SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Muhammet Yalçın Azizoğlu
Muhammet Yalçın Azizoğlu

KARDAKİ ÇIĞLIKLAR / NUSRET ÖZGEN

KARDAKİ ÇIĞLIKLAR / NUSRET ÖZGEN
Bu haber 12 Haziran 2019 - 8:21 'de eklendi.

Edebiyat dünyasında haziran ayı varınca ömrümüze özellikle kendini kanıtlamış bazı şairlerin bu dünyadan göçü akıllara düşer. Onları yâd eden hatıralarını yeni nesillere aktaranlara eyvallah deyip o büyük ustaların ruhlarını şad edip rahmetle yâd diyorum.

Bu hafta benim yâd edeceğim; ilimizde yetişmiş ve hala ilimizde ikamet eden şair ve yazar Nusret Özgen hocamıza ve 2018 yılında basılan iki nadide eserine lisanım elverdiğince değineceğim.

Kısaca tanımayanlar için Nusret Özgen kimdir? Sorusuna özetle şair 1940 yılında Elâzığ Günbağı köyünde doğmuştur. Şairin belki de en büyük talihi o dönemlerde birçok köyde bulunmayan okulun kendi köylerinde olmasıdır.  Kendi köyünde başlayan eğitim serüveni Adana ilinde son bulmuştur.

Nusret Özgen 1964 yılında ülkemizin o dönemde ki en büyük barajı konumunda bulunacak olan Keban Barajında iş hayatına başlar. Sonrası da barajın adeta her anına her evresine tanıklık edercesine, barajın birçok bölümünde şeflikten, başmühendisliği kadar çeşitli statülerde emekli olana dek hizmette bulunmuştur.

Yazarın 2000 yılında Keban Barajı Ve Tarihçesi adlı eserini Devlet Su İşleri Vakfı basıp ilimiz değerleri içinde yer almasını sağlamıştır. Araştırmacı ve yakın tarihçilerin mutlaka okuması gerektiğini düşündüğüm bir eser. Bu eser dahi Nusret Özgen hocamıza teşekkür etmemize vefa sergilememize yeterlidir.

Şair Nusret Özgen daha çocukluk yaşlarında yazmaya başladığı şiirlerini bir demet halinde topladığı eseri ‘’Kardaki Çığlıklar’’ kitabını okuduğumuzda şairin 1940 lı yıllarda yaşadığı elim bir olayın anlatıldığı aynı başlıklı şiirini okuduğumuzda kitabın isminin neden Kardaki Çığlıklar olduğunu fark ediyoruz, aynı zamanda diğer şiirlerinde de şairin yaşamından, yaşadıklarından ipuçları görebiliyoruz. O şairlerin geninde bulunan lafını esirgememe, doğru bildiklerinden ödün vermeden mücadele etme, samimiyet, yer yer suskunlukları içinde kopan fırtınaları mısralarına dökmeye, ailesine düşkünlüğüne, çalışma arkadaşları ile adeta abi kardeş ilişkisi içinde bir yaşamı tercih ettiğini sezinliyoruz şiirlerinin derin manalar taşıyan mısralarında.

Yüreğimin süzgecinde süzerken Nusret Özgen şiirlerini, sizlerle paylaşmak istediğim bazı mısralar şairin farkındalığını siz okurlarıma da hissettirecektir.

Şair ‘’ Minare ‘’ başlıklı şiirinde minarelerin yüklendiği misyona farklı bir çığır açarak farklı bir görev addetmekte. ‘’ bir şahadet parmağıdır minare…/ iman tarlasında bir ağaçtır minare / yer kubbenin yanında yükselir gök kubbeye /  arşa salat götüren bir merdivendir minare…

‘’Hacca Davet ‘’ şiirinde ise bu kutsal görevi yerine getirenlerin çoğunluğunun yaşlı oluşundan yakınmakta ve bu ibadetin genç iken yapılmasının öğütlerini görmekteyiz.

‘’ bir eksiklik vardı Mina kafilemizde /genç hacı pek azdı aramızda…/ yaşlı hacılar pek aciz ve kadit idi/ şeytanla savaşmaya mecalleri yok idi…

İlimiz kültüründe şekillenen her şairin şiirlerinde merak içinde, ayrı bir ilgi ve dikkat ile okuduğum varsa Harput temalı eserleridir. Şairin ‘ Harput ‘ başlıklı şiirinde şu mısralar dikkat çekmekte.

Es! Ey bad-ı sabah Harput kal ’asında ./ Baykuşlar ötmesin burçlarında ./ Kuşlar yuva yapsın ulu çınarında./ Tarihinle çok yaşa Anadolu diyarında…

Harput’u yaşatmak sadece dileklerimizde kalmamalı, Harput’un kendine has kültürü, şiiri, musikisi, folkloru, insanında ki üstün meziyet ve erdemleri bizler yaşayıp gelecek kuşaklara aktarmada sorumluyuz.  Bu sorumluluk biz Elâzığ kimliği taşıyan her bireye farzdır.

Tam bir Elazığlı beyefendisi olan naif yüreğinde süzdüğü duygularını mısralara döken şairin bir başka kitabı da ‘Unutulmayan Rüyalar ‘’adlı eseridir.

Nusret Özgen yıllarca görmüş olduğu rüyaları not etmiş o rüyaların hayatında ki bazı yaşanmışlıklara etkisini, kendisine o rüyaların bazılarının yaşayacağı bazı olayları adeta önceden haber verdiğini anlattığı eseri, hayli ilginç yaşanmışlıklarla dolu. İnsan okurken merak içinde okuyup bazı rüyaların tabirlerine tanıklık ediyor.

Bu tarz bir kitapla ilk defa karşılaşıyor olmamın verdiği ruh hali ile okuyunca kitabın iyi bir editör elinden geçmemesi ve ulusal bir yayın evinden basılmış olmaması bu nadide ve emsali pek olmayan bu eserin edebiyat dünyamızda hep gölgede kalacağının üzüntüsünü bana yaşatmıştır.

Bir tarihe tanıklı eden şair ve yazardan öte birikimleri ile adeta bir kütüphane olan naif yürekli Nusret Özgen hocamızı genç kuşaklarla buluşturmak için eğitim kurumlarımıza büyük sorumluluk düşmekte.

Hocamıza bundan sonra ki yaşamında sağlık esenlikler diler, büyük şairlerin veda ettiği bu haziran ayında bu nadide şairi tanımayanların da mutlaka tanımalarını öneririm.

Vefa insan yaşarken gösterilmelidir. Vefanın en güzelini yaşamanız temennisi ile tüm okur dostlarımı selamlıyorum.

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER