SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Ormanoğlu: Çocuklar mutlu olsun yeter!

Ormanoğlu: Çocuklar mutlu olsun yeter!
Bu haber 14 Haziran 2019 - 17:53 'de eklendi.

Bizler Cumartesi Söyleşileri’nde Elazığ’da doğmuş ya da bu kentin ikliminde kültür sanatla hemhâl olmuş, yüreğinde bu şehre özlem duyan, bu şehirle alakalı anıları olan, zamanın bir iki adım ötesinde duygularını, bilgilerini, hislerini gelecek kuşaklara daha özgür, refah seviyesi daha yüksek, evrensel değerler eşliğinde bakış açıları yakalamaları için ter döküp çabalar sarf eden sanatçılarımıza, bazen ses olmak istedik. Bazen fikir işçisi de dediğimiz sanatçılarımızın yalnızlıklarını paylaşmak istedik ve daha da önemlisi onları ilimizin ve ülkemizin yarınlarını şekillendirecek gençlerine daha iyi tanıma ve ekol alacakları değerler içinde analiz etme çabası içinde olduk. Bu hafta ki konuğumuz birçok kültürel etkinlikte gördüğümüz birçok sosyal projelere gönüllü emek veren eğitimci yazar Hacı Ormanoğlu oldu. Ormanoğlu, “Sosyal proje ve etkinlikleri önemsiyorum. Sosyal projelerle binlere ulaşmayı hedefliyoruz. Önce insan diyoruz. Mutlu bireyler nasıl yetiştirebiliriz bunun için uğraşıyoruz. Önceliğimiz çocuklarımız goncalarımızdır. Çocuklar mutlu olsun yeter” dedi.

 

 

Röportaj: M. Yalçın AZİZOĞLU

Sanat, duyguları evrensel kurallar dâhilinde sunma biçimidir. Duygular öznel olmasa da ifade etme şekilleri özneldir. Bu da sanatı üstün kılan değerdir. Sanatçıların üstünlüğü evrenselliği de duygularını beklentilerin üstünde izah edip yarattıkları farkındalıklarla ölçülür. Onlar her zaman zamanın bir iki adım ötesinde yaşarlar. Bazen yaşadığı zaman diliminde anlaşılmamaları; hak ettikleri değeri, saygıyı görmemelerini üstatlar bu kıstasa binaen yorumlarlar. Sanatçıların sanat ruhu ve yeteneklerinin doğuştan kazandıkları da gene birçok uzman tarafından zikredilen bir anlayış olduğu kırmızı çizgilerle sınırlandırılmış bir tanımdır.  Biz de sanatımız da sanatçılarımız da unutulmasın diyerek sanatçılarımızdan sanata dair bilgiler ediniyoruz. Bugün de konuğumuz Hacı Ormanoğlu oldu. İşte Ormanoğlu ile gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşimizin detayları…

Hacı Ormanoğlu kimdir sizden dinleyelim?

ÇOCUKLUK HAYALİNİ GERÇEK KILDI

Benim için öğretmenlik mesleği bir sevdaydı. İlkokul öğretmenim sorduğunda;  “Ne olmak istiyorsun?” dediğinde öğretmen olmak istediğimi söylemiştim. 1972 yılında Elazığ’a bağlı Palu İlçesi Güllüce Köyünde doğdum. İlk, Orta, Lise tahsilini Adana da yaptım. 1995 yılında Siirt Eğitim Fakültesi Sınıf öğretmenliği bölümünü dereceyle bitirerek, mezun oldum. Sırasıyla Nevşehir Acıgöl Topaç Köyü İlköğretim Okulu, Şanlıurfa Merkez Süleymaniye İlköğretim Okulu, Batman Sason Meşeli İlkokulu, Elazığ Merkez Avcılı Birleştirilmiş Sınıflı İlköğretim Okulunda çalıştım.  Halen Şair Hayri İlkokulunda öğretmen olarak görevime devam etmekteyim. Evli üç çocuk babasıyım ve sekiz tane sergi açtım.  2006 Yılında “Bugün Hangi İyiliği Yaptın “ İlkesiyle yola çıkarak Toplumsal Eğitim Hareketi olan “Goncalar Solmasın Derneğini” kurdum.  Binlerce çocuğun eğitimine destek olup katkı sağlamaya çalıştım.  Kitaplarla Barışalım Mahalle Arkadaşlığını Yeniden Kuralım SODES Projesiyle 2000 çocuğa ulaştık.  Topaç çevirme şenlikleri, uçurtma şenlikleri, geleneksel çocuk oyunları şenlikleri, ebru masa tenisi, satranç kursları düzenledik. Uygulama Bahçesi Projesini çalıştığı tüm okullarda uyguladı ve başarılı oldu. Yaz okulu projesi: Bahçelievler TOKİ’de altı yıl uyguladı. Yayınlanmış kitaplarım var. “Ben onları çok sevdim (Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunun ) onayından geçti. , “Goncalar Solmasın” “Yitirdiğimiz Değerlerimiz Mahalle Arkadaşlığı” gibi. Çeşitli televizyon programları ve de seminerlere de katıldım.

 

Edebiyata ilginiz, yazmaya merakınız ne zaman başladı?

YAZARLIĞA NASIL ADIM ATTIĞINI PAYLAŞTI

Çocukluk yıllarımda yazarlara kitap imzalatırken hep hayal ederdim. Acaba bende bir gün kitap yazacak mıyım benimde bir kitabım olacak mı diye. Ortaokul 1. sınıfa gidiyordum. Türkçe öğretmenimiz proje ödevi olarak bir hikâye yazmamızı söylemişti. İlk hikâye “Ali Bey ile Ayının dövüşü” olmuştu. Daha sonra Ağabeyim Ali Ormanoğlu askere gitmişti. Ağabeyimi çok seviyordum ve ağabeyime sekiz sayfadan oluşan bir mektup yazmıştım. Ağabeyim teskere alıp eve geldiğinde yazdığım mektubu yanında getirmişti. Mektuptan çok etkilendiğini, çok duygulandığını söyledi. Benim yazarlığım böylece başlamış oldu.

İlimiz kaynak, tema, doküman ve çalışma sahası bakımından şair ve yazarlar için nasıl bir zenginlik taşımakta?

“İLİMİZİN HER KARIŞ TOPRAĞI TARİH KOKMAKTADIR ”

Elazığımız tarih, sanat, edebiyat yönünden çok zengindir. Harput 4000 yıllık kadim bir şehirdir. Binlerce yazar, şair, sanatkâr, âlim bu topraklarda yetişmiştir. Her karış toprağı tarih kokmaktadır.

 

İlk kitabınızın yazma yayınlanma serüvenini anlatır mısınız?

Kitap okuma alışkanlığımı küçük yaşlarda alamadım. Özellikle lise ve Üniversite yıllarında edindiğim arkadaş çevrem kitap okuma alışkanlığı kazanmamda çok etkili oldu. Üniversitede günde yüz sayfa kitap okumadan yatmıyordum. Günlük tutup bir şeyler karalamaya çalışıyordum. Öğretmenlik mesleğine başladıktan sonra yaşadıklarımı projelerimi yazmaya başladım. Çalışmalarımı ajandalara yazıp daha sonra bilgisayardan temize çekiyordum. 250 sayfalık kitap çalışmam hazırdı. Kitap yazmak kolay değil kitabı yayınlamak ayrı bir zorluktu. Çalışmayı ulusal yayınevlerine gönderdim. Çok ilgilenmediler. Daha sonra çalışmamı Batı Kitap Kırtasiye Batı Yayınları bastı. Hanefi Batı’ya ilgi ve alakasından dolayı teşekkür ediyorum.

 

İlk kitabın farklı heyecanı ve sevinci olur siz neler yaşadınız?

İlk kitabım “Ben Onları Çok Sevdim.” Elime ulaştığında çok heyecanlandım ve çok duygulandım. Rabbime çok şükür ettim dua ettim. Ben Onları Çok Sevdim Kitabımızın 6. Baskısı AZ Kitapta çıktı ve Türkiye geneline dağıldı.

 

Yeni eser ve yeni çalışmalarınız hakkında neler söylersiniz?

İkinci kitabım Goncalar Solmasın 3. Baskısı AZ Kitapta çıktı. Goncalar Solmasın Derneği ve eğitimle ilgili yapmış olduğumuz çalışma ve projeleri anlattık. Ailelerin, çocukların bir çırpıda okuyabilecekleri bir kitaptır.3 Kitabımız “Yitirdiğimiz Değerlerimiz Mahalle Arkadaşlığı” AZ Kitapta 2 baskısı çıktı. Çocukluğumuzda, yaşadıklarımızı yazdık.

 

Ülkemizde yazar olmanın sıkıntıları nelerdir?

Her mesleğin kendine göre zorlukları vardır. İşinizi severek yaparsanız mutlu olursunuz. Hayallerimiz ve ideallerimiz ve hedeflerimiz vardı. Binlere ulaşmak istiyoruz. Söz uçar yazı kalır. “Öldükten sonra yaşamak isterseniz ölmez bir eser bırakın “ der Hz. Ali. Ülkemizde kitap okuma oranı düşük olduğu için kitap yazmak kadar kitabı yayınlamak ve okuyucuya ulaştırmak da kolay değil. Kitapların ilk baskılarını kendi imkânlarımızla karşıladık. Kolay olmadı. Yayınevleri para kazanacakları veya meşhur olan insanların kitaplarını basıyor.

 

Edebiyat sahasında sizi etkileyen akımlar şair yazarlar kimlerdir?

Eğitimle ilgili çalışmalar benim önceliğim oldu.

 

Gelişmiş ülkelerle kendimizi kıyaslarsak okuma oranımız çok düşük seviyelerde bunun sebebi nedir? Sizin ne gibi önerileriniz olur?

Kitap okuma konusunda gelişmiş ülkelerden çok gerilerdeyiz. Kitap okuma alışkanlığını çok küçük yaşlarda çocuklarımıza vermeliyiz.

 

İlimiz de birçok etkinliğin, sosyal projenin içinde sizleri görüyoruz. Bu konu hakkında ki düşünceleriniz?

Sosyal proje ve etkinlikleri önemsiyorum. Sosyal projelerle binlere ulaşmayı hedefliyoruz. Önce insan diyoruz. Mutlu bireyler nasıl yetiştirebiliriz bunun için uğraşıyoruz. Önceliğimiz çocuklarımız goncalarımızdır. Çocuklar mutlu olsun yeter.

 

Elazığ da ki yerel medyayı, edebi dergileri takip ediyor musunuz sizce ilimiz kültür sanatı için yeterli mi?

Yerel medyayı takip etmeye çalışıyorum. Yerel medya yazarlar sanatkârlar desteklenmelidir. Mesela eski Valilik binası sanatçı, yazar, şairlere için tahsis edilebilir.

 

Geriye dönüp baktığımızda mücadele ile geçmiş bir ömre sahipsiniz? Bu ömür içinde yüreğinizde kalan ukde var mıdır?

Hayat mücadeledir. Ana ilkem “Galaksi Hareket Halindeyken İnsanın boş durma lüksü yoktur?” keşke çok küçük yaşlarda kitap okuma alışkanlığı kazansaydım. Öğretmenliği kazanmamı çok isteyip öğretmen olmamı göremeyen vefat eden anama çok üzülmüşümdür.

 

Vakit ayırıp bizi konuk ettiğiniz için gazetemiz adına sizlere teşekkür ediyor, başarılarınızın devam etmesini canı gönülden diliyorum. Söyleşimizin son sözünü siz kıymetli üstadımız Hacı Ormanoğlu bırakıyorum. Son olarak hemşerilerimize bizleri takip eden okurlarımıza vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Bizi bekleyen binlerce Gonca var. Yüreğine dokunacağımız binlerce çocuk var. Daha çok işimiz var çok çalışacağız. İlginizden dolayı teşekkür ediyorum. Saygılarımla.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER