SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Akın Eraslan Balcı
Akın Eraslan Balcı

MÜSLÜMAN KARDEŞLER: ÇÖZÜM İSLAMDADIR-III

MÜSLÜMAN KARDEŞLER: ÇÖZÜM İSLAMDADIR-III
Bu haber 10 Temmuz 2019 - 8:23 'de eklendi.

Fikir Günlüğü

Zamanla Seyyid Kutup, örgütü kuran Benna’nın çizgisini daha da sertleştirerek kurulu düzenle tüm bağları koparmaya başlamıştı. Bu ayrılmada 1954’de Cumhurbaşkanı Cemal Abdulnasır’a yönelik suikast girişimi sonrası yönetimin hareket üzerinde uyguladığı baskı da rol oynamıştır. Seyyid Kutup Mısır’ın yöneticilerini “ateist” olmakla suçluyor, hatta İslam öncesi devrin putperestlerine benzetiyordu. Mısır Hükümeti 1965 yılında sıkı önlemler aldı. Seyyid Kutup radikal İslamcı fikirlerinin bedelini hayatıyla ödedi. Fakat Kutub’un idamı onun Kardeşlik içinde “şehit” olarak anılmasına ve kahramanlık mertebesine yükseltilmesine neden oldu. Gerçekten de hareket, üzerine gidildikçe daha da büyüyordu.

Mısır’da resmen yasak olan Müslüman Kardeşliği, 1980’li yıllarda siyasal bir harekete dönüşebilmek ve politikada aktif rol oynayabilmek için uğraştı. 2000 yılında mecliste 17 sandalye kazandı. 2005 yılında ise meclisteki sandalyelerin %20’sini kazandı. Adayları siyasi yasaklı olduğundan, seçime bağımsız olarak girmişlerdi. Mübarek MKÖ’nün seçim başarısı üzerine tekrar MKÖ’nün üzerine gitti. Birçok üyesini tutuklattı. 2010 yılındaki seçimlerde Hüsnü Mübarek ve lideri olduğu Ulusal Demokratik Parti muhalefet ve MKÖ adaylarına karşı sıkı bir çalışma yaptı. Müslüman Kardeşler’in birinci turda tek bir sandalye dahi kazanamaması, seçim yolsuzluğu iddialarını doğurdu ve seçimlerin ikinci turu boykot edildi. Mübarek hükümeti boykot nedeniyle sandalyelerin çoğunu kazandı. Fakat muhalefete yönelik baskılar yüzünden 2011 yılında hükümet karşıtı gösteriler patlak verdi. Başkent Kahire’de bulunan Ulusal Demokratik Parti merkezi yakıldı. İsyandan Müslüman Kardeşler sorumlu tutuldu. Fakat örgütün genel sekreteri Mahmut İzzet bunun halk isyanı olduğunu ifade etti. MKÖ isyanı kendisinin çıkarmadığını açıkladı.

Londra Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Adam Hanieh’in, Müslüman Kardeşler’in “burjuvazinin çıkarlarını temsil ettiği” konusunda iddiaları vardır. Birgün Gazetesi’nden Barış İnce’ye verdiği mülakatta Kardeşler’in, seçim meydanında anlattıklarını“burjuva programı” olarak değerlendirmiştir. Fakat örgütü destekleyenlerin büyük kısmının alt sınıfı teşkil ettiği de bir vakıadır. O zaman acaba MKÖ, alt sınıfların burjuva düzeyine ulaşmaları için bir araç mıdır, sorusu gündeme geliyor. Hanieh’e göre lider kadro, sosyal talep ve hareketlenmelerin önünü kesmek için ciddi çaba harcamaktadır. Alt sınıfların sosyo-ekonomik taleplerinin eyleme dönüşmesini engellemek istiyorlar. Geçen yıl doktor, öğretmen ve ulaşım işçilerinin grevini engellemeye çalıştılar. Hanieh bu durumu, Müslüman Kardeşler Örgütü’nün emekçiler ve devam eden Arap Devriminin çıkarlarına aykırı hareket ettiğinin kanıtı olarak görüyor. Fakat Kardeşler’in yardım kuruluşlarıyla, yoksulların yaşamında destek unsuru sağladığının ve toplumda “hayırseverlik algısı” yaratmayı başardığının da altını çiziyor. İsyanı kendileri başlatmadı ama en çok onların işine yaradı. Adam Hanieh de aynı fikirde. Arap Baharı kitabı yayınlanacak olan Hanieh, sınıfsal yaklaşım temelinde MKÖ’yü inceliyor. Sosyalist düşünce tarzının artık fazla önemi kalmasa da, getirilen farklı bakış faydalı: İsyanın ilk çıkış noktasında pek çok farklı kesimin bir arada olduğu, ancak gösterilere destek verenlerin çoğunluğunun politik bağlantısı olmadığı, Kardeşler’in bu noktada muhafazakar kalıp askerlerle anlaşma yolu aradığı, hatta büyük mitingleri baltaladıkları, sosyal talepleri gölgelemeye çalıştıkları, sadece Mübarek’e karşı olmayı yeterli buldukları söyleniyor.(Devam edecek)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER