SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Şaka gibi….

Şaka gibi….
Bu haber 11 Temmuz 2019 - 17:27 'de eklendi.

Maden Kaymakamlığının web sitesinde yayımlanan 1 temmuzdaki duyuruda AFAD’ın hazırladığı 13.05.2019 tarihli değerlendirme raporu yer alıyor. Bu raporda heyelanın doğal olarak tetiklenmediği, alana dökülen pasadan kaynaklandığı ifadeleri  yer almasına rağmen aynı raporda “Pasa malzemelerinin bütününün ortadan kaldırılmasının mühendislik anlamında pratik olmadığı ve sahanın yerleşime açılmasının uygun olmayacağı Afete Maruz Bölge kararının uygulanmasının yerinde olacağı…” belirtiliyor. Ancak kaldırılmayan pasa sadece yerleşim yerlerine değil insan ve çevre sağlığına da zarar verdiği nedense hiç dile getirilmiyor. Raporda tonlarca pasanın heyelana neden olduğu ancak mühendislik anlamında kaldırılmasının pratik olmadığı ifadeleri de çelişki uyandırıyor. Öte yandan maden işletmesi yüzünden kendi memleketlerinde resmen zulme uğradıklarını dile getiren Madenliler, Hafriyat Mağdurları Derneğini de kurdular.

 

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Maden ilçesinde faaliyetlerini sürdüren Maden işletmesinin döktüğü hafriyat, doğal olmayan heyelana neden olmuştu. Hafriyatın çevre ve insan sağlığını da tehlikeye atmasından dolayı kaldırılması ile ilgili daha önce de “TONLARCA PASA-ATIK NEDEN HALA KALDIRILMIYOR?” haberini  yapmıştık.

“ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATMAYA DEVAM EDİYOR”

Fabrika, ilgili ÇED mevzuatı ve Maden Atıkları Yönetmeliği uyarınca belirlenen atık depolama yerine değil, işletme sahası içerisinde dökülmüş olan atıklar, bertaraf edilmediği gibi açıkta risk oluşturmaya devam etmekte… Fabrika devletten alındığından beri önleyici tedbirler alınmamakla birlikte 18/07/2017 tarihli ÇED olumlu kararı verilen ÇED raporunda da pasalarda şev eğimlerinin 1/3 oranında düzeltileceği belirtilmesine rağmen hiçbir düzenleme bugüne dek yapılmamış, insan ve çevre sağlığı tehlikeye atılmaya devam ediyor.

SIFIR ATIK PROJESİ ÇALIŞMALARI ÖNEM ARZEDERKEN…

Pasalar zaten kapatılması rehabilite edilmesi gerekirken bir de içinde atık alanları yer almakta. Pasa döküm alanının belirlenirken erozyona, heyelana sebep olmayacak meyilde arazi seçileceği, çevredeki dere, baraj gölet sularını kirletmeyecek şekilde gerekli tedbirlerin alınacağı,  izne konu olmayan yerlere ve ormanlara döküm işleminin gerçekleştirilmeyeceği bitkisel toprağın erozyona karşı korunacağı  belirtilmesine rağmen alanda bu işlemlerin hiçbiri bugüne dek gerçekleşmemiş ve bu plansız çalışma devam etmekte… Son dönemlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ‘Sıfır Atık Projesi uygulama çalışmaları oldukça önem kazanırken bu kapsamda madencilik şirketini, atık üretimini önlemek için çaba göstermeye ve sıfır atıklı üretime zorlanmalıdır.

DAHA ÖNCE DE GÜNDEME TAŞIMIŞTIK!

Geçtiğimiz günlerde “TONLARCA PASA-ATIK NEDEN HALA KALDIRILMIYOR?” başlıklı haberimizin içeriğinde de aktardığımız üzere Maden İlçesi Camikebir Mahallesi Muhtarı Mehmet Deniz, Elazığ Valiliği başta olmak üzere birçok kurum, kuruluşa bir dilekçe göndererek ilçede faaliyet gösteren maden işletmesinin döktüğü  tonlarca hafriyatın bir an evvel kaldırılmasını istemiş; pasaların çevre ve insan sağlığını tehdit ettiğini ve muhakkak kaldırılması gerektiğini dile getirmişti.

ŞAKA DEĞİL, GERÇEK!!!

Öte yandan Maden Kaymakamlığının web sitesinin 1 temmuz tarihli duyurusunda AFAD’ın 13.05.2019 tarihli Jeolojik Etüt değerlendirme raporunda “Tüm değerlendirmeler ışığında eski ve yeni pasa malzemelerinin bütününün ortadan kaldırılmasının mühendislik anlamında pratik olmaması nedeniyle sahanın yerleşime açılmasının uygun olmayacağı Afete Maruz Bölge kararının uygulanmasının yerinde olacağı…” belirtilmiştir.

GÜLER MİSİN, AĞLAR MISIN?

Ayrıca alanda yapılan gözlem ve etütler akademisyenlerce hazırlanan değerlendirme raporları doğrultusunda “Alanda yapılan etüt raporlarının değerlendirilmesi sonucunda heyelanın doğal olarak tetiklenmediği, alana dökülen pasadan kaynaklandığı ifadeleri de yer alıyor. Bu raporda yer verilen ifadelerin birbirleriyle olan tezatlığı da dikkat çekici oldu. Heyelanın pasadan kaynaklandığı belirtilirken bir diğer ifadede ise pasa malzemelerinin ortadan kaldırılmasının mühendislik anlamında pratik olmadığı kaydediliyor. Tonlarca pasa-atığının sadece yerleşim alanlarına verdiği zarar göze alınırken çevre ve insan sağlığını tehdit etmesi neden görmezden gelinmekte? Bu durumda Güler misiniz, ağlar mısınız?

HAFRİYAT MAĞDURLARI DERNEĞİ KURULDU

Öte yandan Madenliler seslerini duyurmak için çareyi bu defa da Hafriyat Mağdurları Derneği’ni kurmakta buldular. Dernek, Madenlilerin yaşadığı kentleri, mahalleleri, sokakları, konutları yerinde ve sürdürülebilir yaşam alanları olarak korumayı esas alıp Cumhuriyet değerlerine bağlı, 5253 sayılı dernekler kanunu çerçevesinde, temel insan haklarına dayanarak, ihtiyaç duyulan girişimleri gerçekleştirmek amacıyla kuruldu. Hafriyatın zarar envanterinde ise; 1986’da yapılan yeni hükümet binası, 2014’te yapılan yeni belediye binası, 2015’te yapılan yeni lise binası, 900 yıllık tescilli tarihi köprü, 1989’da yapılan yeni köprü, 227 yıllık tescilli cami, milli eğitim binası, özel idare binası, milli emlak binaları, belediyeye ait 65 işyeri ve 18 konut ve vatandaşlara ait 278 konut ve 232 işyeri bulunuyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER