SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Kadına şiddeti engellemek için; toplum bilinçlendirilmeli!

Kadına şiddeti engellemek için; toplum bilinçlendirilmeli!
Bu haber 05 Aralık 2018 - 18:03 'de eklendi.

Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti’nde (FHGC) ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele’ semineri verildi. Seminere Basın mensupları bir hayli ilgi gösterdi. Seminerde kadına şiddetin önüne geçilmesi için toplumun her kesimin bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN

 Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı kapsamında Elazığ Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne tarafından basın mensuplarına kadına yönelik şiddetle mücadele semineri verildi. FHGC’de düzenlenen seminere FHGC Yönetimi dışında çok sayıda basın mensubu da katıldı. Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) Müdür Vekili Nevin Evliyaoğlu ve ŞÖNİM personeli sosyal çalışmacı Muhammet Melik Alev konuşmacı yer aldı.

“ŞİDDET EĞİLİMİ AİLEDE ORTAYA ÇIKIYOR!”

İldeki tüm kurum ve kuruluşlara, kadına yönelik şiddetle mücadele eğitimleri vermeye çalıştıklarını belirten sosyal çalışmacı Muhammet Melik Alev, “Bu eğitimin temel dayanağı, Türkiye genelinde uygulanan kadına şiddetle mücadelede ulusal eylem planıdır. Biz de bu plan kapsamında Elazığ’a 2018-2020 eylem planını hazırladık. Şiddete sebep olan temel faktörler var. Kadın-Erkek eşitsizliği, kalıp, yargı ve ayrımcılık gibi faktörler vardır. Bunları ilk başta ailelerimizde öğrenmeye başlıyoruz. Ailede, eğer kalıp, yargı ve eşitsizlik duygularını besleyen bir kişi varsa çocukluktan itibaren bunlarla beslenmeye başlıyoruz. Kalıp, yargı ve ayrımcılık toplumda kişiler arası, gruplar arası ve cinsiyetler arası eşitsizliklere sebep oluyor” dedi.

“ÜLKEMİZDE HER 100 KADINDAN 32’Sİ ŞİDDET GÖRÜYOR”

Sözlerini sürdüren Alev, “İstihdamda var olan eşitsizlikler, sağlık hizmetlerden faydalanmada var olan eşitsizlikler, eğitim hizmetlerinde var olan eşitsizlikler ve kız çocuklarının okutulmaması bile bir kadın erkek eşitsizliğinin göstergesi olarak nitelendirilebilir. Şiddette de kadın erkek arasında büyük farklar bulunmaktadır. Sadece Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) 2016 yılında yapmış olduğu çalışmaya göre dünyada 1.4 milyon insanın şiddet olayları sebebiyle hayatını kaybettiği paylaşılmıştır. Şiddet en çok kadınlara, çocuklara, evsizlere yaşlılara, engelli bireylere, hayvanlara veya göçmenlere uygulanıyor. Bunların en önemli özelliği de toplumun maalesef saldırıya açık kendini savunma konusunda güçsüz olan kesimler olmasıdır. Dünyada her 3 kadından biri, Türkiye’de ise her 100 kadından 32’si fiziksel ve cinsel şiddete maruz kalmaktadır” diyerek sunumun ardından kendisine yöneltilen soruları da cevapladı.

SEMİNERLER SÜRECEK!

Seminerde bilgi veren Müdür Vekili Nevin Evliyaoğlu ise, farkındalık oluşturma ve zihniyet dönüşümü, koruyucu, önleyici hizmet sunumu, şiddet mağdurlarının güçlenmesi, kurum kuruluşlar arası işbirliği ve politika gibi alanda iyileştirmeler hedeflediklerini söyleyerek bu tarz seminerlerin devam edeceğini kaydetti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER