SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Cahit Kutlu
Cahit Kutlu

KENTLEŞMEDE AİLE VE ÇOCUK

KENTLEŞMEDE AİLE VE ÇOCUK
Bu haber 01 Şubat 2019 - 8:58 'de eklendi.

Aileyi bir çok tanımla açıklayabiliriz, fakat genel olarak aileyi, anne-baba ve çocukların oluşturduğu en küçük topluluk, şeklinde tanımlayabiliriz.
Kent kavramını: Nüfusun çoğunun ticaret, sanayi ya da hizmet sektöründe çalışan, tarımsal etkinliklerin olmadığı büyük yerleşim yeridir, diye tanımlayabiliriz.
Çocuk kavramı ise; anne karnında başlayıp, 18 yaşına kadarki süredir. Bu sürede çeşitli gelişimsel evreler vardır ve en önemli evre olan 12-18 yaş arası olan ergenlik evresidir. Ailelerin ve çocuğun en çok güçlük çektiği bu evrede toplumsal problemlerde bu evrenin tuzu biberi olmaktadır. Örneğin; kötü bir çevrede doğup büyüyen çocuk daha çok ergenlik döneminde suç ile tanışmaktadır.
Çok değil bundan 30-40 yıl öncesine gittiğimizde tarım toplumuyduk ve nüfusun birçoğu köylerde yaşamaktaydı. Aileler genellikle çok çocuklu olmak ister ve erkek çocuk ailenin bir alameti diye bakılırdı. Çocuk sayısının çok olması bunların tarım- hayvancılıkla uğraşması sorun yaratmadığı gibi aksine sorun çözüyordu. Çünkü iş gücü beden gücüydü.
Kentli olmamız genel olarak 70-80 li yıllarda başlamış ve yoğun göçlerin yaşandığı 90’lı yıllarda en üst seviyelere gelmiştir. Bu göçlerde sorun yaşayanların çoğunluğunu çok çocuklu aileler oluşturuyordu. Ayrıca bu göçler yerleşim olarak büyük kentlerin kenar mahallelerinde gecekondulaşmanın oluşmasına sebep olmuştur. Gecekondulaşma ise birçok olumsuz sonucu doğurmuştur. Bu sonuçların en önemlilerinden birisi de işsizlik sorunu olmuştur.
Kentleşme ile ortaya çıkan bir çok toplumsal sorun (işsizlik, eğitim, ekonomi, vb…) kırsalda\köyde pek de sorun olarak görülmüyordu. Çünkü köyde her kesimin uğraş alanı beliydi. Ancak bu olgunun şehirde eğitimle desteklenmesi gerekirdi. Ülkemizin de içinde bulunduğu ekonomik, toplumsal vb. sorunlarında etkisi ile aileler çocuklarını okula göndermek yerine, yaşadıkları ekonomik sorunlara çözüm üretmek için çocukları çalışmaya yönlendirmeleri, arada kalan çocukların hem çalışıp hem okumayı bir arada yürütememeleri nedeniyle, çalışmayı seçmeleri ve bunun sonucunda başta çocuk işçiliği sorununu olmak üzere bir çok sorun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Zamanla bu tür toplumsal sorunlarla beraber, ailelerin, çocukların yaptığı bir çok tutum ve davranışın normal olarak karşılandığı ve eğitime gereken önemin verilmediği, özellikle ilgisiz ve sahipsiz kalan çocukların, kontrolsüz bir ortamda suç ve suç türleriyle iç içe yaşamasına gerek ailelerin gerekse toplumun pek aldırış etmediği görülmektedir.
Günümüze kadar bu tür toplumsal sorunlar ailelerin, ne tam anlamıyla kentli ne de tarım toplumundan tam anlamıyla kopamamasına neden olmuştur. Çarpık kentleşme, düzensiz yaşam, eğitime gereken önemin verilmemesi vb. durumlar çocukların sağlıklı bir ortamlarda yetişememesine zemin hazırlamıştır. Böylece başta geleneksel aile tipinin bozulması birçok toplumsal sorunu beraberinde getirmiştir. En önemli sorunların başında çocuk ve suç kavramı gelmektedir. Gecekondu mahallerinin yoğun olduğu kentlerde hırçın, öfkeli, aileden kopuk, alkol-madde kullanımı olan, toplumsal kurallara uymayan vb. sorunlu çocuklarımızın sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Geleceğimizin mimarı olacak bu çocuklarımızın kayıp gitmesine engel olmak toplumsal bireyler olarak hepimizin sorumluluğundadır. Hepimiz birey olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirerek bu tür toplumsal sorunların da önüne geçmiş olacağımızı düşünmekteyim.
Son olarak kent olamamış kentler, anlamını yitirmiş aileler ve çocuk olamamış çocuklarımıza el uzatmalı ve toplumsal sorumluluklarımızı yerine getirerek sorunlara çözüm olabilmemiz ümidiyle…

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
3 ADET YORUM YAPILDI
Ercan Karakaş Şubat 1, 2019 / 10:38 Cevapla

Gelişmiş bir toplum olmanın önündeki engellere değindiğiniz için teşekkürler. Daha mutlu bireyler, mutlu bir toplumla mümkündür. Yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz

cihan yıldız Şubat 1, 2019 / 23:02 Cevapla

Böyle faydalı bilgiyi kaleme alıp paylasmaniz günümüz toplumlarında cok iyi isabet olmuş .teşekkür etme gereksiniminde bulunmak istedim.sıradaki yazını sabırla bekliyorum.sevgili dostum.

Mehmet DAĞ Şubat 6, 2019 / 17:07 Cevapla

Toplumun kanayan yarasına kalem uzatan arkadaş yolun açık olsun.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER