra mahallelerimizde ki Devlet Su İşleriyle yürüttüğümüz kısmı bitecek. Sonrasında ise çevre düzenlemesine başlayacağız. Şuan çevre düzenlemesine başlamadığımız halde kirlilik ortadan kalktı. Vatandaşımızın daha rahat edebileceği huzurlu vakit geçireceği sosyal donatıları olan bir çevreyle vatandaşlarımızı buluşturacağız. Bu söylediğim hizmetleri dört dakikada söyledim ama bunlar yaklaşık 200 milyonluk yatırımlar.

 

Projelerin takip sürecinin daha zorlu olduğuna değinilir bundan da biraz bahseder misiniz?

“MUTFAK ÇALIŞMALARI BİTTİĞİ AN PROJELER BİTTİ DEMEKTEYİM!”

Bunun bir de takip etme süreci var ciddi emek istiyorum. Birçok projemiz var sahaya yansımayan ama omları daha değerli görüyorum. Olmuş gözüyle bakıyorum.  Çünkü o çalışma alt yapısı olmadan yani mutfak çalışması olmadan sahaya yansıması mümkün değil.  Bu işleri takip ederken; diğer taratan belediye hizmetimizin aksamaması için hem personel alımı olsun hem araç alımı olsun bunlarda on yıl içinde vatandaşımızı mağdur etmedik. Biz belediyenin başına geldiğimizde ilçede kepçe, otobüs ve cenaze aracı yoktu. Yani şuan da yirmiye yakın hizmet aracını alarak insanımızın hizmetine sunduk. İlçemizin sadece sınırları içinde değil köylere de talep edildiği zaman Belediye sorumlu olmadığı halde, haşere ilaçlama sorunu için özel mülkiyet alanına gitmesine rağmen özellikle kayısı hasat zamanı hizmet veriyoruz.

 

İlçe belediyelerin imkânları sınırlıdır. Sınırlı imkânlarla ortaya koyduğunuz hizmetlerden vatandaşlarınız memnun mu?

“VATANDAŞLARIMIZ GENEL ANLAMDA HİZMETLERİMİZDEN MEMNUN”

İmkânlar daha elverişli olsa daha iyi hizmet vereceğiz. Hizmet ederken mutlu oluyoruz. Vatandaşlarımız genel anlamda hizmetlerimizden memnun. Tabi vatandaşımızın günümüz koşullarında bazı talepleri oluyor.  Özellikle istihdam konusunda bizler bu konuda çaresiz kalıyoruz işin doğrusu bu da direncimizi kırıyor. Birde işsizlik problemine sadece Baskil düzeyinde ya da il düzeyinde değerlendirmemek lazım ülke düzeyinde hatta dünya sorunu olarak görmek lazım. Fakat ilçeden sen sorumlusun yani vatandaş seni görüyor suçlu olarak. Vatandaşa bizi göremezsin de diyemiyoruz. İnşallah vatandaşımızı huzurlu olsun ki bizler de motivasyonu yüksek bir şekilde hizmet edelim. Âmâ maalesef bu bireysel talepler konusunda çaresiz kalıyoruz çoğu zaman. Bu da motivasyonumuzu kırıyor. İnşallah ülkemiz bu sorunu genel anlamda çözerse ilçemizde de sıkıntı kalmaz. Bizden sonra gelecek olan yöneticiler da rahat edecek.

 

İstihdama yönelik sıkıntılardan bahsettiniz ama ilçede istihdama yönelik güzel işler olduğunu da biliyoruz bunlara da biraz açıklık getirir misiniz?

“17 MİLYONLUK YATIRIM İLÇEMİZE KAZANDIRILDI”

İklim şartları sıkıntılı olmazsa biz de kayısı bahçeleri yani kayısı üretimi söz konusu. Dünya pazarında yeri olan bir ürün dünyaya ihraç edilen kayısının %8 ve % 9’u Baskil’de yetişiyor. Türkiye dünya kayısı üretiminde yüzde yetmiş beşini karşılıyor. Kuru kayısı üretimi yüzde yirmi oranını Baskil ilçesi karşılıyor. Bu konuda sadece üretici kısmen faydalanıyor. İşletme ve Pazar konusunda sıkıntılarımız vardı gerek son dönemler gerek benim başkanlığım döneminde gerek kuru kayısı tanıtım konusu gerek işletme ve de pazar konusunda bazı arkadaşları destekledik. Müteşebbis şahısları da harekete geçirdik. Devletin bazı kurumlarına projeler verildi. Geçen yıl ilçede kayısı entegre tesisi kurduk. Sizinde belirttiğiniz gibi sadece bu da olmadı. İlçemizde tavuk çiftliği dediğimiz beyaz et üretim dediğimiz ve diğer tarafta soğuk hava deposu birde bir mandıra kırmızı et üretim entegre dört tane proje fırsat kalkınmadan salt kalkınma destekleme kurumundan dört projenin yani diğer adıyla bunlara proje sunmuşlardı. Bizler de hükümet olarak, siyasiler olarak bu projeyi destekledik. 2 proje şu an işletme aşamasında diğer 2 proje de yapım aşamasında. Yaklaşık 17 milyon tutarındaki yatırımdan bahsediyoruz. Bu Baskil ilçemize bizlerin desteğiyle kazandırmış olduk.

 

İstihdam denilince ilçenizde akla gelen ilk yatırımlardan biri de tekstil yatırımı oluyor. Bu yatırım hâla istihdama katkı sunabiliyor mu?

“TEKSTİL BİRAZ YALPALIYOR”

Tabi tekstilden bahsedelim. Tekstil biraz yalpalıyor öyle söyleyeyim ama onu da hayata geçirdiğimiz zaman bir ara yüze yakın insan çalışıyordu orada şu an geçici olarak bir üretimi durdurdular. İnşallah yakın zamanda yeniden hizmet verecek. Güzel bir tesis oldu. Ona da çok ciddi gayretlerimiz oldu. Hem maddi hem de manevi hem şahsımın hem belediyemin hem de hükümetimin çok ciddi katkıları oldu. İnşallah bu altyapı ile birlikte daha güzel bir şekilde vatandaşımızın istihdam açısından hizmet vereceğini düşünüyorum. Diğer taraftan çimentolar var orada. O da ciddi anlamda bir katkı oluyor. Bunlar ilçemize bizim belediye başkanlığı döneminde kazandırmış olduğumuz ve bunların her biri şahsımın ve onay açısından önemli bazı yatırımlar. Maalesef belediye olmadan, onayı olmadan bunları hayata geçirmek mümkün değil. Bizlerde onlara kayıtsız şartsız hem destek vermişizdir hem onay vermişizdir. Bunu niye söylüyorum bazı konularda bazı spekülasyonlar var diye altını çizerek söyledim. Bizler orda yerel yöneticiler olarak,  yatırımı yapan şahsın, milliyetine, cinsiyetine ve ırkına önem vermiyoruz. Yeter ki yatırım olsun. O yatırım vatandaşımıza istihdam yaratsın. Biz o yatırıma her zaman onay veririz. Hiçbir sıkıntı yaşatmayız. Tabi biz, insanımız, iş adamımız ilçemize gelsin yapsın diye defalarca gidip kapılarını çalıyoruz, davet diyoruz ilçemize. İlçemizin şöyle altyapısı var, böyle imkan sunarız gibisinden teklif ile gidiyoruz. Kendi ayakları ile gelen insanlarda oluyor. Bunlarında yatırım konusundaki ciddiyetlerine bakıyoruz. Gayretlerle ilçemize yatırımlar kazandırdık. Ama yeter mi? Elbette yetmez!

 

Birçok ilçenin temel sorunu da göç vermesi sizde bu sorunla karşı karşıya olan bir ilçe misiniz?

“HERKES BABA OCAĞINDA KALSIN DİYE ÇALIŞMALARIMIZ VAR!”

Yani Baskil coğrafi alan olarak büyük bir ilçe, köyleriyle beraber 20 bin 500 nüfusu var. İlçe merkezi 5 bin nüfuslu ama yeryüzünde yanılmıyorsam 207 bin Baskilli var. Şu an da bu nüfusun sadece  %10’u Baskil’de yaşıyor. Niye %10’u Baskil’de yaşıyor? %90’ı kendi ana vatanını, baba ocağını terk etmişler. Çeşitli yerlere göç etmek zorunda kalmış veya gitmek zorunda kalmış. Bana göre bunların dört tane sebebi var. Bu sebepler; eğitim, sağlık, istihdam, belediye ve özel idarenin alt yapıya hizmet vermemesidir. Yani bunlar, bu dördü yerli yerinde olsa, vatandaş baba ocağını, ana vatanını terk edip de gurbette hayat mücadelesine girişmez. İnşallah az önce de söylediğim gibi bizler bu dört şey için uzun zamandır çalışıyoruz. Bunları az buçuk oluşturduğumuz zaman tabi ki vatandaşımız burada kalır.  Göletler konusunda şu an üç projemiz var ve bunlar bitmek üzere. 11 tane gölet projemiz var. Bunlar hepsi bittiği zaman yaklaşık iki yüz dönüm arazi kent cazibesiyle sulanacak. En çok da vatandaşımız kendi toprağını niye terk ediyor? Çünkü sulama suyu yok. Kendi toprağında ekim yapıp geçimini sağlayamıyor. Bu çok önemli. Yine sekiz gölette 2-3 yıldır bir Türkiye’de ekonomik krizden dolayı maalesef kendi başımıza bir güvenlik problemi oldu. İşte ak partinin, hükümetimizin ilk on yılında milli savunmaya harcanan para ilk on yılın ortalaması %19 ve %21 arasıydı. Şu an ise %45’lere %50’lere vardı. Yani %45’lere %50’lere varan bir milli savunma alanına harcanan para var. Bu da ciddi manada ekonomiyi, pratik ticareti olumsuz etkiliyor. Yani bunu da iyi görmek lazım. Tabi sadece bu nedene mi bağlamak lazım?  Hayır!  Ama en büyük neden bu. Böyle görüyorum. Bundan dolayı inşallah bu süreci de hızlı bir şekilde atlattıktan sonra inşallah o 11 göletin kalan 8’ini de hayata geçirdiğimiz zaman vatandaşımızın sulama suyu konusunda da ciddi sıkıntılarını da gidermiş olacağız. Bu da ilçemizde yapılacak en büyük hizmetlerden biri olduğunu düşünüyoruz.

“YETER Kİ SU PROBLEMİNİ ÇÖZMÜŞ OLALIM BASKİL ŞAHLANIR”

Vatandaşımız gerçekten çalışkan yani Elazığ belli ilçeleri var bu ilçelerden tarımsal açıdan özellikle üreten tek ilçesidir. Bunun altını çizerek söylemek isterim. Baskil’de katma değeri yüksek olan kayısı üretimi var ki dünyanın her yerinde pazarı olan değerli bir ürün yetiştiriyoruz ki bu çok önemli. Bu sulama suyu projeleriyle, göletlerle birlikte bu sorunu çözersek hem üretim artacaktır hem vatandaşımızın üretim maliyeti düşecektir. Sadece göletler değil, Karakaya barajı göleti kenarında kapalı boru sistemiyle on köyümüze yakın proje geliştirdik. Zaten ondan dolayı sulamadan faydalanıp kendi arazisini suluyor. Yani sadece gölet değil, daha büyük projeler var bunları da zaten muhatapları ile görüştük. Ama az önce söylediğim gibi bu projeler hayata geçtiği zaman kısa vadede demiyorum orta vadede ilçede üretimin şahlandıracak uzun vadede de sulama işini daha ciddi bir yatırımlar daha büyük bir yatırımlarla işte Keban üzerinden büyük kanallar vasıtasıyla, kendi cazibesiyle yine ilçeye verilmesi önünü açar ki bu tam manasıyla sadece Baskil bölgesinde yapılacak tarımın şahlanmasına neden olur.  Yeter ki su problemini çözmüş olalım.

 

Sonuçta siz bu dönem hizmetlerinizi şahlandırmak istediğinizden bahsetmiştiniz. Baskil’de hayata geçirilmesi planlanan İhtisas Organize Sanayi Bölgesindeki durum nedir? Ustalık dönemi eserleriniz arasında olacak mı?

“ORADA BİR FABRİKA İŞLER HALE GELSİN İSTİYORUM!”

Yine istidam manasında ilçemize çok ciddi bir katkı sunacak. Yaklaşık 7 yıldır şahsımın çok emek verdiği, gayret ettiği, organize sanayi bölgesinin bir altyapı çalışmasını yaptık. Yaklaşık on beş yirmi gün öncesinde de muhatap yerel müdürlükten onayı çıktı. Şu an ÇED sürecine girdik. ÇED süreci yaklaşık bir sekiz ay sürecek. Yani ortalama bir yıl sonra orayı yatırım programına aldırmış olacağız. Bir yıla kadar yatırım programına almış olacağız. Yani zaten önemsediğim iki konu var. İşte parktır, mesiredir, bahçedir bunlar oluyor tamam. Bu ustalık döneminde sizim tabirinizle. İki konu üzerinde önemsiyorum; bir organize sanayi bölgesi, yaklaşık 3 bin dönüm arazinin tahsili şu an söz konusu. Onun için bir sürece başladık. Onayını aldık. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından. Tabi bu yedi yıllık bir süreçti. Yani bunun bakan görüşmesi var. Hatta o zaman dönemin Başbakanı Binali Yıldırım beydi. Onunla görüştük. Hepsini aşama aşama yürütmeye çalıştık. Baskil plastik ihtisas sanayi itibariyle onayını aldık. ÇED sürecine girdik. İnşallah bir yıl içerisinde yatırımı programlaştıracağız. Ama bu yeni dönemde de inşallah oradan en az bir fabrikanın bacasının duman tütmesini sağlayacağız. Ve bu da bu işin arkasının gelmesi demektir. Bunu çok önemsiyorum. Bu dönem tüm enerjim onda. Büyük projelerimiz var. Yine büyük bir orman sahamız var. İşte günümüzde vatandaşlarımıza bir alan kazandırmaya başvurduk. Şu an proje değerlendirme aşamasında. Çünkü uygun bulunamayabilir. Uygun görülürse, o yönde görülüyor. İnşallah yaklaşık 10 -15 kilometre bir alanda, her yaş ortalamasına hitap edecek bir mekan oluşturacağız. Ciddi manada belediyemizin elektrik gideri var. Güneş enerjileri sisteminden faydalanmak suretiyle bir proje hazırladık. Şu an ya kredi bulmak istiyoruz veyahut onlardan bir hibe bulmak suretiyle bu projeyi de bir an önce hayata geçirmek istemekteyiz. Bizim belediyemizin elektrik giderini karşılayacağı gibi ekstrada da bir gelir sağlayacağını düşünüyoruz. İnşallah bu yeni dönemde kredi ile onu da hayata geçirmeyi düşünüyoruz.

 

İlçenizin konut sıkıntısı olduğu da biliniyor. Bu konuda adım attığınızı da biliyoruz. Şimdi ilçenizdeki durum nedir?

Daha önce ben iki defa TOKİ’de ön talep almıştık. TOKİ ile çalışma yaptık, sondaj vurdurduk, jeopolitik tespitlerini yaptık, ilana çıktık. Ama maalesef bu konuda 5 tane vatandaşımız geldi ve bir ön şartı gerçekleştirdi ve işte metrekaresine göre 4bin, 5 bin, 6 bin  gibi fiyatın yatırılması gerekiyordu. Ama ön konut sayısının %35’i karşılanmadığı zaman TOKİ maalesef bu projeye girişmiyor. Ve başarısızlıkla sonuçlandı. Belki de hayırlısı budur diye düşündük. Çünkü ilçe merkezi baya eski yapılarla dolu. Bizde bu sefer mülk sahipleri ve müteahhitleri anlaştırdık. Belediyenin de imkanlarını kullanmak suretiyle imar konusunda bazı kolaylıklar sağladık. Bir iki müteahhide davet ettik. Birkaç arkadaşımız da bu konuda arsa sahipleriyle görüşme yaptı. Hatta bina da diktiler ama maalesef bir sakatlık söz konusu. Müteahhit firma arkadaşımıza şu an satış yapamadığını dile getirdi. Şu an 20 konutun ciddi bir maliyeti var. Yaklaşık 300 konuta yakın bir proje düşünmüştük ama bir döngü olması lazım ki bu işte dönsün. Yine umutluyuz. Buradan da sizin vasıtanızla seslenelim. Dünyanın neresinde yaşıyorlarsa yaşasınlar Baskilliler uygun şartlarda gelip baba ocaklarından ev satın alsınlar. İlçemizin eski binalardan hızlı bir şekilde arındırılması gerekiyor. “Ne ya bu ilçenin hali” gibi söylemler var. Herhangi bir özelliği kalmamış toprak binaları yıksınlar veya onun yerine daha sağlıklı, estetik ve günün koşullarına uygun bir modern yapılar yapılsın taraftarıyız. Ama maalesef bir yol kaydedemedik.

 

Türkiye Belediyeler Birliğinde de görevleriniz var. Her iki görevi üstlenmek ve yürütmek zor olmuyor mu?

Türkiye Belediyeler Birliğinin Üyeleri olarak görev yapacağız. Türkiye Belediyeler Birliğinin ayda iki kez toplantıları oluyor.  Tabi bunun ilimize, ilçemize katkıları olacaktır. Gayret etmemiz gerekiyor. Çalışmayı seven biriyim.

 

Başarılı bir Avukatken neden ilçe belediye başkanlığı görevine talip oldunuz. Özel değilse neden siyasete atıldınız bunu da öğrenebilir miyiz?

“VATANDAŞ BİZİ NEREDE GÖRMEK İSTEDİYSE ORADA OLDUM!”

Hizmeti sevme olayı önemli. Bana teklif geldi, değerlendirdim. Vatandaş bizi nerde görmek istiyorsa ona göre ayak uydurduk biraz da. Böyle bir misyon aldık.

 

İlçenizi neredeyse A’dan Z’ye konuştuğumuz bu söyleşi adına teşekkür ederim. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Sizin de belirttiğiniz gibi birçok konuyu ele aldık.  Sizin nazarınızda gazeteniz Fırat’a bana, Baskil’i anlatma fırsatı verdiğiniz için teşekkür eder ve yayım hayatınızda gazetenize başarılar dileriz. Son olarak Baskilli hemşehrilerime daha güzel hizmetler sunacağımı belirtmek isterim.

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER