SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Özeren: Elazığ’ın ekonomisi kabuğunu kırdı!

Özeren: Elazığ’ın ekonomisi kabuğunu kırdı!
Bu haber 13 Mart 2019 - 18:20 'de eklendi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şubesi’nin yeni başkanı Mehmet Özeren ile son derece keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.  Başkan Mehmet Özeren,  Elazığ ekonomisine dair değerlendirmelerde bulunarak, Elazığ’ın ekonomisinin kabuğunu kırdığını söyledi. Başkan Özeren “Maalesef Elazığ’ın ekonomisi tamamen devlete bağımlı bir ekonomi yaşıyor. Elazığ’ın ekonomisinin devlete bağımlı ekonomi olmaktan çıkması lazım. Bunun için de özel sektördeki istihdamların artması lazım” diye konuştu.

 

 

Röportaj: Songül DURSUN

Kendi içinde sağladığı birlik ve beraberlik ruhuyla ülkemizin maddi ve manevi yönden gelişmesine katkıda bulunan MÜSİAD’ın Elazığ Şubesi başkanlığına seçilen Başkan Mehmet Özeren ‘e hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Ziyaretimiz sırasında Başkan Özeren,  bizleri kırmayarak sorularımızı da yanıtladı. İşte Özeren ile gerçekleştirdiğimiz o söyleşinin detayları…

Öncelikle yeni göreviniz hayırlı olsun. Nasıl bir yönetim anlayışına sahipsiniz? Görevi bıraktığınızda sizi arkadaşlarınız nasıl hatırlayacak?

“HEDEFİMİZ, MEMLEKETİN EKONOMİSİNİ CANLANDIRMAK”

Temennimiz o ki daha önceki başkanlarımızın da yapmış olduğu gibi bu memleketin ekonomik ve sosyal yaşantısının düzelmesi için elinden gelen gayretleri gösterdiği gibi biz de bu yönde sosyo-ekonomik olarak bu memlekette elimizden geldiği kadar, bu memleket için ne gerekiyorsa yapalım. Umarız ki bizi hüsnü niyetle yad ederler. Tamamen biz ağırlıklı sanayi üzerine iş adamları ile yönetimimizi oluşturduk. İçerisinde elini bu ilin ekonomisi için taşın altına koymuş olanlarla yola çıktık. Yükün altında olanlar onlar. Hedefimiz güçlü ortaklıklar yapmak, iş sahaları açmak için, insanların önünü açmak için elimizden gelen gayreti göstermek, bu memleketin ekonomisini canlandırmak. Yönetimimizde olan arkadaşlarımız da bu işin ehli olan insanlar… İnşallah başarılı bir şekilde bu işin içerisinden çıkacağız diye düşünüyorum.

Elazığ MÜSİAD olarak, sizin başkanlık döneminizde öncelikle hangi icraatları hayata geçirmeyi hedefliyorsunuz? 2023’e giden yolda nasıl bir MÜSİAD ve Elazığ ekonomisi arzu ediyorsunuz?

“ELAZIĞ’DA TİCARETİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Göreve gelmemizin üzerinden bir ay gibi bir süre geçti. Bu süre kısa bir zaman değil. Bu süreiçerisinde elbette bir takım çalışmalar içerisine girdik. Ancak,bu çalışmalarımızı neticelendirmeden dillendirmek çok da doğru değil. Ama daha önce üretim yapmış bir tesis vardı oranın alımına ilişkin teklifte bulunduk; kabul edildi. Yanılmıyorsam 15 gün sonra ki yönetim kurulu kararımızla da netleşecek. Orayı MÜSİAD olarak almayı hedefledik.  Aldık da doğrusu ama aldık demek için resmi olarak netleşmesi gerekir o bakımdan aldık demeyi çok doğru bulmuyorum.  Ayrıca Elazığ’da ticareti geliştirmek için nisan ayı veya mayıs ayının başında şirket yönetimi, para yönetimi, finans yönetimi gibi konularla ilgili sempozyum düzenlemeyi planlıyoruz. Bu konuda üniversitemizle birlikte veya farklı üniversitelerle işbirliği yapmayı düşünüyoruz. Hatta şu anda da hocalarımızla görüşmelerimiz devam ediyor. MÜSİAD üyesi olsun ya da olmasın ayırt etmeksizin bu sempozyumu düzenlemeyi planlıyoruz

“2020’NİN BAŞLARINDA ELAZIĞ’DAKİ İŞSİZLİK ORANINDA CİDDİ ORANDA DÜŞÜŞ YAŞANACAK”

Elazığ’ın ekonomisi gerçekten kabuğunu kırmak üzere diye konuşuyoruz. Ancak Elazığ’ın ekonomisi kabuğunu kırdı diyebiliriz. Bizim emek yoğun iş sektörüne ihtiyacımız var. Emek yoğun iş sektöründe de en ön planda olan tekstil sektörü… Gerçekten emek yoğun sektör… Tekstil sektöründe de şu anda Elazığ’da mevcut olan iki işletme ciddi istihdam sağlıyor. Artı yeni gelecek olan SAKA tekstil ve dünya markası olan LCW firması ilimizin ekonomisi için hakikaten olumlu bir gelişme. Elazığ’daki işsizlik oranımız biraz fazla.  İlimizin işsizlik oranı, Türkiye piyasasına göre yüzde iki oranında yüksek. Bu da önümüzdeki yılın sonuna doğru, yani 2019’un sonu 2020’nin başlarında Elazığ’daki işsizlik oranında ciddi oranda bir düşüş yaşanacak. Gelen tesisler istihdam bakımından ciddi bir istihdam yapacaklar. Bunlardan LCW geldiği takdirde kendisinin haricinde çevresinde fason üretici çalıştıracağı için,  ilimizde yatırım yapmak isteyen insanlara ciddi fason üretim yaptıracak. Kendisinin haricinde 3 katı kadar çevresine iş vermiş olacak.

Elazığ ekonomisi hakkında genel bir değerlendirme yapmanızı istersek, neler söylersiniz?

“ÖZEL SEKTÖRDEKİ İSTİHDAMLARIN ARTMASI LAZIM”

İşin doğrusu maalesef Elazığ ekonomisi tamamen devlete bağımlı bir ekonomi yaşıyor. Özel sektör de çalışan sayımız ciddi oranda az. Yani OSB de çalışan toplam çalışan sayımız şu anda 4 bin. Elazığ için bu rakam çok komik bir rakam, çok düşük bir rakam. Bunu artırmanın yolu ilimize yatırımcı çekmek ve ilimize yatırım yapmak. Bunu başka türlü kıramayız.  Elazığ kabuğunu kırdı derken, bence OSB’deki mevcut olan tesisler ciddi bir şekilde hem üretim yapıyorlar hem de yeni gelen firmaların yatırımları söz konusu. Bu yatırımların gelmesi de ilimizin 6. Bölge teşviklerinden yararlanmasından kaynaklı… Bu sayede yatırımlar gerçekleşiyor. Yoksa Elazığ’ın ekonomisi devlete bağımlı bir ekonomi. Her ayın 15’inde piyasaya para gelecek ki piyasa canlansın. Ayın 20 sine kadar, 5 gün bir nefes alma dönemi tekrar 25 gün yine sefalet dönemi yaşanıyor. O bakımdan Elazığ’ın ekonomisinin devlete bağımlı ekonomi olmaktan çıkması lazım bunun için de özel sektördeki istihdamların artması lazım.

Son dönemlerde ülke olarak ekonomik bir baskı yaşanıyor. Bu ekonomik dalgalanma Elazığ ekonomisini ne yönde ve ne derecede etkiledi?

“AZ ÜRETMİŞ VE ÇOK ALMIŞIZ”

Evet, Ülke olarak ciddi bir ekonomik kriz yaşıyoruz. Bu krizde dış baskıların çok büyük etkileri elbette ki var. Ancak bu dış baskılarda da bizim hatalarımız da var. Bunu kabul etmemiz lazım. Biz kurşunu karşı tarafın eline vermişiz; yani biz az üretmiş, çok almışız; az satmış, çok almışız. Bu bizim hatamız.  Eğer biz cari açığımızı bu kadar vermemiş olsaydık, ekonomik kriz de bizi bu kadar derinden etkilemeyecekti belki de. Haliyle Elazığ’ı da etkiliyor. Fakat Elazığ’da çok fazla üretim yapan sanayi sektörü olmadığı için, piyasada çok azla işten çıkarmalar ve durgunlaşma piyasayı etkilemiyor.

Elazığ’a yapılacak yatırımlar için hükümetten öncelikli olarak neler bekliyorsunuz?

“ESKİ FİRMALARIN 6. BÖLGE TEŞVİK UYGULAMASINA DÂHİL EDİLMEMESİ YANLIŞ BİR UYGULAMA”

Öncelikle 6. bölge teşvik yasasından yararlanan yatırımların artması için eski firmaların üvey evlat muamelesinden çıkarılması lazım. Yeni gelen yatırım yapan veya istihdamı artıracak veya yeni yatırım yaparak belli bir rakamda yatırım yapan insanlar 6. bölge teşvikinden yararlandırılıyorsa, 6. bölge teşviki kapsamına alınıyorsa bu yanlış bir uygulamadır. Daha önce bu ilin ekonomisi için elini taşın altına atan firmaların da kollanması lazımdı, desteklenmesi lazımdı. Mevcut firmalar sağlıklı yürüyemezken yeni firmaları onların karşısına dikmesi, bence yanlış bir uygulama. 6. bölge Teşvik uygulaması çok doğru bir uygulama ancak eski firmaların bu teşvik uygulamasına dâhil edilmemesi yanlış bir uygulama. Kesenlikle eskiden üretim yapan veya burada daha önce yatırım yapmış olan firmaların 6. bölge teşvik kapsamından yararlanması lazım.

MÜSİAD’ın muhafazakâr iş adamları tarafından kurulduğu hep ifade edilir. Size göre MÜSİAD’ın algısı nedir?

“ÜYELERİMİZ İÇERİSİNDE HER TÜRLÜ SİYASİ GÖRÜŞE SAHİP İNSANLAR MEVCUT”

MÜSİAD, muhafazakâr insanlarla kurulmuş bir STK değildir. Bu toplumun düzgün ticaret yapması, insanların hakkıyla kimseyi aldatmadan, düzgün ticaret yapmaları, düzgün yatırım yapan insanları da desteklemek amacıyla kurulmuş olan bir sivil toplum kuruluşudur. Muhafazakâr değil… Yoksa İlimizde de Türkiye genelinde de üyelerimiz içerisinde her türlü siyasi görüşe sahip insanlar mevcut.

Son olarak İş hayatına yeni giren yatırımcılara, girişimcilere hangi öğütler verirsiniz?

“ŞU ANDA KÜÇÜK SERMAYELİ İŞLETMELERİN YAŞAMASI ÇOK GÜÇ”

Özellikle yeni ticarete başlayacak olan insanlar sermayelerine bağlı olarak güçlü sermayeleri varsa tek başlarına yola çıksınlar, ama güçlü sermayeleri yoksa; şu anda küçük sermayeli işletmelerin yaşaması çok güç. Bu ortamda da bunların yapacakları en doğru iş;  güçlü, düzgün ortaklık yapıları kurarak bu yola çıkmaları. Bizler bunu tavsiye ediyoruz. Bu konuda devletimizin de ciddi destekleri var. Bu ortaklıkları deneyerek yola çıkmalarını tavsiye ederiz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER