SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Vedat Kent
Vedat Kent

TURİZMİN YÜKSELEN YIDIZI DEMİRYOLU 

TURİZMİN YÜKSELEN YIDIZI DEMİRYOLU 
Bu haber 30 Mart 2019 - 8:47 'de eklendi.

Doğu Ekspresi,

Van Gölü Ekspresi…

Doğu Ekspresi Ankara Tren Garı’ndan kalkıyor ve Kars Tren Garı’na kadar gidiyor. Ara duraklar ise, KırıkkaleKayseriSivasErzincan ve Erzurum.

Van Gölü Ekspresi, Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ ve Muş güzergahını izleyip Tatvan’a varıyor. Yol boyunca İç Anadolu’nun bozkırları dahil her yerde şahane manzaralar olsa da en güzelleri Elazığ’da başlıyor. 60 istasyonda durduktan sonra Tatvan’a ulaşan tren Van’a kadar gitmiyor. Tatvan’dan Van’a feribotla seyahat etme imkanı da bulan yolcular, Van Gölü’nün güzelliğine de tanıklık ediyor. 2017 Ocak ayına göre yolcu sayısında yüzde 42’lik artış olan Van Gölü Ekspresi, sosyal medyada yakaladığı popülerliğin ardından Doğu Ekspresi’ne alternatif oluyor.

Tren seferlerinin popülerliği Doğu Ekspresiyle diğer adıyla Kars treniyle başladı.

Ankara Garı’ndan başlayan yolculuğa, özellikle üniversite öğrencilerinin gösterdiği ilgi sayesinde Türkiye’nin bir çok bölgesinden de talep gelmesine neden oldu. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden Ankara’ya gelenler 25 saatlik bir yolculukla muazzam manzaralar eşliğinde Kars’a ulaşıyor. Gruplar halinde bu yolculuğa çıkan gençler, arkadaşlarıyla şarkılı-türkülü bir seyahatle güzel anlar yaşıyor.

Önce gençler arasında popüler olan hat, şimdi genç-yaşlı tüm kesimlerden ilgi görüyor. Biletleri çok önceden tükeniyor.

Yıllardır seferde olan Doğu Ekspresinin pazarlanması fikrinin çıkış noktası Kars yerel yöneticilerinin turizm acenteleriyle yaptıkları işbirliği. Doğru tanıtım atağı ve hedef kitle çalışması meyvelerini verdi.

Daha önce de seferde olan bu hat içinturizm acenteleri ve medya ile yapılan doğru çalışma, Kars’ı turizm merkezlerinden biri haline getirdi.

Hat boyunca geçtiği şehirlerde kısa süreli de olsa duran tren, son durak olan Kars’a ciddi anlamda turizm geliri sağlıyor.

Doğu Ekspresinin başarısından sonra gözler, yine başlangıç noktası Ankara bitiş durağı ise Tatvan olan Van Gölü Ekspresi’ne çevrildi.

Bu hatta aynı Doğu Ekspresi gibi seferde olmasına rağmen yine etkin bir pazarlama çalışmasıyla yeni bir rota gibi karşımıza çıkıyor.

Tatvan son durak bu hatta.

Van’a gitmek isteyenler ise feribotla geçebiliyorlar.

Bakalım aynı ilgiyi görecek mi?

***

Ankara’da turizm acenteleriyle yaptığımız toplantılarda yeni rotalar aradıklarını, pazarlayabilecekleri yeni yerler, yeri rotaları tüketiciye sunmak istediklerini söylediler.

Turizm acenteleriyle yaptığımız görüşmelerde tren seferlerine de değindik. Kars’ın Doğu ekspresiyle kazandığı katma değere Van Gölü Ekspresinin de aday olduğu konusunda değerlendirmeleri oldu.

Buradan hareketle konu Elazığ’a geldi.

Harput’un UNESCO adaylığı ve 2023 Harput Yılı gibi projelerimizede destek olabilecek olan turizm ağırlıklı bir tren seferi şehrimizin tanıtımına önemli katkılar sağlayacaktır.

Van Gölü Ekspresi şehrimizden geçmekle beraber katma değer yaratmada şu an için uzak.

Bu konuda yine Elazığ yöneticilerinin yanı sıra, medya ve sivil toplum kuruluşlarıyla beraber masaya yatırılacak bir konu. Ankara’da, Ulaştırma Bakanlığı ile TCDD yetkililerinin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığıyla yapılacak görüşmelerle de olgunlaşabilir.

Eğer bu proje gerçekleşir de hayata geçirilirse yapılacak başarılı bir tanıtım ve pazarlama atağıyla şehrimiz daha fazla turist çekecektir. Tanıtımda, Harput ve şehir merkezi önemli bir ivme kazanacaktır.

Bu arada hızlı tren projesine de değinmeden geçmemek gerek.

İlimizin de içinde bulunduğu bir hızlı tren projesinin teknik ön hazırlıkları, proje bazında yapılıyor.

Önce Sivas-Malatya daha sonra da Malatya-Elazığ-Diyarbakır arası hızlı tren seferleri için hazırlıklar gündemde. Bu hat için demiryolu altyapı, üstyapı, elektromekanik etüt proje ve danışmanlık hizmet alımını, TCDD Genel Müdürlüğü’nün ihaleye çıkartmış olması güzel bir gelişme. Bu projeyle Elazığ’ın da içinde bulunduğu illerimize hızlı trenle ulaşmada güzel bir imkan yaratılacak olması, turizm açısından da mutlaka bir katkı sağlayacaktır.

Bunun en yakın örneklerini önce Ankara-Eskişehir sonrada Ankara-İstanbul hızlı treninde gördük. Her iki hatta turizm ve ticarette önemli kazanımlar sağlıyor.

Hızlı tren ya da ekspresler turizmin yükselen yıldızları. Dolayısıyla, Kars örneğinde olduğu gibi şehrimizin tanıtımının daha etkin yapılabilmesi, turizm gelirlerinin artması ve kalkınma için demiryolundan daha etkin faydalanabilmemiz gerekir diye düşünüyorum.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER