SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Kaplan ve Hacıbekiroğlu işsizliği azaltacak çözüm reçetesi sundu!

Kaplan ve Hacıbekiroğlu işsizliği azaltacak çözüm reçetesi sundu!
Bu haber 06 Ağustos 2019 - 18:22 'de eklendi.

Geçtiğimiz haftalarda İŞ- KUR’DAN edindiğimiz bilgilere göre; 2019 yılının ilk altı ayında ilimiz genelinde işsizlik maaşına başvuranların sayısı; 4 bin 915 kişi olmuş ve işsizlik maaşı almak isteyenlerden;  2 bin 319’unun işsizlik maaşı alması uygun görülmüştü.  Altı ay gibi kısa bir süre zarfında binlerce kişinin işsiz kalmış olması en temel sorunumuz işsizliğin bir daha gündeme gelmesine neden oldu. Fırat gazetesi olarak; ilimizde siyaset üreten bazı muhalefet partisi il başkanlarına işsizliğin giderilmesi adına siyasi mekanizmalar olarak ne gibi çözüm önerileriniz var? Diye bir soru yönelttik. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  İl Başkanı Zeki Kaplan, “İlk altı ayda veriler böyleyse 12 ayda işsizlik maaşı başvurusunda bulunanlar 10bini aşabilir”  derken, Saadet Partisi (SP) İl Başkanı İbrahim Hacıbekiroğlu ise;  devletin bina yaptığı gibi, fabrika da yapabileceğini ve bu şekilde işsizliği azaltabileceğine dikkat çekti.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

İlk altı ay zarfında binlerce kişinin işsizlik maaşına başvurması kısa sürede binlerce insanımızın işsiz kaldığını gösterdiği için kamuoyunu ürkütmeye yetti. Ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimiz genelinde de en temel sıkıntılarımız başında işsizlik gelirken; birde kısa bir zaman diliminde binlerce kişinin de işsiz kalmış olması hepimizi kara kara düşündürdü. Peki bu sorunla nasıl baş edilebilir. İlimizde siyaset üreten bazı siyasi parti il başkanlarından bu konu hakkında görüş alarak, siz bu veriler hakkında neler düşünüyorsunuz ve sizce işsizlikle nasıl baş edilmeli diye sorular yönelttik. Gazetemize özel açıklamada bulunan CHP İl Başkanı Zeki Kaplan ve SP İl Başkanı İbrahim Hacıbekiroğlulları’nın bu konu hakkındaki görüşlerinin ayrıntıları ise şöyle oldu…

KAPLAN, BAŞVURANLARIN NEDEN TAMAMINA MAAŞ BAĞLANMADIĞINI SORGULADI

İş- Kur tarafından geçtiğimiz haftalarda kamuoyu ile paylaşılan bilgileri değerlendiren CHP İl Başkanı Zeki Kaplan, “İlk 6 ayda yaklaşık 5 bin kişi işsizlik maaşına başvuruda bulunmuş. Başvurulanlar arasında yarısı maaş almaya layık görülmemiş. Yani yarısına işsizlik maaşı verilirken, diğer yarısına verilmemiş. Bunun da incelenmesi gerekiyor. Özellikle bu çalışan personelden kesilen ücretler var. Bu ne demek? Bu kesilen ücretler yerini bulmuyor demek. Oysa 4 bin 915 kişinin tamamına neden bu ücret verilmemiş. Bu kişilerin yarısın kadarının ihtiyacı mı yokmuş? Yoksa kişilerin ihtiyacı var ama para yok diye mi verilmemiş” diyerek neden işsizlik maaşına başvuran herkesin bunu alamadığını sorguladı.

“ALTI AYDA VERİLER BÖYLEYSE 12 AYDA BU RAKAM 10 BİNİ GEÇEBİLİR”

Ayrıca 4 bin 915 kişinin işsiz kalmasının da ciddi olduğunu kaydeden Başkan Kaplan, “Artı bu 4 bin 915 kişi yüksek bir oran;  6 ayda 4 bin 915 kişi başvuruyorsa, demek ki 12 ayda 10 binden fazla insan başvuruda bulunur demektir. Şu anda zaten sayı da tam belli değil. Çünkü kimi insan artık şunu düşünüyor; ya ben gidip başvursam ne olacak? Diyenler de var. “ Bana nasıl olsa vermeyecekler” demekteler. Burada ihtiyacı olana değil de adamı olana veriyorlar. Bu şekilde çoğu insan da başvurmamış olabilir “ diyerek çok ciddi bir iddiada ortaya attı.

“YEREL YÖNETİM PATRONLARI, İSTİHDAM ALANI OLUŞTURMALI”

İşsizliğin hat safhada olmasının da vahim bir tablo olduğunu kaydeden Başkan Kaplan, “Bu sorunun çözülmesi içinde, iktidarın mutlak suretle iş sahalarının açılmasına öncülük yapması lazım. Sadece 2 bin kişiyi kurtarmakla şehir kurtulmuyor, ülke kurtulmuyor. Önemli olan başvuruda bulunan herkesin işsizlik maaşından yararlanması ve ülke geneli işsizliğin azaltılmasıdır. İş sahalarının çoğaltılarak, iş alanlarının artırılması lazım. Ben İŞ-KUR’un, Elazığ Valiliğin, İl Özel İdarenin, belediyenin yani yerel yönetim patronlarının istihdam konusunda öncü olması gerektiğini düşünüyorum. İş sahalarının arttırılarak vatandaşın bu mağduriyetlerinin giderilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

“İŞSİZLİK MAAŞI ALANLAR, ALTI AY SONRA PEKİ NE YAPACAK?”

İşsizlik maaşının da uzun soluklu bir çözüm sağlamadığını belirten Kaplan, “Vatandaşın devletten alacağı 3-5 kuruş para değil, önemli olan insanımıza sunulacak olan iş alanlarının olması. Bir Alman atasözü var; “bana balık yemeyi değil, balık tutmayı öğret” diye.  Şu anda balık yediriliyor, balık tutamıyoruz. Onun için bu vahim bir durum. Özellikle devletin bu işsizlik maaşıyla insanların idare etmesi değil, önemli olan iş sahası artırılarak, insanların ekmek parasını evine götürmesini sağlamasıdır. 6 ay sonra ne olacak? Kişi yine aç kalacak. Bu nedenle devletin ortak şirketler kurarak, belediyenin özel yatırımlar yaparak, vatandaşın mağduriyeti giderilmelidir” diyerek istihdam alanlarının ivedilikle oluşturulması gerektiğini aktardı.

“SULAMA PROJELERİ TAMAMLANIRSA; İŞSİZLİK %70 ORANINDA DÜŞÜRÜLÜR”

İşsizliğin sadece ilimizin değil, ülkemizin genel sıkıntısı olduğunu belirterek sözlerine başlayan SP İl Başkanı İbrahim Hacıbekiroğlu, “ Bu tabi ki ülkede olduğu gibi Elazığ’da da birinci sorun.  İşsizler kadrosunu özellikle genç kuşak oluşturuyor. Bu kanayan bir yaramız. Bunun çözümü nasıl olacak? Biz Elazığ’la alakalı bu sorun nasıl çözülürü konuşacak olursak; öncelikli olarak Düzova, Altınova ve Eyüpbağları sulama projelerini harekete geçirilmesi lazım. Sulama sorunu giderildiği zaman; Elazığ’da bu işsizlik sorunu %60-%70 gibi önemli bir oranda çözülür. Şimdi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı olan eski valilerimizden Murat Zorluoğlu ile bir araya geldiğimizde;  Elazığ’ın sorunlarını konuşurken, bana dedi ki; “Başkanım sulama projelerini hayata geçirirsek, Elazığ’da 50 bin insan iş sahibi olur. Yani güzel bir istihdam yaratılır.”şeklinde görüş bildirmişti” diyerek işsizliği minimize etmek için ivedilikle sulama projelerinin hayata geçmesi gerektiğini vurguladı.

BAŞKAN HACIBEKİROĞLU, GEÇİCİ SÜRELİ İSTİHDAMI DA ELEŞTİRDİ

Sulama projeleri hayata geçirildiği takdirde kentimizde 50 bin kişilik istihdamın oluşabileceğine dikkat çeken Başkan Hacıbekiroğlu, “Bir düşünün ilk 6 ayda 5 bin civarında kişi İŞ-KUR’a işsiz kaldığı için  işsizlik maaşı başvurusunda bulunuyor.  Sulama projeleri hayata geçerse; 50 bin insan istihdam edilebileceği için bu da demektir ki; Elazığ’da işsizlik sorunu çözülmüş olur. Bu çok kolay bir iş. Ayrıca sadece işsizlik maaşı alanları da konuşmuyoruz.  Şu an geçici süre İŞ-KUR üzerinden çalıştırılanlarda var. Yarın bir gün onlarda işiz kalacak. Çalışma süreleri biter bitmez, onlarda işsizler kadrosundaki yerlerini yeniden alırlar” dedi.

“DEVLET FABRİKA YAPAMAZ, AMA BİNA YAPAR BUNLAR ASPARAGASTIR”

Geçici istihdamla işsizliğe kalıcı çözüm sağlanamayacağını vurgulayan ve sözlerine devam eden Başkan Hacıbekiroğlu, “Bu çözüm falan değildir. Aslında biraz daha ileriye gidilebilir. Bizim mutlaka ama mutlaka devletin öncülüğünde fabrika kurmamız lazım. Elazığ’ın bir ovası kuruldu.2007 tarihinde bu ova kurutuldu. Sayın cumhurbaşkanımız, başbakanımız havaalanına geldiği zaman o gün ki sulama birliği 28 milyon borcumuz var diye pankart açtı. 28 milyon ile o ova susuz kalmayabilirdi. Bu gençlerimizde orada bir nebze de olsa iş sahibi olabilirdi.  Saadet partisi olarak biz şunu söylüyoruz; vali binasını yapacağınıza, belediye binası yapacağınıza bu gençlerimize nasıl iş sahaları oluşturabiliriz diye yatırım yapmamız gerekiyordu.  Bunları yapacağımıza gençlere fabrika kuralım. Devlet fabrika yapmaz, ama bina yapar. Bunlar tamamen asparagas haberlerdir. Biz iktidara gelirsek, bunun sözünü veriyoruz; hırsızlık yok, milletimiz var. Tek söyleyeceğim şey; yatırım yatırım yatırım! Aynı zamanda üretim üretim üretim  de diyoruz. Askerliğin 6 aya düşmesinin sebebi de işsizliktir. Ekonomik sıkıntıdan dolayıdır” diyerek yatırım ve üretim olmadan işsizliğin bitirilmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER