SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Sandığın kodları…

Sandığın kodları…
Bu haber 04 Nisan 2019 - 17:12 'de eklendi.

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerini geride bırakmış olsak ta seçimlerin sonuçlarını daha uzun bir süre konuşacağa benziyoruz. Ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de itirazların yaşanmadığı seçim bölgelerinde; seçim galibiyetini elde edenler, mazbatalarına kavuşmaya başladı. Peki 2014 yılından 2019 yılına kadar kent merkezimizde ve ilçe merkezlerimizde seçmenlerin tercihleri nasıl değişiklik gösterdi. Buna da bakmakta fayda var.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

Geçtiğimiz günlerde kent merkezinde on binlerce seçmenin sandığa küstüğünü ifade eden bir habere imza atmıştık. Peki 2014 yılından 2019 yılına gelinen beş yıllık süre zarfında,  sandığa giden  seçmenlerin tercihlerinde ne gibi değişikler oldu. Buna da bakmakta fayda var. Haberimizin detayında kent merkezimizdeki ve ilçe merkezlerimizdeki her iki yerel seçimlerin karşılıklı değerlendirmesini sizlere sunacağız. İşte seçmenlerin sandığa yansıttıkları ve kesinlikle siyasi partilerin ve de siyasilerin ders çıkarması gereken o mesajın ayrıntıları…

2014’TE ADAYLAR ARASINDA OY FARKI ÇOK FAZLAYDI!

2014 yılında gerçekleşen yerel seçimlerde kente merkezinde AK Parti Belediye Başkan Adayı olan Mücahit Yanılmaz seçmenin yarısından fazlasının yani %55,8’nin oyunu alarak 105 bin 309 oy ile başkanlık makamına oturan isim oldu. Başkan Yanılmaz’ı seçmenin %29, 1’nin oyunu alan yani 54 bin 960 oy ile MHP Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Bilal Çoban takip etmişti. Kent merkezinde  sıralamanın üçüncü partisinde ise CHP % 7’lik  bir oy oranıyla 13 bin 266 oy ile karşımızdaydı.   Başkanlık makamına oturan Yanılmaz ve onu takip eden Çoban arasındaki oy farkı 50 binlerin üzerindeydi.

KENT MERKEZİNDE MHP OYUNU ARTIRAN PARTİ OLDU!

Takvimler 31 mart 2019’u gösterdiğinde peki neler oldu?  Bu seçimleri kent merkezinde üçüncü olarak tamamlayan CHP bu seçimlerde aday göstermedi ve 24 Haziran seçimleri öncesi kurulan çiçeği burnunda bir siyasi parti olan İYİ Parti ile millet ittifakı çatısı altında durarak kentimizde İYİ Parti’nin Belediye Başkan Adayı Ali Şekerdağ’ı destekleme kararı aldı.  2019 seçim sonuçlarına göre AK Parti bu kez seçmenin %40,38’nin oyunu aldı. Yani 72 bin 908 seçmen AK Parti Elazığ Belediye Başkan Adayı Şahin Şerifoğulları’nın belediye başkanlığı koltuğunda oturmasına karar verdi. Kent merkezimizde seçim sonuçlarına bir itiraz olmadığı içinde geçtiğimiz gün mazbatasını alan Şerifoğulları, görevine de resmen başladı. Şerifoğulları’nı takip eden isim 2014 seçimlerini ikinci olarak tamamlayan MHP Belediye Başkan Adayı Bilal Çoban’dı.  Çoban’ın aldığı oy oranı ise; beş yıl aradan sonra artış göstermiş ve bu kez seçmenlerin % 34,46’sının yani 62 bin 216 seçmenin oyunu aldı. MHP bu seçimlerde kent merkezinde oylarını 7 bin 256 arttırırken, AK Parti’nin kent merkezindeki oyu tamı tamına 32 bin 408 düştüğünü belirtmek hatalı olmayacaktır. Ayrıca bu defa seçimleri üçüncü olarak tamamlayan ve CHP’nin de desteğini alan Şekerdağ ise seçmenin %17,10’luk bir kısmının yani 30 bin 880 oy alarak seçimleri üçüncü sıra parti olarak tamamladı.

AĞIN’DA YİNE BİRİNCİ PARTİ MHP OLDU

Peki ilçelerimizdeki seçmenler sandığa ne gibi mesajlar yansıttı. Buna da kısa kısa bakmakta fayda var. Gerçi bazı ilçelerimizde oy oranları birbirine çok yakın olduğu için çeşitli itirazlar gündeme gelse de  haberi hazırladığımız sıralarda bu itirazların sonuçları pek değiştirmediğini belirtmek hatalı olmayacaktır.  2014 seçimlerinde Ağın’da MHP seçimleri  %50,9 oyla kazanmış ama sonrada Belediye Başkanı Yılmaz Serttaş İYİ Parti’ye geçmişti.  2019’da ise Ağınlılar yine tercihlerini MHP’den yana kullanarak %39,95 oy ile Alı Uslu’yu  başkanlık makamına taşıdılar. 2014 seçimlerinde de 2019 seçimlerinde de yine AK Parti seçimleri ikinci parti olarak tamamladı.  Yani Ağınlılar adaydan ziyade partiye bakan bir seçim sonucuna yeniden imza attı ve tercihlerinin bir kez daha MHP olduğunu gözler önüne serdi.  İYİ Parti’den aday çıkan Yılmaz Serttaş’a gerekli desteği vermeyen seçmen,  mevcut başkanın değişmesinden yana bir tavır takındı.

ALACAKAYALILAR, HER KOŞULDA ‘YAŞLI’ DEDİ

Alacakaya ‘da ise seçmenler adaya değer verdiklerini gösterdi. 2014 seçimlerinde Bağımsız aday olarak seçimlere dahil olan Başaran Yaşlı, görev süresindeyken AK Parti’ye geçti ve takvimler 2019’u gösterdiğinde AK Parti tarafından Alacakaya’nın Belediye Başkan adayı gösterildi. 5 yıl önce bağımsız bir şekilde ilçe seçmenin  %49,9’nun oyuna alan Yaşlı, 2019 seçimlerinde de ilçe seçmeninin % 49, 48’inin oyunu alarak bu kez partili başkan olarak koltuğuna oturdu. Başkan Yaşlı ise partisiz ve partili girdiği seçimleri kazanabildiğini ortaya koydu.

ARICAK’TA KIYASIYA YARIŞ; 14 SEÇMEN ETKİSİ!

Arıcak ilçemizde ise 2014 yılında Demokrat Parti 519 oy ile seçimin galibi olmuştu. Büyük Birlik Partisi ise seçimlerden 411 oy alarak seçimin ikinci partisi olmuştu. Takvimler 2019’u gösterdiğinde AK Parti   1040 seçmenin oyunu alırken, BBP ise seçmenin 1026’sının oyunu alarak  seçimleri sadece 14 oy gibi çok az bir farkla kaybetti. Bunun üzerine BBP’liler seçim sonuçlarına itiraz etse de delil yetersizliği yüzünden itirazları da kabul etmedi.

BASKİL’DE İTİRAZLAR SONUÇ DEĞİŞTİRMEDİ!

Baskil’de 2014 yılında yerel seçim sonuçları şu şekildeydi;  AK Parti Belediye Başkan Adayı Av. İhsan Akmurat seçmenin % 65,5’nin yani 2012 seçmenin oyu ile rekor bir oyla başkan seçilmişti. MHP ise 936 seçmenin oyunu alarak 2014 seçimlerini ikinci parti olarak tamamlamıştı. Takvimler 2019’u gösterdiğinde Baskil’de de kıyasıya bir mücadele hakimdi.  Mevcut Başkan İhsan Akmurat’ı yeniden aday gösteren AK Parti bu kez Akmurat ile seçmenin %49,77’sinin yani 1536 oy ile birinci parti oldu. MHP ise sadece 37 oy farkla bu ilçede seçimleri kaybetti ve itiraz etse de sonuçlar değişmedi.

KAYYUM’UN ARDINDAN İLÇEYE AK PARTİLİ BAŞKAN SEÇİLDİ

Karakoçan ilçemizde ise 2014 yılında tablo şu şekildeydi: BDP, 3654 seçmenin oyunu alarak belediye başkanlığını kazanan parti olmuştu. Sonrasında bu ilçemizde kayyum süreci başladı. 2014’te AK Parti Karakoçan’da ikinci parti konumundaydı. Takvimler değişip 2019’u gösterdiğinde tüm dengeler değişti ve Karakoçan’da seçimin galibi bu kez açık ara AK Parti oldu. HDP ise seçimleri ikinci parti olarak tamamladı.

HÜKÜMET KADIN, PARTİLERÜSTÜ OLDU

Keban ilçemizde ise beş yıldır bir hükümet kadın destanı gerçekleşir oldu.  2014 seçimlerinde AK Parti’den Keban Belediye Başkan Adayı olan ve ülkemizin başörtülü ilk kadın belediye başkanları arasında yer alan Fethiye Atlı, Keban’da adeta tarih yazarak %58,6’lık oy oranı ile ilimizin ilk kadın belediye başkanı odu. AK Parti’nin ardından Saadet Partisi seçimleri ikinci sırada tamamladı. 2019’da ise Başkan Atlı, bir kez daha partisi tarafından aday gösterilmedi ve Kebanlıların isteği üzerine başka partilerden davet alsa dahi seçimlere bağımsız aday olarak girdi. Yine erkek rakiplerine meydan okudu ve %32,68’lik oy oranı ile hem de partisiz bir şekilde ikinci kez başkanlık makamına oturan isim oldu.  Kebanlılar isme yönelik tercih yaptırdığını gösterdi.

AKPINAR, YİNE YARIŞI AÇIK ARA ÖNDE BİTİRDİ

Kovancılar’da ise 2014 yılında AK Parti’nin adayı Hacı Akpınar’dı ve Akpınar bu seçimlerde seçmenin %51,7’sinin oyunu alarak ve rakiplerine ciddi bir fark atarak başkanlık makamına getirildi. 2019’da da AK Parti mevcut başkan Akpınar’ı yeniden aday göstererek seçimlere girdi.  Başkan Akpınar bu kez de seçmenin %45,15’inin oyunu alarak bir beş yıllık daha ilçede belediye başkanlığı yapmaya hak kazandı. Başkan Akpınar en yakın rakibine 1354 oy fark atarak, başkanlığını resmileştirdi.

2019’DA MHP MADEN’E ÜÇ HİLALİ DİKTİ

Maden’de ise seçmenler 2014 yılında isme yönelik hareket etti ve Demokrat Parti bu seçimlerin galibi oldu.  İkinci sırada ise  AK Parti yer aldı. Takvimler 2019’u gösterdiğinde Maden seçmenin tercihi de bir hayli değişiklik gösterdi. 2014 yılında ilk üç parti arasında bile yer bulamayan MHP takvimler 2019’u gösterdiğinde seçimin galibi oldu.  MHP seçmenin %44,64’ünün oyunu alarak seçimin galibi oldu.  İYİ Parti ise Maden’de ikinci parti konumunda seçimleri tamamladı.

PALU’DA AK PARTİ VE MHP KIYASIYA MÜCADELE ETTİ

Siyasilerin bolca yetiştiği Palu ilçemizde ise 2014 yılında seçim sonuçları şöyleydi. AK Parti seçmenin %42’sinin oyunu alarak, seçimi birinci parti olarak tamamladı.  İkinci parti ise MHP olmuştu. Takvimler 2019’u gösterdiğinde yine seçim AK Parti ve MHP ‘nin adayları arasında gitti geldi. Bu ilçede de sonuçlara itirazlar gündem geldi. 2019 yılında AK Parti Palu Belediye Başkan Adayı Efraim Ünalan, seçmenin %49,95’nin oyunu aldı. En yakın rakibi ve seçimlerin favori ismi olarak gösterilen MHP Palu Belediye Başkan Adayı Muhammed Septioğlu ise seçmenin %47,68’nin oyunu aldı. Ünalan’a seçmenin 2679’u oy verirken, Septioğlu’na ise 2557 seçmen oy verdi. Aradaki oy farkı 122 oldu.

SİVRİCE’DE DE MHP ÖNDE İTİRAZ EDEN AK PARTİ!

Sivrice’de ise; 2014 yılında seçim sonuçları şöyleydi: 2014 yılında AK Parti Belediye Başkan Adayı Ebubekir Irmak,  seçmenin % 50’sinin oyunu alarak Sivrice Belediye Başkanı seçildi. 2014 seçimlerinde ise; seçimleri ikinci tamamlayan parti Saadet Partisi olmuştu. Takvimler 2019’u gösterdiğinde AK Parti yeniden mevcut başkan Ebubekir Irmak ‘ı aday gösterdi.  2019 yılında MHP ise Sivrice Belediye Başkan Adayı olarak Turgay Gündoğan’ı göstermişti. Seçimler bu ilçemizde de son derece heyecanlı geçti ve 29 oy farkla seçimin kazananı Gündoğan oldu. Ancak Gündoğan’da itirazlardan dolayı henüz mazbatasını alamadı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER