SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Madenlilere tebligatlar ulaştı…

Madenlilere tebligatlar ulaştı…
Bu haber 10 Mayıs 2019 - 17:04 'de eklendi.

Maden’de yaşanan doğal olmayan heyelan olayı üstüne 278’i konut, 232’si iş yeri olmak üzere 510 yapıda tahliye kararı alındığı Elazığ Valiliği tarafından duyurulmuştu. Bu sürecin üzerinden kent dinamikleri, Madenlileri tahliyeye ikna etme çabasında oldu. Bu çabaya rağmen; yerini yurdunu terk etmek istemeyen Madenlilere, tebligat ulaştırıldı. Bu tebligatlara göre; Madenliler, ev ve iş yerlerini boşaltmama tutumunu sergilemeye devam ederlerse yaptırımlarla karşı karşıya kalacak. Fırat gazetesi olarak Maden’deki bu son gelişmeleri Bakır Maden İçin Birlik Platformu Başkanı Süleyman Deniz Seyrek’e sorduk. Seyrek, “Gelinen noktada insanlarımıza yaptırım uygulanmakta ve önümüzdeki 5 gün içinde yaptırımlar arttırılarak; su, elektrik ve kanalizasyon hizmetlerinin kesilmesi. Çıkmamaları halinde ise kolluk kuvveti yoluyla zorla çıkarılacakları tebliğ edilmiştir. Madenliye yapılacak olan bu zulmün karşısında yekvücut olarak durulacağını tüm yetkililere ve kamuoyuna ilan ediyoruz” dedi

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

Maden’de 510 binanın tahliye edilme kararının ardından, ilçe kaymakamlığı tarafından heyelan riski oluşan bölgede yaşayan vatandaşlara yazılı tebligat ulaştırıldı. Tebligatta, vatandaşların binaları en geç 5 gün içerisinde tahliye etmeleri istendi.

TAHLİYE TEBLİGATLARI ULAŞTIRILDI

Maden’de bulunan bakır işletmesinin, hafriyatını ilçeye dökmesi nedeniyle yani doğal olmayan bir şekilde oluşan heyelan riskinin ardından Elazığ Valiliği, İçişleri Bakanlığı tarafından Maden ilçesinde heyelan riski bulunan Camiikebir Mahallesi’nde 278’i konut ve 232’si iş yeri olmak üzere toplam 510 binanın tahliye edilmesi kararını almıştı. Kararın ardından, Vali Çetin Oktay Kaldırım, milletvekilleri ve ilgili kurum müdürleri, heyelan riski oluşan bölgede nelerin yapılabileceği konusunda birçok kez hem ilçeye gitmiş hem de toplantılar yapmıştı. Yapılan toplantılar sonrasında da yapıların tahliye kararı alınmıştı. Kimisi alınan bu karara uyarak tahliye işlemi gerçekleştirse de kimisi ise bu karara uymadı ve henüz tahliye işlemini gerçekleştirmişti.  Yaşanan bu gelişmelerin ışığında Maden Kaymakamı Refik Özsoy imzasıyla, heyelan riskine maruz kalan ev ve işyerlerini tahliye etmek zorunda kalanlara yazılı tebligatlar ulaştırıldı.

USULÜNE UYGUN TAHLİYE EDENLERE KİRA VE BARINMA YARDIMI YAPILACAK!

Tebligatta; vatandaşların can ve mal güvenlikleri açısından en geç 5 gün içerisinde tahliye etmedikleri ev ve işyerlerini tahliye etmeleri istendi. Belirtilen süre içerisinde tahliye edilmediği takdirde verilen yerel hizmetlerin durduracağını ifade edilen tebligatta; ısrarın devamı halinde suç duyurusunda bulunarak zorunlu tahliyelere gidileceği kaydedildi. Tebligatta ayrıca; vatandaşların tahliye işlemi gerçekleştirdikleri ve usulüne uygun başvuru yapmaları halinde kaymakamlık tarafından kira ve barınma yardımı yapılacağı vurgulandı.

SEYREK: MADENLİLER KENDİLERİNİ GÜVENCE ALTINA ALMAK İSTİYOR!

Fırat gazetesi olarak Maden’deki bu son gelişmeleri Bakır Maden İçin Birlik Platformu Başkanı Süleyman Deniz Seyrek’e sorduk. Gazetemize özel açıklamada bulunan başkan Seyrek, “Maden’ de ikamet eden insanlarımız da tahliye işlemi sırasında ve sonrasında gerçekleşecek süreç için yazılı olarak bilgi isteyip kendilerini güvence altına almak istemiştir. Öte yandan evlerinde ve iş yerlerinde hasar olmayan vatandaşlar tahliye olmak istemediklerini belirtmiştir” dedi.

SADECE TAŞINMA PARASI VERİLDİĞİ İDDİASINDA BULUNDU

Süreç ile ilgili bilgiler veren ve Maden’de yaşayan bireylerin güvence istediğini kaydeden  Seyrek, “Bölgede yaşayan insanların yazılı olarak güvence istemesinin sebebi, yerel ve il yöneticilerinin söylemlerinin çelişmesidir. Evlerinde hasar olup, tahliye olan vatandaşlarımıza dahi kira yardımı verilmemiş, bu hususta yardımda bulunulmayacağı belirtilmiştir. Sadece kiracılara 2bin TL,  konut sahiplerine 7bin TL taşınma parası yardımında bulunulmuştur. Bu şartlar altında bölge de yaşayan insanımız “Evlerimizde hasar yok. Tahliye olmuyoruz. Bugüne kadar bizi düşünmeyenlere inancımız yok” demektedir” diyerek ciddi iddialarda bulundu.

“MADENLİYE YAPILACAK OLAN ZULMÜN KARŞISINDAYIZ!”

Sözlerine devam eden Seyrek, “Gelinen nokta da insanlarımıza yaptırım uygulanmakta ve önümüzde ki 5 gün içinde yaptırımlar arttırılarak (Su, Elektrik, Kanalizasyon hizmetlerinin kesilmesi) çıkmamaları halinde ise;  kolluk kuvveti yoluyla zorla çıkarılacakları tebliğ edilmiştir. Madenliye yapılacak olan bu zulmün karşısında yekvücut olarak durulacağını tüm yetkililere ve kamuoyuna ilan ediyoruz” dedi.

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER