SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Görkem Namlı
Görkem Namlı

MOBBİNG (İŞ YERİNDE PSİKOLOJİK TACİZ)

MOBBİNG (İŞ YERİNDE PSİKOLOJİK TACİZ)
Bu haber 25 Mart 2019 - 8:29 'de eklendi.

Günümüzde oldukça sık karşılaşılan, ancak ne olduğu pek bilinmeyen bir kavram olan mobbing, sosyal yaşantının olduğu her yerde karşımıza çıkmakta ve üzerinde pek düşünülmeyerek, olağan karşılanmaktadır. Sözlük anlamı olarak ise mobbing Latincede; psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek, İngilizcede; “yıldırma” anlamını taşımaktadır. Mobbing özellikle hiyerarşik yapılanmış gruplarda ve kontrolün zayıf olduğu örgütlerde, güçlü olan kişinin ya da grubun, diğerlerine yönelik ruhsal yollar kullanarak, uzun süreli sistematik baskı uygulamasıdır. Ancak bir işyerinde çalışan kişilerin sinirlendiği, kavga ettiği, tartıştığı her olayı mobbing olarak nitelendirmek mümkün değildir. Mobbing olabilmesi için bir anlık bir eylem ya da davranıştan ziyade sistematik bir hareket gerekmektedir. Mobbingde; haksız yere suçlama, küçük düşürme, dedikodu yolu ile saygınlığı zedeleme, doğrudan veyahut dolaylı olarak psikolojik şiddet uygulama ve tüm bunların sonucunda bir kişiyi işi bırakmaya zorlama amaçlı kötü niyetli bir girişim vardır.

MOBBİNGİN NEDENLERİ

Psikolojik yıldırmaya (Mobbing) neden olan faktörler bir tek nedene bağlanmayacak kadar karmaşık bir süreçtir. Bu süreç uygulayıcı başta olmak üzere diğer çalışanlar, örgütün kendisi hatta kurbanın kendisinden bile kaynaklanabilmektedir. Psikolojik yıldırmanın (mobbing) nedenlerini kişisel faktörler (tacizde bulunan ve kurbanın) ve dışsal faktörler (örgüt yapısı, kurum kültürü, çatışmalar, değerler ve kurallar) olmak üzere ikiye ayırmak mümkündür (Güngör, 2008: 14) .

Mobbing yada yıldırmanın bazı örgütsel ve yönetsel nedenlerine bakacak olursak;

  • Yıldırmanın, disiplin ve verimin artırılmasında araç olarak kullanılması.
  • İletişim kanallarının zayıflığı
  • Sorunları çözme ya da yönetmedeki yetersizlikler
  • Şikayet prosedürünün işletilememesi
  • Liderlik vasıflarında zayıflık
  • Birini suçlama ve suçlu bulmaya dair toplumsal alışkanlıklar
  • Takım çalışması anlayışının olmaması ya da düşük olması
  • Örgüt içi eğitimlerin önemsenmemesidir.

 

Psikolojik yıldırmada mağdurun maruz kaldığı durumlar: Yüzünüze bağırılır ve yüksek sesle azarlanırsınız, meslektaşlarınız veya birlikte çalıştığınız kişiler kendinizi gösterme olanaklarınızı kısıtlar, özel yaşamınız sürekli eleştirilir, sözlü tehditler alırsınız, yaptığınız iş sürekli eleştirilir, yazılı tehditler gönderilir, çevrenizdeki insanlar sizinle konuşmazlar, sanki orada değilmişsiniz gibi davranılır. Kimseyle konuşamazsınız, başkalarına ulaşmanız engellenir, insanlar arkanızdan kötü konuşur, itibarınız sarsılır, özgüveninizi olumsuz etkileyen bir iş yapmaya zorlanırsınız, kararlarınız sürekli sorgulanır, alçaltıcı isimlerle anılma, dini veya siyasi görüşünüzle alay edilir… vb. Durumlara maruz kalınabilir. Mağdurun sürekli olarak sistematik şekilde bu tür durumlara maruz kalması onda yıkıcı etkilere yol açmakta ve işini bırakmasına neden olmaktadır.

Yıldırmada kişinin sağlığına yönelik doğrudan saldırılar da olmaktadır. Bunlar; fiziksel olarak ağır işler yapmaya zorlanırsınız, fiziksel şiddet tehditleri yapılır, gözünüzü korkutmak için hafif şiddet uygulanır, fiziksel zarar, doğrudan cinsel taciz… gibi baskılarla karşılaşılabilir.

Kurbanların ortak özellikleri: Bağımsız kimselerdir, işini çok iyi yapan, mükemmelliyetçi kişiler, yaratıcı, güvenilir ve dürüst, iş yerine ve iş verenine karşı sadık, iletişimleri güçlü, ilişkileri olumlu olan, çevrelerinde sevilen, çalışma ilkeleri ve değerleri sağlam, bunlardan ödün vermeyen, zorbacıdan üstün özelliklere sahip olan kişiler

Zorbalar/Uygulayıcılar ise; Baskıcı, özgüveni düşük, yeteneksiz, işine karşı sorumluluk duygusu gelişmeyen ve işine sadık olmayan, korkak, nevrotik, aşırı kontrolcü ve kişiler olarak tanımlanıyor.

 

MOBBİNG İLE NASIL BAŞEDİLİR? YASAL SÜREÇLERİ NELERDİR?

Mobbingin psikolojik bir saldırı olduğu düşünülürse psikolojik savunma yöntemleri geliştirmek büyük önem taşımaktadır. Böylece alınan yaranın derinleşmesi önlenebilir ve kişi iş yaşamının dışına atılmaktan kendini kurtarabilir. Mobbing kurbanlarına, yeni bir iş araması, yardım alması, kendini yalıtmaması, özgüvenini geliştirmesi, olasılıkları hatırlaması, yaraları sarmaya çalışması, yasal işlem yapması ve sendikaya başvurması önerilmektedir.

Neler Yapılmalı!

Zorbaya açıkça duruma itiraz ettiğinizi söyleyin, taciz edici söz ve davranışlarını durdurmasını isteyin. Yanınızda güvendiğiniz ve gerekirse tanıklık edebilecek bir iş arkadaşınız bulunsun. Olayları, verilen anlamsız emirleri ve uygulamaları yazılı olarak kaydedin. İlk fırsatta zorbayı yetkili birine rapor edin, eşitiniz ise üstünüze, üstünüz ise yönetim kurulu ve insan kaynaklarına durumu açıkça ve kanıtlarıyla bildirin. Gerekiyorsa, tıbbi ve psikolojik yardım alın. Hem yardımcı olacaktır, hem de kanıt oluşturacaktır. Şikayetiniz hakkında kuruluşunuz içinde ne yapıldığını araştırın. İş arkadaşlarınızla durumunuzu paylaşın, onlar da aynı şekilde rahatsız olabilirler, grupça başvurmanız daha etkili olabilir.

Yasal süreçlerine bakacak olursak; Mobbing Türk Ceza Hukukunda suç olarak düzenlenmemiştir. Mobbing, işyerinde bir çalışana yöneltilen, işveren veya diğer işçiler tarafından sistematik şekilde tekrarlanan, kötü muamele, tehdit, şiddet, aşağılama gibi düşmanca davranışlarla ortaya çıkan psikolojik bir terör biçimi olunca TCK’de yer alan bir kısım suç teşkil edici eylemlerle birleştiği görülür.  Mobbing, kanunlarda açıkça suç olarak tanımlanmamış olsa da mobbing amacıyla gerçekleştirilen bazı fiillerin cezalandırılması için adli mercilere başvurmak mümkündür. Örneğin mobbing bir kamu görevlisinin görevini kötüye kullanması, kamu görevlisine (psikolojik) işkence uygulanması, özel hayatın gizliliğini ihlal edilmesi (soyunma odasının kamerayla izlenmesi) ve cinsel taciz şeklinde gerçekleşmişse bu eylemlerin ceza kanunlarında yaptırımları mevcuttur.

 

Dava açılacak durumlar; Hakaret, eziyet, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali, tehdit, sendika haklarının kullanılmasının engellenmesi, yaralama, cinsel saldırı, cinsel taciz, şantaj, görevi kötüye kullanma, kişilerin huzurunu bozma.

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER