SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Meclise sunulan Maden önergesi red edildi 

Meclise sunulan Maden önergesi red edildi 
Bu haber 15 Mayıs 2019 - 13:15 'de eklendi.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un başı çektiği 22 vekilin imzasıyla sunulan Maden İlçesinde kurulu bakır madeni işletmelerinin özelleştirilmesinden doğan mağduriyetin ekonomiye ve istihdama etkilerinin araştırılması ve burada gereken önlemlerin alınarak yeniden kamu işletmesine dönüştürülmesi amacıyla TBMM’ye sunulan önerge AK Partili ve MHP’li Milletvekillerinin oyu ile red edildi. Vekil Erol, “Bu siyasi bir konu değil. Bu üzerinde siyaset yapılacak bir konu da değil. Bu siyaseten kullanılacak bir malzeme de değil” dedi.  Bu öneri gündeme geldiğinde partisi adına söz alan AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut ise; CHP’nin sunduğu önerinin Maden ile hiçbir alakasının olmadığını söyleyerek, verilen önerinin Maden üzerinden özelleştirme ile hesaplaşmak için verilmiş bir öneri olduğunu ve kendisinin de Maden’in siyasi bir hesaplaşmanın parçası olarak, kullanılmasına karşı çıktığını söyledi.

 

 

Haber: Son gül DURSUN

Meclis Genel Kurulunda CHP’nin grup önerisinin gerekçelerini açıklayan Milletvekili Gürsel Erol, Maden’de yaşananların siyaset yapılacak, siyaseten kullanılacak bir malzeme olmadığını söyleyerek sundukları önergeye destek istedi. Erol, vatandaşın can ve mal kaybının önleminin alınması ile ilgili siyaseten karar verildiği takdirde sonradan istenmeyen bir olay ile karşı karşıya kalıp vicdan azabı duyulabileceğini söyledi ve Maden Bakır İşletmesinin kamulaştırılması önerisini yineledi. Meclis Genel Kurulunda CHP’nin verdiği Grup önerisi hakkında partisi adına konuşan AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Elazığ AK Parti Milletvekili Metin Bulut parti CHP’nin sunduğu önerinin Maden ile hiçbir alakasının olmadığını söyleyerek, verilen önerinin Maden üzerinden özelleştirme ile hesaplaşmak için verilmiş bir öneri olduğunu ve kendisinin de Maden’in siyasi bir hesaplaşmanın parçası olarak, kullanılmasına karşı çıktığını söyledi.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Maden’de Bakır Madeni işletmesinden kaynaklanan heyelan riski nedeniyle vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi ve ilçede gerekli önlemlerin alınması amacıyla vermiş olduğu TBMM Araştırma Önergesi ile ilgili Meclis Genel Kurulunda CHP’nin grup önerisinin gerekçelerini açıklayan bir konuşma yaptı.

“BU SİYASETEN KULLANILACAK BİR MALZEME DEĞİL”

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol,  “Maden’de yaşanan heyelan riskinin süreci ile ilgili geçmiş haftalarda meclisi bilgilendirmiştim. Bununla ilgili bir araştırma komisyonunun kurulması ile ilgili önerge vermiş bulunmaktayız. Bu siyasi bir konu değil. Bu üzerinde siyaset yapılacak bir konu da değil. Bu siyaseten kullanılacak bir malzeme de değil. Eğer öyle olsaydı ben bu konuşmayı yapmak yerine Maden’deki yürüyüşlere katılarak orada provakatif söylemlerde bulunur ve bir karşıtlık yaratılması üzerine bir algı yaratabilirdim. Ama daha önce meclis konuşmamda da belirtmiştim. Elazığ’a gittiğimizde de başta Metin Bulut Bey’i de arayarak Saadet Partisinin, MHP’ nin, İYİ Partinin İl Başkanlarını da arayarak Maden’e bir heyetle gitmemiz gerektiğini ifade ettim ve hep birlikte gittik. Orada vatandaşlarla toplanarak sohbetler yatık kaymakam ve belediye başkanı ile görüştük. Sorunların tespiti ile ilgili bilgi alışverişinde bulunduk ve vatandaşın kaygılarının neler olduğunu da tespit ettik. Tabi siyasetçi olarak herkesin vatandaşın kaygıları ile ilgili kendi değerlendirmeleri olabilir” ifadelerini kullandı.

“ÖZELLEŞTİRMENİN ARDINDAN, MADEN KADERİNE TERK EDİLDİ”

Maden ‘deki bakır madeni işletmesinin özelleştikten sonra Maden’in resmen kendi kaderine terk edildiğini söyleyen Vekil Erol,  Elazığ Valisi, Elazığ Milletvekillerinin de bu konuya gösterdikleri iyi niyete ve bu konudaki gayret ve çabaları için de teşekkür ederek Maden’de yaşanan sorunun ne olduğunu bildiklerini ve iyi bir şey yapılmak istendiğini söyledi.

“İŞLETME HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU”

Erol,“Maden’de işletme politikasının yanlışlığından kaynaklı sorunun ne olduğunu biliyoruz ve iyi bir şekilde bir şey yapmak istiyoruz. Ama sorunun çözümü ile ilgili düşüncelerimiz, yaklaşımımız birbirinden farklı. Bence orada yapılması gereken işletmenin hatasından kaynaklı bir mağduriyet ve heyelan riski yaşanıyor. Sorumlu, işletme tutulmalıdır. Orada yaşayan vatandaşların evlerini 5 gün içinde boşaltmaları için tebligat yapıldı ve boşaltılmadığı takdirde elektriklerinin, sularının kesileceği ve boşaltılmadığı takdirde kolluk kuvvetleri ile boşaltılması sağlanacağı söylendi. Devlet bunu yapabilir. Afet yasasından kaynaklı vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamak için bunu yapma yetkisi vardır. İlin valisi 2 yıl önce orada hafriyat dökümünü durdurdu ve geçen hafta da işletmenin yeni galeri açmasını ve işletilmesini durdurdu. Dün itibarı ile de ilgili bakanlıklara işletme hakkında suç duyurusunda soruşturma açılması hakkında gerekli yazışmalar yaptı” dedi.

“DEVLET ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI, ANCAK…”

Sözlerine devam eden Erol, “Devlet üzerine düşeni yaptı ancak vatandaşın bu konuda kaygıları var. ‘Ben buradan bilinçli olarak gönderilmek isteniyorum benim evimin bulunduğu bölgede rezervler var, yeni madenler var. Bunun altındaki madeni işletme çıkarabilsin diye ben buradan gönderilmek isteniyorum.’ Bu doğru veya değil ama vatandaşın böyle bir kaygısı var. Vatandaşın kaygısını gidermek için vatandaşın hak gaspına uğramasını engellemek için bu araştırma komisyonunun kurularak Elazığ da bir inceleme yapılmasında yarar var. Eğer biz yurttaşlarımız için can ve mal kaybının önleminin alınması ile ilgili siyaseten karar verirsek istemediğimiz bir olay ile karşı karşıya kalırsak hepimiz vicdan azabı duyarız” ifadelerini kullandı.

“MADEN’DE ŞU ANDA CİDDİ BİR RİSK VAR”

Milletvekili Erol, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmasında, Maden’de ciddi bir risk olduğunu söyleyerek heyelan riskinim nedeninin Bakır işletmesinin yanlış uygulamasından kaynaklandığını kaydetti. “Maden’de şu anda ciddi bir risk var ve bu riskin temelindeki en büyük neden işletmenin kâr amaçlı yanlış uygulamalarından kaynaklı gerekirse devlet orayı yeniden işletmelidir. Gerekirse devlet Maden de yaşayan herkesin mağduriyetini çözmelidir. Bu önergeye destek olmanızı rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

BULUT: HAKİKATEN RİSK ÇOK BÜYÜK

Meclis Genel Kurulunda CHP’nin verdiği grup önerisi hakkında konuşan AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut parti adına söz alarak “Yakın zamanda Elazığ’ımızın nadide ilçelerinden bir tanesinde bir heyelan tehlikesi yaşadık ve halen o heyelan tehlikesiyle karşı karşıyayız. Tabi ilçemizin böyle bir tehlike ile karşı karşıya kalması hepimizi üzmüştür. Bakanlığımızın, İçişleri Bakanlığımızın ve diğer kurumlarımızın da müdahalesiyle acilen 278 konut ve 232 işyerinin acil tehlikesi ile alakalı tahliye kararı verilmiştir. Tabi biz oradaki terk edilmesi istenen konutların ilçe sakinleri ve Madenliler açısından ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Bunun oradaki insanlar açısından ne kadar zor olduğunu da biliyoruz. Ama hakikaten risk çok büyük. Bundan dolayıdır ki İçişleri Bakanlığımızın da talimatı ile oranın acilen tahliye edilmesini talep ediyoruz. Hiçbir şey canın yerini tutmaz diyoruz ve öncelikle vatandaşımızın canının ve malının bizim açımızdan kutsal olduğunu ifade etmek istiyoruz. Bununla ilgili bütün kurum ve kuruluşlarımızla beş milletvekilimizle teyakkuzda olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Vatandaşımız bu konuda müsterih olsun. Kesinlikle mağdur edilmeyecektir. Vatandaşımız taşındığı andan itibaren kirası devletimiz tarafından karşılanacaktır. Bunu altını çizerek söylemek istiyorum; vatandaşımız istediği yerde vatandaşımıza toplu konutlar yapılıp teslim edilecektir” dedi.

“CHP NİN SUNDUĞU ÖNERİNİN MADEN İLE HİÇBİR ALAKASI YOK”

Konuşmasının devamında Bulut, “CHP’nin Grup Önerisini dinledik. Muhalefetin bir il ile ilçe ile alakalı vermiş olduğu grup önerisini anlamlı bulurum. Keşke önerinin içeriği de aynı şekilde anlamlı olsaydı. Sadra şifa, Madenlinin derdine derman olsaydı. Öneride şöyle belirtiliyor: İhale usulü özel sektöre satılan, Elazığ ili maden ilçesinde kurulu bakır madeni işletmelerinin özelleştirilmesinden doğan mağduriyetin ekonomiye ve istihdama etkilerinin araştırılması ve gereken önlemlerin alınarak yeniden kamu işletmesine dönüştürülmesi amacıyla Anayasanın 98, İç Tüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmasını saygılarımla arz ederim. CHP’ nin sunduğu önerinin Maden ile hiçbir alakası yok. Bu öneri Madenlinin derdine deva değil, özelleştirme ile hesaplaşmadır. Maden’i siyasi bir hesaplaşmanın parçası yapmak doğru değildir. Maden’in ve Madenlinin acısı üzerine siyaset yapmak doğru değildir.  Maden üzerinden özelleştirme ile hesaplaşmak için verilmiş bir öneri. Ben de Maden’in siyasi bir hesaplaşmanın parçası olarak, kullanılmasına karşı çıktığımı ifade etmek isterim. Vaktin vacibi Maden’e ve Madenliye sahip çıkmaktır. Bu konuda Maden’in ve Madenlinin arkasında olduğumuzu Maden halkının bilmesini istiyorum” diye konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER