SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Müdür Cangül: Elazığ’ımızdaki huzur için çalışmaya devam!

Müdür Cangül: Elazığ’ımızdaki huzur için çalışmaya devam!
Bu haber 04 Nisan 2019 - 17:20 'de eklendi.

İl Emniyet Müdürü Doğan Cangül, gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

İl Emniyet Müdürü Doğan Cangül ile son derece bilgilendirici bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşimiz sırasında Müdür Cangül, Elazığ’ımızdan huzur şehri olarak bahsederek, “İlimizi huzur şehri yapma çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” dedi. Ayrıca Cangül, milli birlik ve dayanışma duygularımızın coşkusunun ve sevincinin artarak devam etmesi dileklerinde de bulundu.

 

 

Röportaj: Kübra TÜRKAN/ Fotoğraf: Merve DİLEK

İl Emniyet Müdürü Doğan Cangül, bizleri yeni hizmet binasındaki makam odasında ağırlayarak kendisine yönelttiğimiz bütün sorulara da içtenlikle cevap verdi. Söyleşimiz sırasında Müdür Cangül,  ilimizin her zaman olduğu gibi yine huzurla anılması adına çalışmalar ortaya koyduklarından bahsetti. Ayrıca Cangül, son terörist imha edilene kadar terör ile mücadelenin de hız kesmeden sürdürüleceğini kaydetti. İşte İl Emniyet Müdürü Doğan Cangül ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin detayları…

 

Kent merkezimizde ilk defa bir terör saldırısı oldu ve siz bu olayın hemen ardından Elazığ İl Emniyet Müdürü olarak atandınız.  Sonuçta meslektaşlarını şehit vermiş bir kitleye amirlik yapmak zordur bu süreci nasıl atlattınız, buna biraz açıklık getirir misiniz?

“ŞEHİTLERİMİZİN KANLARINI YERDE BIRAKMADIK”

Milletimizin ve devletimizin bize sunduğu imkanlar, bunun karşılığını her zaman verme zaruretini hissettirmiştir. Sizin de ifade ettiğiniz gibi ben bu hain saldırıdan hemen sonra göreve başladım. Tüm meslektaşlarımın azim ve kararlılığıyla bu hain süreci atlatıp, yaralarını sarmaya çalıştık. Diyarbakır Lice’de öldürülen PKK terör örgütü mensubu tarafından organize edilen olayın bütün faillerini yakalayıp, adalete teslim ettik. Şehitlerimizin kanlarını yerde bırakmadık. Ben bir kez daha buradan, kahraman üç şehidimizi saygıyla anıyor, ailelerine sabır diliyorum.

 

Göreve ilk geldiğinizde gerçekleştirdiğimiz söyleşi sırasında kentimizin huzurlu olduğunu ifade ettiniz. Görevi ilk devraldığınızda kentimizdeki asayiş durumu ile şimdiki asayiş durumunu kıyaslayacak olsanız, ilimizdeki huzur daha da arttı diyebilir miyiz? 

“İLİMİZİ HUZUR ŞEHRİ YAPMA ÇALIŞMALARIMIZA, HIZ KESMEDEN DEVAM EDECEĞİZ”

2017 yılında suçları aydınlatma oranımız %87 iken, 2018 yılında bu oran %93’e çıkartılmış olup; 2017 yılında kişilere karşı işlenen olayların aydınlatma oranı %94’den, 2018 yılında %96’ya, yine 2017 yılında mal varlığına karşı işlenen olayların aydınlatma oranı %53’ten, 2018 yılında % 71’e yükseltilmiş olup, FETÖ ihraçları sebebiyle her ne kadar personel sayısında sıkıntı yaşasakta, Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin göreve başlamasıyla birlikte özellikle suçla mücadelede önleyici hizmetlerde görünürlüğü arttırıp, ilimizi huzur şehri yapma yolunda çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

 

15 Temmuz Darbe girişimin üzerinden bir hayli zaman geçse de hala FETÖ terör örgütü ile bağlantılı olduğu tespit edilen, kişiler hakkında operasyonlar devam ediyor.  Bu operasyonlar daha ne kadar sürecek?

“SON TERÖRİST İMHA OLUNCAYA KADAR ÇALIŞMALAR SÜRECEK”

FETÖ ve terör örgütleriyle son terörist imha oluncaya kadar ya da yakalanıncaya kadar çalışmalarımıza devam edeceğiz.

 

İçişleri Bakanlığı eskilerin aşina olduğu, ama gençlerin sadece filmlerde denk geldiği bekçilik mesleğini yeniden hayata geçirdi ve kentimizde de 111 bekçi göreve başladı. Önümüzdeki günlerde de yine ciddi bir bekçi alımı olacak. Bu sefer ilimizde kaç kontenjan ayrılmış durumda?

BEKÇİ KADROSU YİNE VAR!

Bakanlık makamının 2018/ 1.dönem Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı kapsamında İl Emniyet Müdürlüğümüze 140 Çarşı ve Mahalle Bekçisi kadrosu tahsis edilmiş, Valilik makamının onayları ile atanma işlemleri gerçekleştirilerek meslek içi eğitimlerini tamamlayan 111 aday yapılan törenin ardından Çarşı ve Mahalle Bekçiliği görevine başlamıştır. Ayrıca kadro tahsisinden kalan 29 Çarşı ve Mahalle Bekçisinden işlemleri tamamlanan ve atanması uygun görülen 29 aday Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde meslek içi eğitimlerine devam etmektedir. Bakanlık makamının onayları ile 2019/1.dönem Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı kapsamında İl Emniyet Müdürlüğümüze 50 Çarşı ve Mahalle Bekçisi kadrosu tahsis edilmiştir.

 

Geçen sene Suriyeli mültecilerin yaşadığı birkaç yerde istenmeyen olaylar yaşandı. Bu durum daha fazla tırmanmadan ve üzücü şeyler yaşanmadan hemen önlem alabildiniz, bu tarz olayların yaşanması adına mültecilere ve yerli halka ne gibi mesajlar verirsiniz?

“ORTAK ÇATI ALTINDA YAŞAMANIN SORUMLULUKLARI VARDIR ”

Suriyelilerin toplumda yarattığı sosyal, ekonomik ve güvenlik açısından etkileri hükümetimiz tarafından değerlendirilmiş, ülkemizde yaşayan Suriyeli kardeşlerimizin istenmeyen olaylara  karışmaları ya da belirlenen kurallara uyamamaları durumunda karşılaşacakları yaptırımlar belirlenmiştir. Haliyle ortak bir çatı altında yaşamanın bazı sorumlulukları vardır. Komşuluk çatısı altında birada yaşamak her mahalle sakini için çok önemli. Ancak tüm sakinlerin aynı şekilde iyi bir ortak yaşam için çaba göstermesi gerekecektir. Güzel ilimiz Elazığ’da yaşayan tüm kardeşlerimin sükûnet içerisinde sevgi ve saygıya dayalı bir ortamda yaşabileceklerine inancım tamdır.

 

Zor bir görevi icra ediyorsunuz, birde geldiğiniz dönem emniyet binasındaki hasardan dolayı gelir gelmez restore edilen bir okulda emniyet teşkilatı olarak hizmet üretmek zorunda kaldınız. Geçen aylarda taşındığınız yeni hizmet binasının koşulları hizmetlerinize daha uygun mu? Biraz yeni taşındığınız binanızın fiziki özelliklerinden bahseder misiniz?

“HİZMETİN YÜRÜTÜLMESİ İÇİN ELVERİŞLİLİĞE SAHİP”

Yeni hizmet binamız, Çaydaçıra Mahallesi Şehit Üsteğmen Sami Çiftçi Bulvarı No: 40 adresinde yer almakta olup, 28 bin metrekare kapalı alana sahiptir. Toplam dört bloğu vardır. Bu bloklarımızda; iki bloğumuz altı kat, bir bloğumuz sekiz kat, bir bloğumuz ise dört kat olacak şekilde yapılmıştır. Bina içerisinde personelin, eğitim hizmetlerini gerçekleştirebileceği 25 kişilik bir adet akılı sınıf, bir adet 60 kişilik brifing salonu, 200 kişilik bir adet konferans salonu bulunmaktadır. Bir adet normal toplantı salonu ve kriz merkezi toplantı salonu, kent güvenlik yönetim sistemi salonu yer almaktadır. Ayrıca bir kafeterya, 170 kişilik yemekhane, bir kantin ve altı çay ocağı ile; personelimizin faydalanabileceği sosyal imkanlar yer almaktadır. Yeni hizmet binamız bütün birimlerimiz içerisinde yer aldığı hizmetin yürütülmesi için, yeterli donanıma ve elverişliliğe fazlası ile sahiptir.

 

Bu keyifli ve bir o kadarda bilgilendirici söyleşi için teşekkürler. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Milli birlik ve dayanışma duygularımızın coşkusunun ve sevincinin artarak devam etmesi dileklerimle, huzur şehrimiz Elazığ’da yaşayan tüm vatandaşlarımızı sevgiyle selamlıyorum.

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER