SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Akın Eraslan Balcı
Akın Eraslan Balcı

İSTANBUL İSTANBUL, TAŞI TOPRAĞI ALTIN (1)

İSTANBUL İSTANBUL, TAŞI TOPRAĞI ALTIN (1)
Bu haber 15 Nisan 2019 - 7:57 'de eklendi.

Fikir Günlüğü

1200’lü yıllarda Haçlı Seferleri artık yağmalama seferlerini dönüşmüştü. Küçük ve önemsiz Bizantion ilçesini büyük bir dünya İmparatorluğu haline getiren çoğu Roma göçmeni Latinler, kendi soydaşları ve dindaşları olan Haçlıların bu yağma ve vandallıkları karşısında dehşete düşmüşlerdi.

Hz. İsa’nın kutsal öğretisini sembolize eden Haçı bir harami sembolü haline getiren aç gözlü soyguncular İstanbul’da yağmalamadık yer bırakmadılar. Kiliselerin altın ve gümüş süslemelerini söktüler. Altından heykelleri alıp götürdüler.

Bunlarla da kalmayıp İstanbulluları şehirden çıkarıp sürgüne gönderdiler, İzmit’e.

İstanbul’un asıl sahipleri şaşkınlık ve dehşeti üzerlerinden attıktan sonra bu Vandalların kendi din ve soyundan olamayacağına inandı. İstanbulluların farkı olmalıydı. Eski kültürleri yeniden biçimlendiren, Doğu uygarlıkları için aktarıcı bir köprü vazifesi gören, hukuk ve edebiyatıyla, tiyatro ve müziğiyle kentli ve uygar olan İstanbul insanı, kendi soyundan ve dininden de olsa bu Haçlı Soygunculardan farklı olmalıydı.

Neydi bu fark?

İstanbullular İznik sürgünü öncesinden de başlayarak bu farkı Latinliği terk etmekte ve Ortodoksluk inancında buldu. Üniversitelerinde eski Yunan filozoflarının eserlerini okudular. İstanbul Hristiyan Kilisesi farklı bir inanç sistemi içinde gelişti.

Şimdi İznik İmparatorluğu döneminde ordu komutanı olan Paleologos sülalesinden Mihail çok geniş bir çevreye sahip ve cesur bir asker olarak İmparatorun naibi görevine geldi. Cesur bir asker olmasının yanı sıra ihtiraslı bir devlet adamıydı. İmparator ise daha 8 yaşında bir çocuktu. Bir yıl içinde çevresinin güven ve takdirini kazanarak 1259 yılında çocuk yaştaki imparatorla ortak oldu. Ortak imparator olarak taç giydi.

Mihail Paleologos İmparatorluğun son dönemine damgasını vuracak ve kaderine hükmedecek olan ve Paleologos hanedanını başlattı. 1453 yılında Rum Diyarının Kayzer’i Fatih Sultan Mehmet’in Fethine kadar bu hanedan Roma İmparatorluğu’nu yönetecekti.

Fakat önce başkent İstanbul’un Latinlerden yani Haçlı yağmacılardan geri alınması ve yeniden eski ihtişamına kavuşturulması gerekiyordu. Paleologos’ların ilki Mihail’in önündeki en önemli mesele buydu. (Devam edecek)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER