SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Muhammet Yalçın Azizoğlu
Muhammet Yalçın Azizoğlu

NELER OLUYOR EĞİTİMDE

NELER OLUYOR EĞİTİMDE
Bu haber 07 Eylül 2018 - 10:00 'de eklendi.

Eylül ayı gönüllerde, lisanlarda, kültürlerde bir başka önem ve duygu yoğunluğu yaşatan bir ay olarak bilinse de bizler için eğitimin start aldığı ay olarak bilinir. Eğitim yılının başlamasına sayılı günler kalmış iken bu konu da ki düşüncelerimizi eylül penceresinden günümüze ve günümüzdeki insan odaklı olaylara bakıp’’ Neler Oluyor Eğitimde’’ başlığıyla sizlerle paylaşma arzusundayım.

Okullarımızda özellikle değişen sınav sistemi ile alakalı hayli sıkıntılar mevcut. Sistemin belirlediği realitelerle otomatik olarak kayıt ettiği okullarla alakalı birçok öğrenci ve öğrenci velilerinde hoşnutsuzluk yaratmış durumda.  İlimizin en eski liselerinden birine yeğenimin kaydı ve seçmeli derslerini seçmeye yardımcı olmak için uğradığımda sınıfların mevcudunun elliye yaklaştığı bilgisini aldım. Öğretmen yokluğundan ötürü birçok seçmeli dersi tercih edememenin üzüntüsünü yaşadım. İlk kez uygulanan sistemin elbette ki bu sıkıntıları olacaktır inşallah bu son değişiklik olur.

Eğitim zilinin çalmasına günler kala eğitim kurumlarımız ne kadar hazır?

Eğitimcilerimiz, idarecilerimiz ne kadar hazır?

Biz veliler eğitimcilere ne kadar yardımcı olabiliyoruz? gibi sorular kafa mı meşgul ederken bu yıl sevindirici olan okul bahçelerinde sokak muhabbetlerinde ‘’ kayıt parası’’ muhabbetini hiç duymamış olmamdır.

Umudum odur ki ataması yeni yapılan, geçmişteki başarıları referans olan milyonlarca insanın umudunu taşıyan Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk hocamızdır.

Ziya Selçuk hocamızın, ders başı yapmaya hazırlanan öğretmenlere yaptığı konuşmadan bazı bölümler bizleri aydınlatmaya, umutlandırmaya yeterlidir.

Doğru eğitimi büyük binalar değil, büyük insanlar verir. Bu salonun girişinde ´İnsan, insanın gölgesinde yetişir.´ sözü misafirlerimizi karşılıyor. Zira şahsiyeti, şahsiyet bina eder. Güçlü bir şahsiyet olabilmek öğretmenin kendisini yetiştirmesinden geçiyor. Öğretmenlik çocuklara bir şey öğretmek değildir. Öncelikle ve hassaten öğretmenin kendi olgunlaşma serüvenidir. Kemalât ve kişisel gelişim yolculuğudur. Asıl yolcu öğretmendir. Çocukların gelişimi öğretmenin gelişimine doğrudan bağlıdır. Çocukları ancak ve ancak kendimize yatırım yaparak zengin kılabiliriz. Kamil bir öğretmenin koridordaki yürüyüşü bile derstir. Çocuklar ilk nazarda öğretmenlerin kalbiyle ilgilenir, beyniyle değil. O yüzden deneyimli öğretmenler bütün çocukların gözüne gözleri ve gülümsemeleri değmeden derse başlamaz. Bunun için çok yönlü öğretmenlere ihtiyacımız var.”

“Önümüzdeki süreçte, öğretmen eğitimleri, öğretmenlerin çok daha donanımlı, çok daha iyi yetişmiş bireyler olarak sistemimize girmesini sağlamak için çok büyük çaplı öğretmen eğitimi projeleri başlatacağız.”

Bu eğitim dönemi milat olarak ele alınıp öğrenciler kadar eğitici kimliğinden uzak, öğretmenliğin kutsiyetine gölgeler düşüren sayıları azda olsa öğretmenlerimizin, idarecilerimizin de kendilerini yenilemeleri, bilgi birikim tarz ve üsluplarına çeki düzen vermeleri, eğitim camiasında ki çürük elmaların ayıklanmasının da startının verilmiş olduğunu algılıyorum.

Eğitimin düzelmesi çağın seviyelerine çekilmesi demek birçok alanda baş gösteren sıkıntıların da zamanla ortadan kalkacağının müjdecisidir. Ülkemiz de her sahada her branşta insan kaynaklı sıkıntılar gün geçtikçe artış gösterirken söylemleri ile umutlar serpen Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk hocamızın elbette torpilin, adam kayırmanın, haksız kazanımların önüne set çekeceğini, liyakati esas alacağından zerre kadar kuşku duymuyorum. Şayet bu dönemde eğitim adına zayi olursa ülkemizin geleceğinin çokta iç açıcı olmayacağı kanaatindeyim. Eğitim için bir şans olan Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk hocamızın icraatlarını yakından ve umutla takip etmeye devam edeceğim.

Konuşmasının sonunu, “Siz bizim hikâyemizin başkahramanlarısınız. Sizin bize desteğiniz olmadığı müddetçe başarmamız imkânsız. Sizden tek ricam birlikte, yeniliklere açık çalışmalar yürütmeniz: çalışmamız, çalışmamız. Eğitim hikâyemizin başarısı yolunda ihtiyacınız olan her konuda ben yanınızdayım. Öğretmen Ziya Selçuk olarak yanınızdayım. ” diye bitiren Bakan Selçuk gibi bende şahsım olarak sesleniyorum;

İlimizdeki tüm okulların idarecilerine, öğretmenlerine, öğrencilerine her daim bir gazeteci, şair, yazar olsak da bir kardeşleri, bir öğrencileri, bir ağabeyleri olarak her daim yanlarında olduğumu belirtmek istiyorum.

Okullarda öğrencilerle buluşmak, şiirler okumak, hikâyeler anlatmak, dertlerine birlikte üzülüp birlikte çözüm aramak, başarılarını sayfalarımızdan insanlara duyurmak, ülke ve şehrimizin kültürel motiflerini birlikte yüreğimize nakış nakış işleyeceğimiz etkinliklerin öznesi olmak arzusu ile görev aldığım gazete, dergi ve yol arkadaşlarım ile sizlerin yanında olmanın sözünü vermede beis görmüyorum.

Bizlere sıfatlar kazandıran, aydınlık gelecekler hazırlayan, topluma ve kendimize faydalı birer birey olarak yetiştiren tüm öğretmenlerimize İl Milli Eğitim Müdürümüz Feyzi  Gürtürk Beye, ilimiz sınırları içerisinde bulunan tüm okul idarecilerimize ve eğitim camiasının tüm çalışanlarına  yeni eğitim döneminde başarı ve kolaylıklar dilerken  öğrenci kardeşlerime de zihin açıklığı diliyorum.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER