SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Murat Demircan
Murat Demircan

TÜRKİYE’DE ALT YAPI EKSİKLİĞİ

TÜRKİYE’DE ALT YAPI EKSİKLİĞİ
Bu haber 19 Nisan 2018 - 11:05 'de eklendi ve 87 kez görüntülendi.

Başlığımızdan da anlaşılacağı gibi bugünkü yazımızda Türkiye’deki altyapı eksikliğine değineceğiz.

Bu konuya ilimizden başlasak daha anlamlı olur…

Çünkü kendi içimizde, kendi ilimizde bu sorunu aşamazsak, koca ülkedeki sıkıntıların içinden hiç bir zaman çıkamayız.

Kaçımız altyapı maçlarını gidip izliyoruz?

Daha kendi çocuğunu gelip izlemeye ona destek vermeye üşenen velilerimiz var bizim.

Oysa ki başka ülkelerde futbolun altyapılardaki mükemmel ötesinde gelişmişliğini duyuyor, görüyor ve imreniyoruz.

O çok kıskandığımız ülkelerde neden futbolun bizden çok ileride olduğuna gelirsek; oradaki veliler çocukları  4 buçuk yaşına bastığı zaman elinden tutup altyapılara kendileri teslim ediyor. Hemen hemen her gün çocuklarıyla beraber antrenmana giderek, evlatlarını çalışma bitene kadar bekliyorlar. Bilinçli ebeveynler gelecek kuşakları bu denli önemseyip, destek oluyorlar.

Peki bu örneğe karşılık bizim ülkemizde var mı böyle bir tutum diye sorsak, bir elin parmaklarını geçemez bu örnekler.

İlimize gelirsek; bu sene ben de içinde olduğum ve takım da çalıştırdığım için pek çok sıkıntı ve eksiklik gördüm .

Öncelikli olarak ve en önemli eksikler içinde aile ve ebeveyn desteklerinin yanı sıra ilk sıralara tesis yetersizliğini koymak gerekiyor.

Altyapıda yeterli tesislerin olmayışı, en önemli ve gelişmeyi engelleyici unsur olarak önümüzde duran en büyük sorunlardan…

Çocukların kıyafetini değiştireceği, kendine özel dolabının olmayışı, antrenmandan sonra duş yerlerinin bulunmayışı, akabinde beslenme amaçlı yemek verilmemesi başlı başına sıkıntı.

Ayrıca ulaşım sorunu da altyapılardaki önemli eksiklikler arasında…

Çocukların güvenli bir şekilde antrenmanlara servisleri ile gelip gitmeleri, hem çocukların güvenliği hem de ailelerine güven verici bir etkendir.

Bununla beraber uzak mesafelerden antrenmana gelen çocukların antrenman sahasına yürüyerek gelmesi, çalışma öncesi yorgunluk ve karşılığını alamama sıkıntısı gibi sorunlar doğuruyor.

Saydığımız bu sorunlara bir yenisini daha ekleyecek olursak, altyapılardaki malzeme problemi de önemli eksikler arasında yer almakta.

Çocukların antrenmanlarda giydiği malzemelerin ve yapacağı hareketler için yine gerekli malzemelerin ve araç gereçlerin olmaması da altyapılara vermediğimiz önemi gözler önüne seriyor.

Bunlar sadece kulüp adı altındaki sıkıntılar.

Bir de veli sıkıntısı var tabi…

Peki bu veli sıkıntısı nedir, nasıl sıkıntı oluyor?

Çocuğunu merak etmeyip antrenmanına, maçına gelip destek vermeyen o kadar çok ilgisiz, alakasız veliler var ki, bunları saysan bitmez .

Evet yeterli tesislerin olmayışı eksiklik evet servis de çok büyük eksiklik, malzemeler de öyle ama bu şu değildir; bütün bu eksikliklere rağmen bu çocukların geleceğinin olmayışı ya da potansiyel bir yıldız adayı olabilecek bir gerçeğinin olmayışı…

Antrenmanlarına kilometrelerce uzaklıktan gelip yeterli çalışma malzemesi olmamasına rağmen bu zorlukları aşıp başarılı sporcu, futbolcu olan bir çok insan bilirim.

İlaveten koca ülkemizde kaç tane futbol akademisi var ?

Kendimce “literatür “ taraması yaptım, araştırdım ancak bulamadım ..

Nedir bu futbol akademisi peki?

Küçük yaştaki çocuklarımızı alıp spor akademisine yönlendirip, yukarıda saydığım eksiklerin dışında mükemmel ötesi tesislerin, barınma ihtiyacının, sağlıklı beslenmelerinin ve bütün malzemelerinin, araç gereçlerin olduğu mükemmel sportif tesislerdir.

İşte Avrupa’daki altyapılarıyla ün salmış, özenip ve imrendiğimiz o kulüplerin başarıları da buradan gelmektedir.

Bizim ülkemizde buna benzer ama “futbol akademisi “nden çok uzak kalan futbol okulu projeleri başlattılar.

Galatasaray, Fenerbahçe ve  Beşiktaş gibi futbol okulları olayını başlatıp, sözde ülkemizde futbolu kurtaracak bir proje olarak görüldü bunlar.

Velilerin isminin duyulduğu için çocuklarını bu okullara vermeleri de ayrı bir muamma ve karşılaştırırsak da akademiye göre de gülünç bir durum olarak yorumlanabilir.

Sokaklardan, çamurun içinden, her yeri kanayan, sırf kazanma azmi olmasından dolayı yürekten oynayan çocukları bu güzelliklerin dışına iterek robotlaştırmak, ülkemizin yarırına değil zararına olur.

Çocuklar değerlidir, çocuklar geleceğimizdir…

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.