SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
M. Hamza Ergen
M. Hamza Ergen

OKUMAK ÜZERİNE AFORİZMALAR

OKUMAK ÜZERİNE AFORİZMALAR
Bu haber 08 Şubat 2019 - 8:14 'de eklendi.

Merhaba sayın okuyucu. Okuduklarımı düşünmek, düşündüklerimi yazmak, yazdıklarımı konuşmak adına bu köşede belirli periyodlarla buluşacağız. Bana bu yazmak şerefini veren yetilerimi, sizlerle buluşturmak vesilesinde bulunan Sayın Fırat gazetesi ekibine en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum. Ümit ediyorum ki ben yazarken sizler de okurken belirli bir fikir irtifasına çıkıp kültürel ve felsefik olayları en aydın tavrımızla inceleyeceğiz.

 

İnanç sistemimizin ilk gönderisi olan ‘’oku’’ fiilinin bizler için gizemli bir kapı olduğuna inanıyorum. Gerek iptidai gerekse modern yaşamın bilmezliğinin verdiği konformizm hastalığına teşkil eden bu rehaveti en ivedi şekilde düşünce dünyamızdan silip atmamız gerekliliğinin üstünde durmak istiyorum. Kendi medeni kaynaklarımızdan beslenmediğimiz müddetçe başka kaynakların esiri olacağımızı bilmemiz icap eder. Bilmediğimiz an ise eşrefi mahluk sıfatımız adımızdan düşer.

 

Biliyoruz ki inanç sistemimiz olan islamın yaratılan ve indirilen olmak üzere ayet çeşitliliği vardır. Ümmi bir peygambere gelen ilk vahiyin tezahürü bazı mecazların üzerinde durmakta fayda görüyorum. Şöyle ki oku kelimesinin yan anlamlarında gözlemek, gözlemlemek, akıl etmek, düşünmek… gibi manalar göreceğiz. Okuma yazma bilmeyen insanların da içinde bulunduğu ve muhatabı olan bu ayetin görünene ve görünmeyene biat etme noktasında zahiri bir örnek teşkil ettiğine inanıyorum. Okurken gözlemleyebilmek ve anlamlandırabilmek gayeleri, gören her gözün, işiten her kulağın ve dokunan her tenin en mühim (fark etmesek dahi) farkındalığıdır. Yalnız bu farkındalığa realist kişiler değil idealist kişiler muhataptır. İnsana konuşmaktan önce okumak yetisi verilseydi acaba gerçekten de bir dünya sınavından bahsedilebilir miydi bilmiyorum.

 

İdealist birey olabilmek için neler yapmalıyız? Öncelikle yaklaşık 400 küsür yıldır rönesansını ve reformunu gerçekleştirmiş bir batı medeniyetinin tahakkümü altında ezilen ve zillete düşmüş, skolastik bir düşünceye sahip milletimizin tez elden okuma çalışmalarına başlaması gereklidir. Kendi idea dünyasını oluşturamayan milletler, tarihin her köşesinde mahvına sebep olmuş ve sadece birkaç paragraf yer tutabilmişlerdir. Burada özellikle gerekliliğini mühim gördüğümüz iş sağlıklı ve mantıklı tarih okumaları olmalıdır. Çünkü tarih bilgisi olmadan günümüz şartlarını ve gündemlerini takip etme konusunda çok fazla düşünce eforu sarfetmemiz gereklidir. Biz bu gereksiz efor sarfı yerine objektif vakanüvislerin okunmasının Türk Tarih Kurumunun takip edilmesinin salahiyet açısından en halis yol olduğunu düşünmeliyiz. Devamında yine objektif ve milli aydınların 20’nci ve 21’nci yüzyıl eserlerinin takip edilmesine inanıyorum. Gerçekten de bu eserlere baktığınız zaman son yüzyıl içerisinde problemlerimizin ve dertlerimizin herhangi bir değişikliğe uğramadığını göreceğiz.

 

‘’İnsanın gayesine ulaşabilmesi için bilgi ve hüner lazımdır. Bunun için de başını eğip okumak ister. Bu baş eğme insana altın taçtır.’’ Şeyh Galip

 

Vahşi doğanın ne kadar kendi ekseni etrafında dönmesini temenni etsek de şöyle bir örnekle okumanın verebileceği haz noktasında devam etmek istiyorum. Afrika Saharasında bir aslan gördüğünüzde yaşayabileceğiniz korkunun ve dehşeti düşününüz. Sonrasında bir sirkte terbiyecisinin verdiği talimatları tekrar eden ve size çok da korkunç gelmeyen hatta sizi neşelendiren bir aslan düşününüz. Bu menkıbeyi sentezlemek gerekirse o sirk görevlisinin elinde bulundurduğu kırbaç bir terbiye aracıdır ve eğer vahşi bir yaşamdan çıkmak gayesindeyseniz kendi terbiye aracınızı yani kitapları dost edinmelisiniz. Okuduğumuzu anlamak, anladığımızı yorumlamak ve yorumladığımızı aktarmak gayesinde insanlar üzerinde nasıl etkiler bırakabileceğimizi anlatan bu misali iyi düşünmelidir. Çünkü insanın iptidai hayattan ehlileştirme sürecine katkı yapacak tek yol okumaktır.

Faydalı okumak ve faydasız okumak arasındaki ince çizgiye riayet etmek gerek bunu da ancak bu yazımızda sürekli tekrar ettiğimiz gibi düşünmek vasıtasıyla bulabiliriz. Fikri dünyamızı aydınlatacak neşriyatların bulunması amacından çıkmamak için yazarın hayatı, yaşadığı dönemi ve içinde bulunduğu karmaşanın da tahlillerini kitaptan önce yapmak, idrak algılarımızın namütehani bir şekilde açılacağını ve hakiki bilginin özüne hakim olabileceğimizi gösteriyor.

 

‘’Maksatsız okumak vakit öldürmektir.’’ Ahmet Süheyl Ünver hocamızın kulaklara küpe arz edilebilecek bilgelikte söylemiş olduğu bu cümleyle yazıma son vermek istiyorum. Aydınlık gelecekler fırsatını elimizden kaçırmamak ümidi ve ilerleyen haftalarda tekrar görüşmek dileğiyle küçüklerimin gözlerinden büyüklerimin ellerinden öperim.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
4 ADET YORUM YAPILDI
Salih Küçüktepe Şubat 8, 2019 / 10:28 Cevapla

Tebrik ediyorum yüreğine kalemine sağlık başarılarının devamını diliyorum
selametle …

Ahmet TURGUT Şubat 8, 2019 / 10:48 Cevapla

Tebrik ederim.Yazını okudum.Bundan sonrada takip edeceğim.Günümüzdeki insanların çalkantılı hayatlarına bir nebze ilaç olur düşüncesiyle,tekrar hayırlı olsun.

Murat Nalbant Şubat 8, 2019 / 13:28 Cevapla

Emeğine sağlık çok güzel bir yazı devamını bekleriz.

muhammet yalçın azizoğlu Şubat 8, 2019 / 16:18 Cevapla

Sevgili Hamza kardeşim kader aynı gazetede yazmayı da yazmış yazgımıza . yolun açık , fikirlerin berrak , ufkun gökyüzü hacminde olsun. tebrik ediyor başarılar diliyorum. nice yol arkadaşlığına

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER