SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Ticaret Borsamız bölgeye  ‘TÜRİB’  hizmeti verecek!

Ticaret Borsamız bölgeye  ‘TÜRİB’  hizmeti verecek!
Bu haber 11 Temmuz 2019 - 14:59 'de eklendi.

Elazığ Ticaret Borsası, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Muş illerinin kapsayan çalışma alanında Türkiye Ürün İhtisas Borsası hizmetini verecek.

 

 

5174 sayılı “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu”nun 53 üncü maddesi çerçevesinde tanzim edilen 27.02.2017 tarih ve 2017/9986 sayılı Bakanlar Kurulu kararına istinaden Elektronik Ürün Senetleri’nin (ELÜS) tek bir borsa çatısı altında işlem görebilmesini teminen 2018 yılında kuruluşu gerçekleştirilen Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.’nin (TÜRİB) 2019 yılı haziran ayı içerisinde faaliyete geçmesine ilişkin çalışmaların son aşamasına geldiği bildirilmiştir TÜRİB’in faaliyete geçmesini takiben tüm ELÜS alım satım işlemleri yalnızca TÜRİB bünyesinde yapılacak, ELÜS’lerin alım satım işlemleri yatırımcılar tarafından aracı olmaksızın http://www.turib.com.tr adresinden erişilecek “TÜRİB İşlem Platformu” üzerinden doğrudan emir girme yoluyla gerçekleştirilecektir.

Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ bir açıklama yaptı. Dumandağ, “Elazığ Ticaret Borsası olarak, Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. (TÜRİB) ile acentelik sözleşmesi imzaladık. Üreticilerimiz ve yatırımcılarımız lisanslı depodaki ürünlerin alım satımı için Borsamıza müracaat edebilirler “dedi.

“TİCARET BORSAMIZ; TÜRİB ACENTESİ OLMUŞTUR”

TÜRİB ve yatırımcı kayıt işlemleri hakkında detaylı açıklama yapan Başkan Dumandağ, “TÜRİB’in faaliyete geçmesiyle birlikte, Ticaret Borsalarının ELÜS’ere ilişkin borsacılık faaliyet yetkisi sona erecek olup, tüm ELÜS alım satım işlemleri sadece TÜRİB bünyesinde yapılacaktır. ELÜS’lerin alım satım işlemleri, yatırımcılar tarafından aracı olmaksızın doğrudan emir girme yoluyla internet tabanlı bir alım satım sistemi üzerinden gerçekleştirilecektir. TÜRİB’in faaliyete geçmesi ile birlikte Ticaret Borsaları tarafından TÜRİB’e acentelik hizmeti verilecektir. Bu kapsamda Elazığ Ticaret Borsamız TÜRİB ile sözleşme imzalamak suretiyle TÜRİB Acentesi olmuştur. Elazığ Ticaret Borsası, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Muş illerinin kapsayan çalışma alanında Türkiye Ürün İhtisas Borsası hizmetini verecektir. TURİB KAYIT İŞLEMLERİ ELÜS işlemi gerçekleştirmek isteyen yatırımcıların TÜRİB’de işlem yapmaya başlamadan önce aşağıda gerçek ve tüzel kişiler için ayrı ayrı belirtilen tüm bilgi ve belgelerle birlikte Borsamıza başvurmak suretiyle kayıt altına alınması zorunludur. Borsamız tarafından sunulan belgelerin TÜRIB sistemine girişi yapılarak yatırımcı kaydının ve ilgili belgelerin tamamlanması ile kayıt işlemi tamamlanmaktadır” diyerek bilgilendirmede bulundu.

İSTENEN EVRAKLAR ŞÖYLE…

Başvuru yapacaklardan istenen evrakları da sıralayan Dumandağ, “Gerçek kişiler için gerekli evraklar; nüfus cüzdanı fotokopisi, adres teyidi için geçerli sayılan belgelerden herhangi biri (ikametgah ilmühaberi, fatura vb.), gerçek kişi müşteri tanıma formu (ek/2 veya vekil tayini halinde ek/3-b), aracı kurum veya banka’dan alınacak yatırım hesabını gösterir belge ve yatırımcı aydınlatma, onay ve taahhüt metni (yatırımcı taahhütnamesi) (ek/4). Tüzel kişiler için gerekli evraklar ise; kuruluş ilanının yer aldığı Tescil Sicil gazetesi örneği, ticaret sicilinden alınan faaliyet belgesi örneği, vergi levhası örneği, imza sirküleri, tüzel kişi müşteri tanıma ve temsilci tayin formu (ek/3-a), aracı kurum veya banka ‘dan alınacak yatırım hesabım gösterir belge, yatırımcı aydınlatma, onay ve taahhüt metni (yatırımcı taahhütnamesi) (ek/4).” dedi.

Ayrıntılı bilgilere ulaşmak isteyenler de  linklerden ve ilgili şahıslardan faydalanabilirler.

Formlar için Link:

www.turib.com.tr/images/Yat%C4%B1r%C4%B1mc%C4%B1-Formlar%C4%B1-ve-Yat%C4%B1r%C4%B1mc%C4%B1-Taahh%C3%BCtnamesi.pdf

TÜRİB KAYIT Detaylı Bilgi İçin: 

Murat Çiçek        Tel: 0 424 238 64 06   Email: mcicek@elazigtb.org.tr

Selçuk Elçi          Tel: 0 424 238 64 06   Email: selcuk.elci@elazigtb.org.tr

Serdar Yüksel     Tel: 0 424 238 64 06   Email: serdar.yuksel@elazigtb.org.tr

(Haber Merkezi)

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER