SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Cem Bayındır
Cem Bayındır

SİMEO’NUN PALU GEZİSİ

SİMEO’NUN PALU GEZİSİ
Bu haber 10 Haziran 2019 - 7:51 'de eklendi.

Bir gezgin olan Polonyalı Simeon Kudüs’e gidecek hacılar için bir rehber hazırlamak amacıyla Anadolu’da uzun süreli bir gezi yapmıştır.

Kendisi de dindar bir Ermenidir. Bu nedenle Anadolu’da özellikle Ermenilerle yakından ilgilenmiş ve onlarla ilgili bilgilere notlarında daha ayrıntılı yer vermiştir.

Aşırıyanlı tutumuna karşın Anadolu’nun 17. yüzyıldaki etnik ve sosyal yapısını bu denli genişçe anlatan başka bir yazar da yoktur. Ayrıca yazar, Doğu Anadolu’nun gündelik yaşamını, gelenek ve göreneklerini de düzeyli bir biçemde anlatmaktadır. Bir Ermeni din adamı olduğundan hiç kuşkusuzyansız ve nesnel bir gözle olayları ve olguları yansıtması da beklenemezdi. Bu seyyahın yapıtından Palu ilçemizi anlatan kısa bir bölüm şöyle:

PALU

…Kürtçe ve Ermenice bilen bir Süryanî’yi rehber olarak tuttum ve Harput’tan yola çıktım. Bir def’asında bir Kürdün sırtında, iki def’a da sal ile Fırat’ı üç kere geçtim. Su o kadar leziz ve sağlam idi ki, bütün bir kuzu yenilse bu su ile hazm edilebilir. Bir buçuk günlük yolculuktan sonra, birçok Ermeni köyleri ile çevrilmiş olan Palu kasabasına geldik.

Palu, dar bir kara parçasından mâada, Fırat (Murad)’la çevrilmiş olduğundan bir ada vaziyetindedir. Osmancık gibi yüksek ve sivri metin bir kal’esi vardı. Kal’enin içinde bulunan ve Vardapet Surp Mesrop’aatf edilen mâbede girerek dua ettik. Mâbedin karşısında Yahudilerin mukaddes sandukaları şeklinde bir dikili taş vardı. Yazıyı okuyamadık, fakat bunun Allah tarafından Ermenilere ihsan edilen hurûfat olduğunu söylediler.

Şehirde Ermenilere aid sekiz aded kârgir güzel kilise Kürdlereaid de damı örtülü ve çit duvarlı çok adi bir mescid vardı. Pek çok bağları bulunup şarabı çok bol ve sayısız semiz kekliklerin üç dört tanesi bir paraya satılan Palu’da bir hafta kaldık.

Beraberimde bulunan Süryanî, yerine avdet ettiği için, seyâhatımın devamı için rehberlik edecek başka bir adam tuttum.

Palu’dan hareketle dağları, vâdileri ve ormanları geçerek bir günde Çapakçur’a geldik…

(Polonyalı Simeo’nun Seyahatnâmesi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fak. Yayını,1964, Çeviren: Hrand D. Andreasyan)

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER