SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

“Kayıt için velinin okula gitmesine gerek yok”

“Kayıt için velinin okula gitmesine gerek yok”
Bu haber 04 Eylül 2019 - 15:22 'de eklendi.

İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı sırasında Müdür Gürtürk, “Boşaltılan Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yerini kullanabilecekleri takdirde Elazığ’da tam gün eğitim sistemine geçebileceğiz. Yeni Emniyet Müdürlüğü binası bitmeden önce Emniyet Müdürlüğü’ne tahsil edilen eski özel okul binamızda da şu anda üç okul birden hizmet veriyor” dedi. Ayrıca Gürtürk, velinin kayıt için okula gitmesine gerek olmadığını ve kayıt parası diye bir şeyin söz konusu olmadığını aktardı. Böyle şeylerle karşılaşan velinin ise hemen ilgili kişilere konuyu iletmesini istedi.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN

İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Bilgilendirme Toplantısını dün Öğretmenevinde gerçekleştirdi. Toplantıya Teftiş Kurulu Başkanı Selçuk Tanrıverdi ve Şube Müdürü Ferhat Emre de katıldı. Ayrıca toplantıya basın mensuplarının ilgisi de son derece yüksekti.

“127 BİN 61 ÖĞRENCİ VAR!”

Basın mensuplarına kamuoyunu doğru bilgilendirdikleri gerekçesi ile teşekkür ederek sözlerine başlayan Müdür Gürtürk, “2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılında;  412 okulda, 4 bin 552 derslikte 8 bin 524 öğretmen ve 112 bin 61 örgün öğrenci ders başı yapacak. Ayrıca 15 bin açık öğretim olmak üzere toplam 127 bin 61 öğrenci için 9 eylül tarihinde ilk ders zili çalacak.  1. Dönem 9 eylül pazartesi günü başlayacak ve 17 ocak 2020 cuma günü sona erecek. 2. dönem 3 şubat 2020 pazartesi günü başlayacak ve 19 haziran 2020 cuma günü sona erecek” dedi.

ARA TATİL TAKVİMİ DE NETLEŞTİ

Değişen ara tatiller ile ilgili de bilgiler aktaran Müdür Gürtürk, “Ara tatiller; 1. Dönem ara tatili 18-22 kasım 2019 tarihleri arasında; 2. dönem ara tatili 6-10 nisan 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. (1’er Hafta) Okul öncesi, ilkokul 1’inci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5’inci sınıf öğrencileri ile ortaöğretim kurumlarında hazırlık sınıfı ve 9’uncu sınıf öğrencilerin; eğitim görecekleri okul hakkında bilgilendirilmesi, akademik ve mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, öğrencilerin yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlamalarına katkıda bulunulması amacıyla 5-6 Eylül 2019 tarihlerinde uyum eğitimi yapılacak” dedi.

“ARA TATİL TAKVİMİNDEKİ DEĞİŞİKLİK FAYDALI OLACAKTIR”

Ara ara basın mensuplarından gelen soruları da yanıtlayan Müdür Gürtürk’e bu ara tatillerin verimli olacağınıza inanıyor musunuz? Dediğimizde Gürtürk,Öğretmenlerimiz tarafından eylül ve haziran aylarında gerçekleştirilen mesleki çalışmaların birer haftası ara tatil döneminde gerçekleştirilecektir. Öğretmenler, okullarda öğrencilerin olmadığı bir durumda görevlerine devam edecekler. Ara tatillerin temel sebebi, verimliliği artırmak, daha etkin çalışmalar yürütebilmek ve bu anlamda da öğretmenlerimizin nefes almasına, çocuklarımızın öğrendiklerini içselleştirmeleri ve bıktırmadan belirli bir süreci yaşayabilmeleri için imkân tanımaktır. Ben bunun öğrenciler ve eğitimciler açısından faydalı olacağını düşünüyorum. Çok uzun tatil süreleri öğrencilerin ve eğitimcilerin okula adaptasyon sorunu yaşamalarına neden oluyordu” diyerek değişimin güzel olduğunu aktardı.

GÜRTÜRK, YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERİ AKTARDI!

Eğitimde yapılan yeni düzenlemelere de açıklık getiren Gürtürk, “Geçmiş yıllarda İlkokulların 1’inci sınıfına kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılıyor iken Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde 10 temmuzda yapılan değişiklik ile eylül ayı sonu itibarıyla 69 ayını doldurun öğrencilerin kayıtları yapılacaktır.  Ayrıca; daha önce en az 10 dakika olarak belirlenen teneffüs süresi, normal eğitim yapılan okullarda en az 15 dakika olarak değiştirildi. İkili eğitim yapılan okullarda ise teneffüs süresi en az 10 dakika olmaya devam edecektir. Yönetmelikte yapılan bir başka değişikliğe göre, öğretmenler kurulu kararıyla blok ders yapılması uygulaması kaldırıldı” dedi.

“YENİ 324 DERSLİK KAZANDIRILDI!”

Tam gün eğitim çalışmalarında %90’a ulaştıklarını kaydeden Gürtürk, “İlimiz geneli Tam Gün Eğitme Geçiş çalışmaları kapsamında ilk olarak geçen yıl Emniyet Müdürlüğü tarafından kullanılan binada 1 ilkokul ve 1 ortaokulolmak üzere 2 yeni okul açılmış, yine bu binamıza TOBB İlkokulu bünyesinde eğitim veren Şehit Hüseyin Göral İmam Hatip Ortaokulu da taşınmıştır. Bu yıl öğrencilerimizin hizmetine sunduğumuz bu okullarımızın yanısıra yapımına 2017 yılında başlayan; 8 derslikli Cumhuriyet Mahallesi Anaokulu, 24 derslikli Karakoçan Cengiz Topel İlkokulu, 24 Derslikli Kovancılar Atatürk İlkokulu

32 Derslikli 60.Yıl İlkokulu , 24 Derslikli Cemal Gürsel İlkokulu, 32 Derslikli Cumhuriyet Mahallesi Ortaokulu (RAM Bahçesi), 24 Derslikli Murat İlkokulu Ek Binası, 24 Derslikli Yücel İlkokulu Ek Binası ve

Arif Nihat Asya Ortaokulu ek 12 derslik yapımları devam etmektedir. Yapımı devam eden bu binalarımızın hizmete girmesiyle birlikte ilimiz geneli tam gün eğitime geçiş oranı % 90’ın üzerine çıkacaktır. Sarıcan İlkokulu 2 Ek Dersliğin yapımı ve Mehmet Vehbi Bilgin İlkokulunu yapımı tamamlanmış ve eğitim öğretime başlamıştır”  diyerek yeni 324 dersliğin kazandırıldığını da aktardı.

“HASTANELERİN YERİ MİLLİ EĞİTİME KULLANDIRILIRSA TAM MANASIYLA TAM GÜN EĞİTİME GEÇİLİR!”

Şehir Hastanesinin açılması ile birlikte sağlık hizmeti vermeyen Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kullanımına izin verildiği takdirde merkezde kalan tüm okullarında orada konumlandırılarak tam gün eğitime tam manası ile geçiş yapılabileceğini ve Sağlık Bakanlığından çıkacak bu kararın olumlu olacağını düşündüğünü kaydeden Gürtürk, “Bildiğiniz üzere eski hastane binası ise, Milli Eğitim ile Sağlık Bakanlıkları nezdinde Milli Emlak Genel Müdürlüğü arsayı ve binayı verdi. Fakat kullanım hakkı Sağlık Bakanlığı’nda olduğu için tüm girişimler devam etmekte ve en son olarak Sağlık Bakanlığı izin vermesi halinde hastaneyi de eğitim ve öğretime dönüştürmüş olacağız. Hastanenin eğitim ve öğretime açılması halinde Elazığ Ortaokulu, Mezre Ortaokulu, Dumlupınar İlk ve Ortaokulu, İsmet Paşa İlkokulu ve Gazi Ortaokulu hinterlant alanında tam gün eğitime geçmiş olacağız. Hastane yeri bize tahsis edildiği zaman en kısa zamanda dönüşümünü sağlayarak belki de 2020 yılında merkezde tam gün eğitime geçmiş olacağız”  dedi.

GÜRTÜRK, EĞİTİMCİLERE VE ÖĞRENCİLERE TEŞEKKÜR ETTİ!

Odağına insanı alan bir eğitim anlayışı içinde olduklarını kaydeden Gürtürk, “Odağına insanı alan yeni eğitim sistemimizde başarı ancak birlikte çalışmakla, birbirimizi anlamakla mümkün olur. Bu nedenle bizim için bir masanın dört ayağı gibi birbirine bağlı olan öğrenci, veli, öğretmen ve okul ilişkisini yeniden inşaa etmek, bu dört önemli unsur arasındaki bağı güçlendirmek zorundayız. Eğitim süreci boyunca velilerimizi bizimle birlikte olmaya, okul ve öğretmenlerini sahiplenmeye çağırıyoruz. Unutulmamalıdır ki hiçbir eğitim sisteminin kalitesi öğretmenin kalitesinin üstünde olamaz. Şu an mesleki çalışmalarını sürdüren öğretmenlerimiz de çocuklarımızın arzu edilen kazanımları elde etmesi için yeterli bilgi, birikim ve donanıma sahiptirler. Özellikle tüm meslektaşlarıma da şu ana kadar sevgili yavrularımıza yaptıkları katkılar için teşekkür etmek istiyorum. Bu duygularla 2019-2020 Eğitim Öğretim yılının ilimize, ülkemize ve tüm çocuklarımıza hayırlar getirmesini diliyor, özellikle çalışmalarımızın kamuoyuna ulaşmasında her zaman bizlere destek olan siz değerli basın mensuplarımıza ve tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“VELİNİN KAYIT İÇİN OKULA GİTMESİNE GEREK YOK!”

En çok merak edilen konulardan biri olan kayıt ücretine de açıklık getirdi. Gürtük, “Gönüllü olan velilerden bağış alınmaktadır. Bunda da gönüllülük esastır. Öğrencimizin kaydı yapılmıyor diye bir şey yok. Bağış gönüllülük esasına dayanır. İsteyen velimiz okul aile birlikleri aracılığı ile okullarımıza maddi manevi her türlü katkıda bulunabilir. Gönüllü olarak yardımlarını okullarımıza sunabilir. Bunun dışında bağış adı altında zorunlu aidat almak gibi okullarımızın bir lüksü olamaz. Bu konuda vatandaşlarımızdan gelen her türlü şikayeti de anında değerlendirmeye alıp gerekli idari işlemleri yapıyoruz. Veliler okulun açıldığı gün okula uğrayıp çocuklarını sınıflarını öğrenebilir. Kayıt için okula bile gidilmesine gerek yok” dedi. Kaynak kitapların da okulları sokulmaması gerektiğini aktaran Gürtürk, “İlk olarak şunu söylemeliyim. Devletimizin çocuklarımıza verdiği ücretsiz ders kitapları dışındaki hiçbir kaynak kitabı okullarımıza sokmamaya kararlıyız.  Hiçbir öğrencimizin ders kitabı dışında herhangi bir kaynak kitaba ihtiyacı yoktur” dedi.

“LGS’DEN YERLEŞMEYEN ÖĞRENCİMİZ KALMAYACAK!”

Liselere Geçiş Sistemi sonucunda sadece dört öğrencinin açıkta kaldığını da bunlarında en kısa sürede yaşadıkları yere yakın bir okula yerleştirileceğinin altını çizen Gürtürk, “Yerleştirmelerde sıkıntılarımız yok. Yalnızca yerleşmeyen 4 öğrenci var. Bu öğrencileri de uygun olan okullara yönlendirdiğimiz taktirde Elazığ’da LGS’den yerleşmeyen öğrenci kalmayacak. Bu sene sınavlarda da başarı gösterdik. Soru yapma oranı olarak Türkiye ortalamasının üzerindeyiz. Ayrıca Öğretmenevi’ne yatak ihtiyacımız var. İnşallah hastane yeri olursa, eski ortopedi bölümünde 80’e yakın tek kişilik odalar var. Basit dönüşümlerle orayı da Öğretmenevi’ne tahsis ettiğimizde ek bina olarak yatak yoğunluğunu bu şekilde karşılamış olacağız” ifadelerini kullandı.

GÜRTÜRK, BASIN MENSUPLARININ SORULARINI DA YANITLADI

Basın mensuplarından gelen soruları da yanıtlayan Gürtürk, ilimizde sadece İngilizce dersinde öğretmen açığı olduğunu aktardı. İlimizde düşünüldüğü kadar çok fazla İmam Hatip Okulu olmadığını da kaydeden Türkiye’de İmam Hatip ortalamasının %13 ilimizde ise bu oranın % 11 olduğunu belirtti. Maden’deki mesleki eğitim verecek olan eğitim kurumunun bir sendikanın şikayeti üzerine şu anda eğitim veremediğini de ayrıca Çayda Çıra Mahallesinde ortaokul tahsisi yapımı için kendilerine tahsis edilen yerde tasarruf tedbirleri dolayısıyla henüz bir şey yapamadıklarını da vurgulayarak basın mensuplarının gündeme getirdiği konulara da açıklık getirdi.

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER