SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Konut fiyatlarını arsalar yükseltiyor

Konut fiyatlarını arsalar yükseltiyor
Bu haber 12 Haziran 2018 - 19:28 'de eklendi ve 154 kez görüntülendi.

Vatandaşlar, İlimizde evlerin piyasa değerinin çok üstünde fiyatlara satıldığı için ev almayı düşünmediklerini, daha doğrusu düşünemediklerini ifade etmişlerdi. Konuya ilişkin görüştüğümüz emlakçılar da konut fiyatlarının çok pahalı olduğunu ifade ettiler. Konut fiyatlarının çok pahalı olmasının temel nedenini konut inşa edilecek yeterli sayıda arsanın olmamasına bağlayan emlakçılar, inşaat projelerinde arsa payının bazı bölgelerde yüzde 40’ın üzerine çıktığını ifade ettiler. Buna rağmen arsa bulmakta zorlandıklarını kaydeden emlakçılar, diğer maliyet artışları ile birlikte konuttaki fiyat artışlarının da kaçınılmaz olduğunu söylediler. Vatandaşı da elini çabuk tutması ve ekonomik gücü yetiyorsa ev alması konusunda uyaran emlakçılar ev fiyatlarının önümüzdeki dönemde daha da yükseleceğini belirttiler.

 

 

Haber: Faik AKGÜN/ÖZEL

İlimizde de vatandaşın ilk arzusu bir konuta sahip olmak. Ancak vatandaşların hayallerini süsleyen bir eve sahip olmaları ilimizdeki konut fiyatlarının değerinin çok üstünde olmasından dolayı şu sıralar hayalden öteye geçemiyor.  Vatandaşlar Elazığ’da ki konut fiyatlarının çevre illerdeki emsallerinden iki kat fazla olduğunu dile getiriyor. Emlakçılar ise yaptıkları değerlendirmede vatandaşları haklı bulduklarını ancak Elazığ’da yeterli miktarda arsa bulunmadığı için konut fiyatlarının çok yüksek olduğunu vurguladılar. Elazığ’da konut fiyatlarının düşmesi için Elazığ Belediyesi’nin yeni bir imar planı düzenlemesini ve imar alanını genişletmesini isteyen emlakçılar bu düzenleme yapılmazsa Elazığ’da ki konut fiyatlarının daha da artacağını ifade ettiler.

 “KONUTLARDAKİ YÜKSEK FİYAT ARSA MALİYETİNDEN KAYNAKLANIYOR”

Vatandaşların konut fiyatlarının çok yüksek olduğu yönündeki düşüncelerine katıldığını belirten Emlakçı Serkan Tok, Elazığ’daki konut fiyatlarının yüksek olmasının tek nedenin arsaların yüksek fiyatlara satılması olduğunu belirtti. Konut alacak olanlara da tavsiyede bulunan Tok, Elazığ’da ki konut fiyatlarının daha da yükseleceğini, bu nedenle konut almak isteyenlerin elini çabuk tutması gerektiğini belitti. Tok, “Hemşerilerimizin Elazığ’daki konut fiyatlarını çok yüksek bulması ve bu yönde sitem etmesini haklı bir sistem olduğunu düşünüyorum. Ancak Elazığ’da ki konut fiyatlarının çok pahalı olması bizden ya da inşaat firmalarından kaynaklanmıyor. Elazığ’da ki konut fiyatlarının çok yüksek olması inşaat maliyetlerinin ve inşaat için kullanılacak arazi fiyatlarının çok yüksek olmasından kaynaklanıyor.  Ben bu noktada vatandaşlarımıza konut almak isteyen vatandaşlarımıza fiyatların yüksek olduğu için bu kararlarından vazgeçmemelerini ve konutlarını almalarını tavsiye ediyorum. Çünkü konut fiyatları önümüzdeki günlerde daha da artacak.  Bu artışı arsa fiyatları ve inşaat giderlerindeki artışların tetikleyeceğini düşünüyorum. Şuanda Elazığ’da çok ciddi bir konut stoku var. Ancak talep miktarı çok düşük. Hükümet tarafından konut kredisi faizleri ile ilgili olarak yapılan düzenleme sonrasında talepte biraz artış oldu. Ancak bu artış istenilen düzeyde olmadı. Elazığ’da özellikle Çaydaçıra Mahallesi’nde çok ciddi bir konut stoku var.   Elazığ’da maalesef herkesin bütçesine uygun konut bulunmuyor.  Piyasaya genel olarak baktığımızda iç açıcı bir tablo göremiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“FİYATLAR DAHA DA ARTACAK”

Elazığ’da konut fiyatlarının çok yüksek olmasının temel sebebinin arsa açığı olduğunu vurgulayan emlakçı Yusuf Sugözü ise Elazığ’da konut yapılacak arsalar için ödenen ücreti ve diğer inşaat giderlerini düşündüklerinde konutların aslında ucuz olduğunu belirtti. Sugözü, “Bugün sadece bir ton demirin bedeli 3 bin 500 liradır. Konut yapmak istediğiniz de arsa sahibine de ciddi bir miktar ödemek zorundasınız.  İnşaatın gider kalemlerini ve miktarını düşündüğümüzde konut fiyatları yüksek değil bence düşük bile diyebiliriz.  Bugün konut yapmak için arsa sahiplerine binadan %50 oranında pay vereceğimizi ifade etmemize rağmen yer bulamıyoruz. Bugün Ataşehir Mahallesi’nde bile arsaların binadaki payı %40’ı geçti.  Arsadaki bu yüksek fiyatlardan dolayı vatandaşlar bir eve iki ev fiyatı ödemek zorunda kalıyor. Elazığ’da maalesef konut yapılacak arazi bulmak çok zor bir hale geldi. Bu noktada Elazığ Belediyesi’ne çok ciddi bir görev düştüğünü belirtmek istiyorum.  Belediyemiz imar alanını genişletirse imarlı arazi miktarı artacak bu da konut fiyatlarını düşürecektir. Bugün Elazığ’da tahminlerime göre 10 bin adet konut stoku bulunmaktadır. Dövizin dalgalı bir seyir izlemesinden dolayı vatandaşlar eve yatırım yapmak istemiyor. Ancak sizin aracılığınızla konut almak isteyen vatandaşlarımızın elini çabuk tutması gerektiğini ifade etmek istiyorum. Çünkü seçim sonrasında konut fiyatlarında ciddi bir artışın olacağını düşünüyoruz. Şuanda evler iki yıl önce fiyatlara alıcısını bekliyor. Bu fırsatın iyi kullanılması gerekiyor. Şehrimizin doğusunda da bu yıl sektörümüz açısından bir hareketlilik olacağını düşünüyorum. Şehir hastanesinin hizmet vermeye başlaması ile birlikte bu bölgede bu yıl 5 bin ile 10 bin arasında bir konut inşa edileceğini düşünüyorum.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu

“ARAZİ SAHİPLERİ ARAZİLERİNİ SATMIYOR”

Elazığ’da ki konut yapılacak arazilerin büyük çoğunluğunun yurtdışında çalışan hemşerilerimize ait olduğunu bu hemşerilerimizin de arazilerinin daha da değerleneceğini düşünerek konut yapalım teklifinde bulunanlara olumsuz cevap verdiğini belirten Refik Polat ise   “Elazığ’da konut fiyatları gerçekten çok pahalı bunun nedeni ise konut inşa edilecek yeterli alanın olmamasıdır. Özellikle yurtdışında çalışan hemşerilerimiz Elazığ’da çok fazla arsa almış durumdalar. İnşaat firmaları bu hemşerilerimizin arazilerine konut yapmak istiyor. Ancak arsa sahipleri arsalarının daha da değerleneceğini düşünerek arsalarına konut yapılmasına izin vermiyorlar.  Örneğin Ataşehir Mahallesi’nde konut yapmak için arsa bulunmuyor. Yurt dışında yaşayanlar nerede arsa görmüşlerse almışlar bu durum doğal olarak konut fiyatlarına yansıyor ve konutlar ederinin üstünde satılmak zorunda kalınıyor.  Bugün ilimizde bütün bu olumsuzluklara karşın çok sayıda konut yapılıyor ancak yapılan konutlar satılmıyor. İlimizde şuanda çok ciddi bir konut stoku bulunuyor.  Bu noktada yine yurtdışında yaşayan hemşerilerimizin etkisini görüyoruz. Sektörümüz deyim yerindeyse sadece yurtdışında yaşayanlara konut satıyor. Elazığ konut piyasası yurtdışındaki hemşerilerimiz sayesinde ayakta duruyor diyebilirim.  Birde ilimizde kiralık ev bulmakta çok ciddi bir sıkıntı haline gelmiş durumda vatandaşlarımız evlerini kiraya vermek yerine satıyor.  Bu durum Elazığ’da kiralarda çok ciddi artışların yaşanmasına neden oluyor. Şuanda çok az sayıda kiralık ev bulunduğu için evlerin kirası bin liradan başlayıp,  bin 300 liraya kadar çıkıyor. Elazığ’da konut fiyatlarının düşmesi için yapılacak tek şey yeni alanların imara açılmasıdır.  Bu noktada görev belediyemize düşmektedir. Sizin aracılığınızla belediyemizden Güney Çevre Yolu güzergâhındaki alt yapı sorununu çözmesini istediğimizi de belirtmek istiyorum. Eğer bu bölgenin alt yapı sorunu çözülürse bu alan Elazığ’a çok ciddi bir miktarda konut alanı sunacaktır. “ dedi.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
1 ADET YORUM YAPILDI
yaşar kurt Ağustos 24, 2018 / 16:17 Cevapla

Burada belediyeye önemli görev düşüyor.Güney çevre yolunun altında
binlerce dönüm arazi var.Neden buralar imara açılmıyor.Neden şehiri malatya yoluna kilitlemişler.Başka hesaplar varsa bilemem.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER