SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Sanatçı Düzgün: Elazığ’ın yüz akı olabilecek bir müze düşünüyorum!

Sanatçı Düzgün: Elazığ’ın yüz akı olabilecek bir müze düşünüyorum!
Bu haber 24 Mayıs 2019 - 18:05 'de eklendi.

Kültür Bakanlığı başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışında resmi ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunan Elazığlı ünlü akademisyen ressam Ali Düzgün, İlimize dair projeleri hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulundu. “Memleketim Elazığ’da bir resim heykel müzesi oluşturmak ve resim çalıştayı gerçekleştirmek istiyorum” diyen Düzgün, “En büyük hayalim” diye nitelendirdiği resim heykel müzesi projesinin gerçekleşmesi halinde Elazığ’ın bir eksikliğini gidermenin gururunu yaşayacağını aktardı.

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

İlimizin yetiştirdiği ünlü ressam ve emekli Dr. Öğretim Üyesi Ali Düzgün geleceğe yönelik projeleri arasında yetiştiği topraklarda bir resim heykel müzesi oluşturmak olduğunu dile getirdi. Birçok ödül ve mansiyonları bulunan bir dönem Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (GESAM ) Yönetim Kurulu Üyesi Ressam Ali Düzgün, gazetemize özel yaptığı açıklamada “Memleketim Elazığ’da bir resim heykel müzesi oluşturmak istiyorum. Kitaplarımı resimlerimi bağışlayabileceğim bir müze projem var. Yetkililerle görüşüp bir yer temin ettikleri takdirde bu projeyi gerçekleştirip Elazığ’ın önemli bir eksiği olan resim heykel müzesini memleketime kazandırmak isterim” dedi

Bir dönem Gazi Üniversitesi Resim Bölümü’nde Bölüm Başkanlığı yapan, başarılarıyla sanatıyla fark yaratan Dr. Öğretim Üyesi Ressam Ali Düzgün Elazığ’a bir resim heykel müzesi kazandırmak ve sanat konusunda yurt içi ve yurt dışından önemli akademisyenlerin sanatçıların da katılımı ile Elazığ’da bir resim çalıştayı düzenlemek ve kendi özel kütüphanesinde bulunan eserleri Elazığ’a kazandırmak istediğini ifade etti.

“GENÇLERE YENİ UFUKLAR AÇACAKTIR”

Projesinin detaylarına değinen Düzgün, “Önceki yıllarda Tunceli’de ve Elazığ’da desenli şiir sergisi açmıştım. Şuurla bilinçle Elazığ’ın sanatta nereye gelmesi gerektiği konusunda Elazığ’a en iyisini yapmak adına çalışmalar yapmak istiyorum. Resim heykel müzesi Elazığ’da olmayan bir şey… Yurt içinden ve yurt dışından tanımadığım ressam kalmadı diyebilirim. Müze projem gerçekleştiği takdirde müzeyi zenginleştirmek adına tanımış olduğum bu akademisyen ve sanatçı dostlarımı da davet edip eserlerinden müzeye katkıda bulunmaları konusunda elimden geleni yapacağımı ifade edebilirim. Bir zamanlar Osman Hamdi nasıl eserler bıraktıysa şimdi onun eserlerine ulaşmak maddi manevi yönden ulaşmak nasıl ki mümkün olmadığı gibi müze projemize kazandıracağımız eserler de çok değerli sanatçıların ulaşılamayan eserlerinden oluşacak ve iyi ki bu adım atılmış dedirtecek. projemin yeni yetişen gençlere de yeni ufuklar açması açısından çok büyük katkıları olacak bir proje olacağına inanıyorum. İlerisi için hedef oluşturacak şeyler planlıyoruz. Bizim zenginliğimiz sanatımız ve bu sanatımızla da Elazığ’a ne gibi katkılarımız olur düşüncesiyle hareket ediyoruz” diye konuştu.

“SIRADAN BİR PROJE OLMAYACAK!”

Sözlerinin devamında şehrin ileri gelenlerinin projenin sıradan bir proje olmadığını anlayıp kendilerine öncülük etmelerini beklediklerini belirten Düzgün,  “Bizleri kırmayacak örneğin Mimar Sinan Üniversitesinde birçok akademisyen dostlarımız var ve bizi kırmayarak eserleriyle müze projemize katkı sunmaya hazır olduklarını söyleyebilirim. Bunun gibi yurt içinden ve yurt dışından birçok sanatçı dostlarımız akademisyen dostlarımız var. Türkiye’de Elazığlı birçok sanatçı arkadaşlarımız var. Türkiye’de birçok üniversitede kürsülere, bölümlere ağırlığını koyan birçok Elazığlı akademisyen, sanatçımız var. Yerel yönetimlerimiz Elazığlı bu değerlerimizi Elazığ’ın geleceği konusunda değerlendirirlerse ileride çok takdir toplayacaklardır.  Hal böyle iken neden Elazığ’a böyle bir müze kazandırılmasın mı? Çorum’da Çorumlu ressamlarla resim heykel müzesini kurduk, Bartın’da var, Adana’da hazırlanıyor. Gazi Üniversitesi resim heykel müzesinin kuruluş aşamasında ben de içerisindeydim. Elazığ’da neden olmasın? Dışarıdan sanatçılar gelip gördüğü zaman “işte resim heykel müzesi böyle olur” dedirtecek bir müze projesi gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. İsminin ne olacağı önemli değil. Bizim için önemli olan Elazığ’a bir şeyler kazandırmak, tecrübelerimizi memleketimize yansıtmak. Biz isim peşinde değiliz. Biz bir şeylere öncülük yapalım ve bu müzeyi ilimize kazandıralım istiyoruz. Büyüklerimizin, şehrin ileri gelenlerinin, yöneticilerin bu projenin sıradan bir proje olmadığını anlayıp bizlere öncülük etmelerini bekliyoruz. Bunu yaptıkları takdirde Elazığımıza resim heykel müzesini çok rahatlıkla kazandırabiliriz. Ben de bu vesile ile Elazığ’ın bir eksikliğini gidermenin mutluluğunu, gururunu yaşamış olacağım” dedi.

“ELAZIĞ’IN YÜZ AKI OLACAK BİR MÜZE DÜŞÜNÜYORUZ”

Konuşmasını sürdüren Sanatçı Ali Düzgün, “Tabi Belediye Başkanımız ve Sayın Valimizle bu konuyu görüşme talebinde bulundum. Görüştük, Sayın Valimiz, görüşmemiz esnasında projeme gayet olumlu baktı. Elazığ’ın eski Valilerinden Muammer Muşmal ile de bu konuda istişarede bulundum. Konuya çok sıcak baktı ve projenin gerçekleşmesi halinde Elazığ’ın yüz akı olabileceğini, kendisi de eski Valilik binasının çok uygun olduğunu ifade etti. Sayın Muşmal’a da Elazığlılar olarak çok kıymet verildiği için sözlerini çok dikkate aldığımı belirtmek isterim. Ancak yerel yöneticilerimiz yer olarak nereyi uygun görürler bilemiyorum. Önceki yıllarda yaşamış olan Elazığ’ın Fikret Memişoğlu, Nurettin Ardıçoğlu gibi değerler nasıl ki kalıcı eserler bırakmışlarsa bizler de memleketimiz için doğduğumuz topraklar için kalıcı bir şeyler yapmanın gayreti içerisindeyiz. Gerekli yerlere bu projeyi bütün yüreğimizle ifade edeceğiz. Çünkü biz yapmazsak belki ileriki yıllarda birilerinin aklına gelir mi bilinmez. Bu proje için de yüreğimizi ortaya koyduk gerçekleşmesini ümit ediyoruz. Çocukluğumuzdan beri memleketime nasıl kalıcı hizmet verebilirimin düşüncesini taşıdım. Kendi alanımda dünyada görmediğim yer kalmadı diyebilirim. Bu tecrübelerimi Elazığ’a neden kazandırmayayım. Yeni yetişen gençler belki de müzeyi gezdiğinde kendine bir yön tayin eder, bir hedef belirler. Çünkü bizler de müzelerle yetiştik diyebilirim. Mesela Paris’te dünyanın en büyük sanat müzesi özelliğine sahip olan Louvre Müzesini gezdim. Elazığ’da neden böyle bir müze olmasın?” ifadelerini kullandı.

“EN BÜYÜK HAYALİM”

En büyük hayalim diye nitelendirdiği proje için özel kütüphanesinde paha biçilemeyecek değerdeki  kitaplarının da, eserlerinin de  burada yerini bulması adına ve bu eşsiz eserleri ilimize kazandırmak istediğini dile getiren Düzgün diğer projesi  hakkında da bilgilendirmede bulunarak İlimizde sanat çalıştayı düzenlenmesi için de düşünceleri olduğunu aktardı. Düzgün, “ Fırat Üniversitesi Rektörlüğü işbirliği ile resim –sanat çalıştayı da düzenlenmesi için bir düşüncem var. Üniversitemiz gerekli fizibilite çalışmalarını yaptığı takdirde yine Fırat Havzası resim çalıştayı adı altında uluslararası veya ulusal yapılması konusunda kararı alındıktan sonra yine yurt dışından veya yurt içinden ressam ve akademisyen dostlarımızın davet edilmesi noktasında sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyorum. Biz sanat konusunda dünyanın en zengin insanlarındanız. Bu konuda da bize düşen noktada elimizden gelen her şeyi yapabileceğimizi ifade etmek istiyorum. Ancak yine bunun da üniversitemizin ve yerel yöneticilerimizin de destekleri ile gerçekleştirebileceğimiz bir proje olduğunu belirtmek isterim” İfadelerinde bulundu.

“PROJELERİ OLGUNLAŞTIRIRSAK İLERİDE HEPİMİZ GURUR DUYACAĞIZ”

Konuşmasının sonunda Düzgün,  “Halisane duygu ve düşüncelerle bu projelerimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Bu projeleri olgunlaştırırsak ileride hepimiz iftihar edeceğiz, gurur duyacağız“ diyerek sözlerini tamamladı.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER