SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Muhammet Yalçın Azizoğlu
Muhammet Yalçın Azizoğlu

SEÇİMDEN ÇIKAN DERSLER

SEÇİMDEN ÇIKAN DERSLER
Bu haber 12 Nisan 2019 - 7:56 'de eklendi.

Geride bıraktığımız 31 Mart yerel yönetimler seçimi topluma ve yerel yönetimlere aday olan, seçilen seçilmeyen her siyasi aktöre geri de dersler bırakarak nihayetlenmiştir. Bu ders sadece siyasi cenaha değil aynı zamanda seçme hakkını elinde bulunduran toplumda ki her bireye kullanacağı ‘’rey’in’’ ne kadar değerli ve hayati önem taşıdığını da vurgulayarak hafızalara nakşetmiştir. Gerek detaylı gerekse ince dersler çıkarabildiğimiz bu seçim maratonunda en önemli derslerinden biri de sandık görevlileri ve sandığa sahip çıkmanın önemi topluma tekrar hatırlatılmış olmasıdır.

31 Mart yerel yönetimler seçimi siyasi partilere seçim maratonu başladığında yaptıkları kişisel tercihlerinden ötürü de bedel ödetmiştir. Halkın razı olduğu, hizmetlerinden, duruşundan, velhasıl erdem ve yöneticilik vasıflarından hoşnut oldukları insanları bağımsızda olsa tekrar koltuğu ve mührü o kişiye emanet etmiştir.

Bu seçimde Türkiye haritasında birçok renk yer değiştirmiş olsa da seçimin galibi bence bağımsız adaylardır.  Şehrimizin siyasi tarihinde bağımsız adayların fantastik hikâyeleri ve seçilme zaferleri altın harflerle yazılı dururken bu tarihi sayfaya bir yeni başarı hikâye daha yazılmıştır 31 Mart gecesi.  Bu başarının mimarı ve kahramanı Fethiye Atlı hanımdır.  O bu şehrin insanının genetik kodlarını iyi okumuş olmalı ki mevcut iktidara haklı mücadelesinde boyun eğmemiş, dik duruşunu sergileyip kendini hizmet ettiği toplumun vicdanında ve tercihinde sınamıştır.

Fethiye Atlı ilimizde daha evvel erkeklerin gerek vekillik, gerekse belediye başkanlığında bağımsız olarak kazandıkları sayfaya bir kadın olarak adını erkekçe yazdırmıştır. O da susabilir, kaderimdir, siyasi aktörlerin tercihidir, vs bahanelerine sığınıp iktidarın nimetlerinden faydalanma yolunu seçebilirdi. Ama o büyük yüreği ile haklılığının ispatına, kendisine ve onu seçen insanlara yapılan saygısızlığa göz yummayıp yapılan hataların bedelini ödetme yoluna girmiş ve o yolda muvaffakiyetler sağlayarak gönüllerde tekrar taht kurmuştur.

Bu onurlu başarısından ve tazelediği güvenden ötürü Fethiye Atlı Hanım ablamı kutluyorum.

Sadece ilimizde değildi bağımsızlar onurlu ve çetin zaferleri Kırklareli ilinde ana muhalefet partisinin aday göstermediği Mehmet Siyam Kesimoğlu da bağımsız olarak girdiği seçimden zaferle çıkmıştır.

On üç bağımsız seçilen belediye başkanları içinde en ilginç hikâyeye sahip olan;  Bilecik’in Pazaryeri belediyesine 2004 yılında sekreter olarak giren Zekiye Tekin hanıma aittir. Belediyede sekreter olarak başlayıp üç dönem özel kalem müdürlüğü yapan Zekiye Tekin 31 Mart seçimlerinde bağımsızlar kervanına katılıp halkın teveccühü ile siyasi rakiplerini geride bırakarak yıllarca hizmet ettiği belediyeye başkan olmuştur.

Bağımsız seçilen belediye başkanlarına başarılar dileyip kutlarken bizlerin hele de yöneticilik yapma hayalleri ve idealleri olanların bu seçimde bağımsızların kazanma serüvenlerini iyi irdelemesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bir siyasi partinin adayı olmadan da insanın bir ili bir kasabayı yönetme şansının her daim mevcut olduğunu 31 Mart seçimleri aleni bizlere göstermiştir.

İdeolojilerin sarsıldığı, iktidarın büyük şehirlerde kaybedip ciddi ikazlar aldığı, anket şirketlerinin önceden ikazlarına aldırış etmeyenlerin, halkın tercihini yok sayanların hep aynı terane ile halkı uyutamayacakları gerçeğinin ortaya çıktığı, muhalefetin liyakate ve toplumun sesine kulak verdiğinde nelerin yaşandığına tanık olduğumuz bir seçim dönemi daha nihayetlenirken bu yazıyı yazdığım an itibarıyla İstanbul büyükşehir muamması, gürültüsü, kaybetmenin derin sancıları, şapkadan tavşan çıkar mı oyunları ile devam ederken metropolün seçmeni, sandık görevlisi, seçileni, kaybedeni bu seçimin baş aktörü olmayı başarmışlardır.

31 Mart yerel yönetimler seçimi İstanbul’u alanın ülkeyi de alır söylemini söyleyenlerin İstanbul’u kaybedişlerinin hikâyesinin yazıldığı, milliyetçilerin kalesinin el değiştirdiği, insanların ideolojiyi bir kenara bırakıp adaylara başka pencereden baktığı, ekonomik sıkıntıların seçimi derinden etkilediği,  hiçbir ilin, kasabanın artık çantada keklik olmadığının derslerini çıkardığımız tarihi bir seçim oldu.

İlimiz Keban ilçemizde ise bağımsız olarak belediye başkanlığını kazanan Fethiye Atlı Hanımın kendisine yapılanlara karşı verdiği mücadeleden başarı ve zaferle çıkışına tanık olduk. Bizlerde gereken dersleri çıkartmış olduk.

Bir oyun değerli olduğunu, bir ‘’oy’un’’ bozduğu oyunlar ve kaybedişlerde görmüş olduk.

Temennim odur ki bu seçimden gerek iktidar gerek muhalefet, gerekse seçimde görevli olanlar, oy verme sorumluluğu taşıyan vatandaşlar gerekli dersleri çıkarmış olsunlar.

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER