SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Gıyasettin Dağ
Gıyasettin Dağ

Meselesi Derin Olan Bir Kitap

Meselesi Derin Olan Bir Kitap
Bu haber 13 Haziran 2018 - 10:05 'de eklendi ve 47 kez görüntülendi.

Gürsel Dönmez’in Derin Mesele adını taşıyan kitabı Ötüken tarafından “Felsefe Kitapları” arasında okuyucuya ulaştırıldı.

Kitap felsefe kitapları arasında çıksa da yazarın üslubu ve değinileri felsefe başlığında çıkan kitaplardan biraz faklı kılıyor Derin Mesele’yi…

Derin Mesele, felsefe içeriği olan bir kitap ama sadece felsefe mi? Hayır. Yazarın bu çalışması aynı zamanda bir günlük, bir yazarın ülke meseleleri ve güncel konulara dair notları, seyahat güncesi ve gözlemleri…

Kısa makaleler veya uzun notlar da demek mümkün.

Yazar Dönmez yazı ile tanıştıktan sonra tuttuğu notları, uzun yıllar boyunca yaşadığı ve tanıklık ettiği hadiselere, gittiği gördüğü yerlere dair gözlemleri, akademik çalışmaları vesilesiyle görüp yaşadığı eğitim ve bilim meselelerini, dünyamızın siyasal ve sosyal sorunlarına dair düşüncelerini kısa makaleler/uzun notlar halinde yazmış ve bu yazdıklarını yıllar sonra okuyucuya ulaştırmış.

30 yıla yakın süre değişik ülkelerde, farklı ortam ve hissiyatlar altında yazılmış yazılardan ve birikmiş notlardan oluşması dolayısıyla da Derin Mesele bir anlamda yazarın yazı yolculuğunun ve kalem işçiliğinin başlangıç noktasından geldiği son durağa kadarki aşamaları gözlemlenmesine imkân sunan bir çalışma.

Derin Mesele felsefi bakışla/başlıkla yazılmış bir kitap ama yazar bazen bizleri “Tuna, Ren, Sen ve Sakarya nehirlerinin kenarlarına giderek suların fısıltısını dinlemeye çağıran” bir yol haritası, bazen “Bir zamanlar deniz kenarında tefsir okuyan nesillerdik” diyerek bizleri yeniden aslımıza dönmeye, düşünmeye, okumaya ve gezmeye çağıran bir rehber.

Bu tarz aforizmalar bolca var kitapta…

“Ahlaki temel olmayan bilgi enformasyondur ve ilk enformasyonu insana İblis vermiştir. Bu nedenle gazeteleri Felak ve Nas ile birlikte okumayı” tavsiye eden yazar, İslam’ı bir rant kapısı haline getiren, hiçbir milli yada dini hassasiyete sahip olmadan yüce dinimizi bir geçim kapısı kılan tipleri ise şu cümleler ile tanımlamakta, “Namaz kılmaya vakit bulamayanlara İslamcı denir”.

“Meselesi derin” olan bir kitap Derin Mesele.

İslam dünyasının özellikle eğitim, bilim, kalkınma, şehirleşme ve mimari gibi sorunlarına kafa yoran, geri kalmışlığımıza, dünyaya ayak uyduramayışımıza ve neden/niçin gelişemediğimize dair sorular soran, sorgulayan ve gelişen dünya ile mukayese imkânları sunan bir çalışma. Türkiye’de başlayan akademik yıllarının ardından uzun yıllar görev yaptığı yurt dışından, “dışarıdan” bir bakışla ülkesini izleyen ve gözlemleyen yazar, geri dönüşünün ardından edindiği birikimi, gözlemlerini ve zihinsel kazanımlarını ülkesinin geleceği açısından değerlendirme gayesiyle kaleme almış bu notları ve Derin Mesele’de bir araya getirmiş.

Peki, ümitsiz mi? Ülkemizin geleceğinden, eğitiminden yâda misyonundan?

Elbette hayır, geleceğe dair bakışı, bizi var eden birikimlerimizin farkında oluşu yazarı yüreklendirmekte ve “Hira/Nur Dağının çocukları insanlığın son direniş hattı olarak dimdik ayaktadır” demektedir.

Yüzyıllar boyunca dünyaya söyleyecek sözü ve olan bir medeniyetin mensupları olarak bizlere ümit dolu pencereler açmaktadır. Medeniyetlerin tarihteki yolculuklarında bir süre duraksamalar olacaktır, olmuştur. Umulur ki bu medeniyet misyonumuz kaldığı yerden yeniden ayağa kalkarak çağa, geleceğe dair söyleyeceklerini yeniden söyleyecektir.

Her yazarın eseri bir noktada kendini arama ve bulma çabasıdır aynı zamanda. Yazar da yazdıkları ile bu arayışını ve buluşunu ifade etmekte ve şöyle demektedir, “Yaşadım, yazdım ve kendime vardım”. Kitap ve okuma dolu bir dünya temennisiyle, muhabbetle.

Gürsel Dönmez / Derin Mesele/ Ötüken Yayınları

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER