SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Akın Eraslan Balcı
Akın Eraslan Balcı

KOLAY OLMADI

KOLAY OLMADI
Bu haber 11 Şubat 2019 - 8:00 'de eklendi.

Fikir Günlüğü

Ülkemizin Güney sınırlarının belirlenmesinde Fransa ve İngiltere önemli rol oynamıştır. Aslında Orta Doğu üzerinde hala emelleri olan Emperyalizmin çıkarları ve zenginliklere el koymak istemesiyle ilgilidir. I. Dünya Savaşı bir paylaşım savaşıydı. Sanayi ve Teknolojide ileri giderek emperyalist amaçlar besleyen gelişmiş ülkelerin Osmanlı Devletini parçalama planları ne yazık ki gerçekleşmiş ve yüzyılların büyük imparatorluğu parçalanmıştı.

Orta Doğu’nun paylaşımı İngiltere ve Fransa arasında olsa da Şerif Hüseyin de etkin olmaya çalışmıştır. 1915 yılında İngilizler Lübnan dışında bütün Arabistan’da ayrıca Suriye ve Irak’ta bağımsız bir Arap devleti kurulması şartıyla Şerif Hüseyin’in desteğini almışlardı.

Bizde varlıkları halen devam eden ve İslami motifleri kullanarak halk arasında destek bulan emperyalizmin işbirlikçisi hainler, Arapların Osmanlı’ya ihanetlerinin aslında doğru olmadığı yalanını pompalamaya çalışırlar. Araplar işte İngilizlerin önlerine attığı bu arpayı (büyük bir Arap devleti kurma) iştahla beklediklerinden yüzyıllardır birlikte yaşadıkları, adil yönetim altında ayrımsız yaşadıkları din kardeşleri Osmanlı’ya ihanet ettiler. Kıbrıs meselesinden, Ermeni sorununa kadar da, birkaçı hariç, her zaman Türkiye’nin karşısında yer aldılar.  İngiliz işbirlikçisi vatan hainleri yalan söyler, modern ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni, parçalanmış bir imparatorluğun küllerinden doğuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bundan dolayı daimi kötülerler.

Şerif Hüseyin’in desteğini almak isteyen İngilizler Arapların desteğini almak için yeni oyunlara girdiler. Fakat Fransızlar bundan hoşlanmadı. Orta Doğu’yu topyekün İngilizlere bırakmak istemediler. Görülüyor ki, Osmanlı’nın, Türklerin sofrada adları bile yok. Osmanlı’yı yenip parçalayanlar artık kendi aralarında pay kapma yarışındaydılar. Tıpkı Rusların, İngilizlere “İstanbul’u size bırakmayız” demeleri gibi, Osmanlı Orta Doğu’su da emperyalizmin kurtlar sofrasında paylaşılıyordu.

Fransa’yı temsilen Georges Picot ve İngiltere adına Mark Sykes’in yürüttüğü görüşmelerle 1916 yılında Sykes-Picotanlaşması imzalandı. Buna göre Suriye Kıyı şeridinden Adana ve Mersin’e kadar olan bölge Fransızlara ve Basra-Bağdat arası da İngilizlere bırakıldı, yani sahiplerine bile sorulmadan paylaşıldı.

İslami kılıklara bürünüp de halk arasında Atatürk düşmanlığı, Cumhuriyet düşmanlığı yapanlara bu nedenle rağbet etmemek lazım. Milletine Devlet hediye etmiş olan başta Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarına, Türkiye’mizi kurup milletimize emanet eden her Kurtuluş Savaşı kahramanına minnet duymak lazım.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER