SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Akın Eraslan Balcı
Akın Eraslan Balcı

TOPLUMSAL DÜZEYDE BARIŞ VE DENGE (3)

TOPLUMSAL DÜZEYDE BARIŞ VE DENGE (3)
Bu haber 30 Temmuz 2018 - 10:00 'de eklendi ve 33 kez görüntülendi.

Akın Eraslan Balcı

 Atatürk’te Toplumsal Barış

O’nun bu konudaki düşüncelerini öğrenebilmek için tutulacak en doğru yol kendi sözlerinden faydalanmaktır:

“…Dünyada ve dünya ulusları arasında barış açıklık ve iyi geçim olmazsa bir ulus kendi içinde ne yaparsa yapsın barıştan yoksundur. Türkiyenin güvenliğini amaç tutan ve hiçbir ulusun aleyhine olmayan bir barış bizim daima genel kuralımız olacaktır”.

Atatürk’ün bu sözlerinden toplumsal barış ile “evrensel barış”ın birbirleriyle doğrudan ilintili olduklarını, birincisinin bozulması halinde ikincisinin de sağlığını korumayacağını, bunun için uygulanacak dış politikanın genel kuralının hiç bir ulusun aleyhine olmayan bir barış politikası olacağı anlaşılıyor. Atatürk bu görüşünü uygulama alanına da koymuştur 1934 yılında Balkan Antant,ı 1936 da Montreux Antlaşması , 1937’de Sadabad Paktını imzalayarak uluslararası alanda barışı, buna bağlı olarak da toplumsal barış’ı sağlama ve koruma yolunda önemli adımlar atılmasını sağlamıştır.

Bütün bunlar O’nun bu kavramın bilinci içinde bulunduğu nu gösterir. Atatürk’ün toplumsal barış’la ilgili görüşleri Kurtuluş Savaşı’ndan önce, Kurtuluş Savaşı sırasında ve sonrasında karşıcıllarla verdiği sürekli savaşımlarda oluşmuş, gelişmiştir. Çünkü Atatürk’ün yurt ve ulusun iyiliği için yaptığı her girişim, karşıcıllar tarafından engellenmek istenmiş, zorluklar çıkarılmış, bu yolda gerek propaganda (çoğunlukla gazeteler), gerekse şiddetten (çoğunlukla ayaklanmalar) büyük ölçüde yararlanılmıştır Örneğin Kurtuluş Savaşı yıllarının Gezici kuvvetler Komutanı olan Etemile, kardeşi ve yardımcısı Tevfik’in önceleri sözde ulus yararına takındıkları karşıcıl tutum, sonraları ayaklanmaya kadar varmış, bunlar Ulusal Kuvvetler’e yenilince düşmana sığınmışlar ve zararlı etkinlilerini oradan yürütmüşlerdir.

Cumhuriyetin ilanı üzerine, cumhuriyete karşı olan fakat cumhuriyet yanlısı görünen kimi kişilerce çıkarılan, halifenin görevinden çekileceği söylentisine karşı, gene bu söylentiyi çıkaranlarca tutum alınmış, karşıcıl çalışmalara girişilmiştir. Örneklerden birisi İstanbul’da çıkan Vatan Gazetesi başyazarının bir yazısıdır. Yazıda Cumhuriyet Hükümeti’nin hala halifenin görevini saptayamadığı anlatılarak, imalı olarak da eğer halife görevinden çekilirse bunun sorumlusunun hükümet olacağı vurgulandıktan sonra, dünya Müslümanlarının halifenin çekilmesini hiç de hoş karşılamayacakları belirtilerek gözdağı veriliyordu.

Aslında bu boş ve asılsız söylentilerin, önü bir türlü alınamayan ayaklanmaların, hayınlıkların tek bir amacı vardı: Ortamı olabildiğince bozmak… Böylece herkese cumhuriyetin etkisiz kaldığı gösterilecek, bir yandan dış dünyanın dikkati çekilerek önderler yıpratılırken, diğer yandan da düzen işlemez hale getirilecekti.

Her geçen gün güçlenerek sürüp giden bu olumsuz hareketlerin önünü almak gerekiyordu.

Bu erekle, olağanüstü bir durum yaşamakta olan Türkiye’de vatanseverlikle, vatana hayınlığın sınırlarını tam ve kesin olarak ayırmak, vatan hayınlarını cezalandırmak, dirlik ve düzenliği sağlamak için çalışılarak bir dizi önlem alındı. Bu önlemlerden en önemlisi kurulan “İstiklal Mahkemeleri”dir. İstiklal Mahkemeleri’nde yurt ve ulus için zararlı etkinliklerde bulundukları saptananlar yargılanıyor, en ağır cezalara çarptırılıyorlardı.

İstiklal Mahkemeleri’nin kurulmasını sağlayan yasa ise, 29 Nisan 1920’de çıkarılan Hıyaneti Vataniyye (Vatan Hayınlığı) yasasıdır.

Diğerleri gibi yine Atatürk’ün direktifleriyle hazırlanıp kabul edilen Takriri Sükun yasasıyla da aynı erek güdüyordu.

Toplumsal Barış’ı sağlamak ve korumak amacıyla alınan tüm bu önlemler ve başkaları yararlı sonuçlarını vermekte gecikmediler. Kısa bir zaman içinde Cumhuriyet düşmanları ezilerek onlara karşı başarı kazanıldı. Cumhuriyet düşmanlarının, Atatürk’ün deyişiyle , “alçakça” son bir girişimleri de İzmir’de ortaya çıkarıldı; Devlet Başkanı”nı yok etmek isteyenler cezalandırıldılar.

Atatürk bir konuşmasında, alınan önlemlerin uygulanışı sırasında verilen kararları ve yapıları “zorbalık” diye niteleyenlere biraz daha “sessizlik” ve “yansızlık” gösterilmesini bekleyenlere şöyle demiştir:

“Toplumsal barış’ımızı bilerek veya bilmeyerek bozan kimseleri hoşgöremeyiz Bizde bu konuda sessizlik ve yansızlık bekleyenleri tatmin edemiyorsak, bunun nedeni, yurt ve ulus yararlarını her şeyin üstünde görmemizdendir.”

Ulusal Savaşım yıllarında Atatürk, Millet Meclisi’nde karşıcıllarla yapılan savaşımın haklılığını göstermek için şöyle seslenmiştir:

“Düşmana karşı oluşturulan cepheler iki nitelikte düşünülebilir: iç cephe, dış cephe. Temel olan iç cephe’dir. Bu cephe bütün yurdun, bütün ulusun meydana getirdiği cephedir. Dış cephe ise, ordunun doğrudan doğruya düşman karşısındaki silahlı cephesidir. Bu cephe sarsılabilir; değişebilir; yenilebilir ama bu durum hiçbir zaman bir ulusu, bir ülkeyi yok edemez. Önemli olan ülkeyi temelinden yıkan, ulusu tutsak kıldıran iç cephe’nin çökmesidir”.

Toplumsal barış kavramına getirdiğimiz bakış açısına göre buradaki “iç cephe”  deyiminin onunla eş anlamlı olduğunu görüyoruz.

Özetle; Atatürk ulus ve yurt çıkarlarını her şeyden önde ve önce gördüğü için, barış ortamını bozmak isteyenlere en sert cezaları vermiş, verilmesini de istemiştir.

Atatürk toplumsal barış’ın süreğenliğinden yanadır; ancak sadece kendi toplumunda değil, tüm toplumlarda.

Bu durumda, birbirlerinin toplumsal barışlarını bozmak için didinenleri görüp de acımaması elde değil gerçek Atatürkçülerin. Hele bunun kendilerine zarar vereceğini bilmediklerini de görünce…

(devam edecek)

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER