SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Gökhan İlhan
Gökhan İlhan

MADEN HEYELANI | RAPORLARININ DİLİ 3

MADEN HEYELANI | RAPORLARININ DİLİ 3
Bu haber 17 Mart 2018 - 10:03 'de eklendi.

Doğal olmayan bu heyelan; Maden insanına, ilçenin doğal yapısına verdiği zararın yanında, devletimize trilyonlarca yük bindirmiştir

Çevre, sadece yaşadığımız ve diğer canlılarla etkileşim içinde olduğumuz mekanlar olarak algılanmamalıdır. Bu anlamda canlı varlıkların, cansız varlıklarla olan, yani tabiatla, yer altı ve yer üstü kaynaklarla, toprak su, hava ile  de iletişimleri olduğu unutulmamalı, göz önünde bulundurulmalıdır. Nefes gibi her canlının toprağa, suya, temiz havaya ihtiyacı vardır. Yüce Allah’ın lütfettiği tüm nimetlerin kaynağı olan çevrenin önemini anlamak, kavramak insanlık görevidir.

Maden Belediye Binası, Kaymakamlık Binası, Milli Eğitim Müdürlüğü Binası,  Halı Saha, Maden Anadolu Lisesi, Milli Emlak Binaları, Özel idare Binası, Belediyeye ait iş yerleri ve konutlar. Devletimizin bu binalarının tekrar yeniden yapılması, büyük bir maliyet getirmeyecek midir? Bu yapıların o günkü bayındırlık birim fiyatları ile bugünkü bayındırlık birim fiyatlarını karşılaştırdığımızda devletimize trilyonlarca zarar, masraf çıkmıştır.

İlgili firma 18.07.2017 tarihinde ÇED olumlu kararı almış olsa dahi 1/3 olan şev eğilimlerine ters düşmüştür. İlgili işletme hafriyat döküm depo alanı, metrajını fazlasıyla aşmıştır. Pasaların döküldüğü alan 1.derece deprem bölgesi olarak bilindiği halde, o alana tonlarca hafriyat dökülmesi ve bu tehlikenin hangi mantık hangi, hesaplamalar sonucu bu doğa katliamını oluşturduğunu anlamış değiliz. Hangi projeyle, planla bu kadar evlere, işyerlerine, devletimizin binalarına zarar verilmiştir. Yanlış atık tesisi projesi hazırlama ve planlama yapan arkadaşlarımız neye göre böyle bir tehlikeye davet çıkarmışlardır? Neye göre atık depolama projesi hazırlamışlar ve atık depolama tesisi oluru projesi hazırlamışlardır?

Hafriyatın kaldırılması, dökülecek yeni yerinin bulunulmaması, bugünün teknolojisi ve aklın yolunda çok basit bir çözüm olduğu gerçektir

Zemin kayması ve pasaya binen yağış yükü, her geçen saniye de, dakika da, saat de, günde, hafta da, ayda,  olumsuz durumlar yaratmaktadır. İlgili işletmenin bu  duyarsız, sorumsuzca, ilgili yasa ve mevzuatları  göz ardı etmesiyle; Maden ilçesi insanın, yaşam hakkı, çevre hakkı, sağlık hakkı göz ardı edilerek mağduriyetlere ve hukuksal haklara yol açmıştır. 2872 sayılı Çevre Kanununda kirletme yasağı 8.Maddesi 1.Fıkrası, ‘’ her türlü atık ve artığı çevreye zarar verecek şekilde, alıcı ortama vermek, depolamak, taşımak, uzaklaştırmak ve benzer faaliyetlerde bulunmak yasaktır. Bu yasalara uymayanlara idari para cezası verilir.’’ demektedir.

Bu acı ve anlamsız travmanın önlemleri alınmalı, zemin ıslahı ile bir an önce yapılmalıdır

Maden ilçemizde doğal olmayan heyelanın tam anlamıyla gerçekliğinin araştırılması ve incelenmesi adına; İlgili yetkililerimizden istirhamım bağımsız hakem bir üniversitenin Maden ilçemiz adına, tarihimiz adına, doğal olmayan heyelanla ilgili bir araştırma inceleme yapmasının sağlanılmasıdır. Maden ilçemizde yapılan yanlışı düzeltmek yerine, acil önlemler almak yerine,  ‘’dökülen hafriyatı kaldırmak zordur,  maliyetlidir, uzun zaman alır, pasa depolanacak yer şu an yok’’ diyenlere cevabım şudur ki; orta da yapılan  büyük bir yanlışlık vardır. Hafriyatın kaldırılması, dökülecek yerinin bulunulmaması bugünün teknolojisi ve aklın yolunda çok basit olduğu bilinmektedir. İnsanlar yurdundan, evinden edilerek, bir göçle karşı karşıya bırakılıyor. Maden içi de olsa dışı da olsa 5m uzağa da olsa, kurulu bir yaşam düzeni insanlardan alınıyor. Yeni bir düzen kurdurulmaya çalışılması orada yaşayan hemşerilerimiz için büyük bir acıdır ve travmadır. Bu acı ve anlamsız heyelan travmasının önlemleri zemin ıslahı ile bir an önce yapılmalıdır.

Saat Kulesi Maden İçin, Tarihsel Değerdir, Kültürel Mirastır        

Bu arada Maden Saat Kulesinin yenilenmesinde, restorasyonunun yapımında emeği geçen, hizmetleri geçen Elazığ İl Valiliğimize, Maden İlçesi Kaymakamlığımıza, Maden Belediyesine, STK’lara, hemşehrimiz Araştırmacı-Yazar Lütfi ERGENE’ye, Süleyman Deniz SEYREK’e, Bakır Maden İçin Birlik Platformu Başkanı ve Üyelerine, ve daha nice yardımsever, Maden sevdalılarına ayrı, ayrı teşekkür ederim. Bu tarihsel değeri ve mirası korumak, geçmişimize olan saygımızdır. Diyarbakır Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca 15.09.2010 tarihli 3318 sayılı kararla  ; 1. Gurup olarak, 2010 yılında tescillenen Maden ilçesinde ki  Cami-i Kebir   Camisinin de restorasyonunun yenilenmesinin bir an önce  hayata geçirilmesini ,Malatya Vakıflar Bölge Müdürlüğünden istirham ediyoruz. 1.Gurup Tarihi Tescilli Cami-i,Kebir Camisinin  en kısa zamanda onarımının yapılmasını umuyoruz..

Yapılacak fazla bir şeyin olmadığı ortamda bile, ‘’İnsanın dili sussa, vicdanı susmuyor.”Söylesem tesiri yok / Sussam gönül razı değil.” Misali, bekleyeceğiz, sabredeceğiz.Mevlam Neylerse Güzel Eyler..

Çocukluğu Ergani, Maden ve Dicle ilçelerinde geçen Üstat hemşerimiz şair Sezai Karakoç’un dediği gibi;

Hâlbuki biz sussak, tarih susmayacak.

Tarih sussa, hakikat susmayacak.

Onlar sanıyorlar ki, bizden kurtulsalar mesele kalmayacak.

Hâlbuki bizden kurtulsalar, vicdan azabından kurtulamayacaklar,

Vicdan azabından kurtulsalar,.

Tarihin azabından kurtulamayacaklar.

Tarihin azabından kurtulsalar,

Allah’ın  gazabından kurtulamayacaklar.

Kadına şiddetin olmadığı, tek bir çocuğun dahi istismar edilmediği güzel günler görmek dileğiyle, 8 Mart dünya kadınlar gününün haftasında, ülkemize hayırlara vesile olmasını, temenni ediyorum.

Afrin harekatımızda Küresel terörle mücadele eden, sınır güvenliğimiz adına mücadele eden ordumuzun Allah yardımcısı olsun. Şehitlerimize rahmet dileyerek, gazilerimize hayırlı şifalar, uzun sağlıklı yıllar dileyerek, dualarımız güvenlik güçlerimizle. Kendilerine minnettarız.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER