SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Muhammet Yalçın Azizoğlu
Muhammet Yalçın Azizoğlu

 İŞSİZLERE NE ZAMAN BAYRAM GELECEK

 İŞSİZLERE NE ZAMAN BAYRAM GELECEK
Bu haber 14 Haziran 2018 - 10:10 'de eklendi ve 79 kez görüntülendi.

Kutsal bayramlarımızdan ilki olan Ramazan Bayramına yalnızca bir gün kaldı. 6. 400 bin civarında işsiz insanın olduğu yurdumuzda bayramların bayram tadında geçmesi için toplumların ve bireylerin yükümlü oldukları davranış ve vazifelerin bir kısmına göz atarsak:

Yanı başımızda; en yakınımız derdinde,  tasasından, çaresizliğinden, hastalığından ya da her hangi bir vesile ile bayram yapamıyor ise bizlerin bayram yapması ne kadar vicdanidir. İnsan ve toplum bu bilinç ile hareket etmelidir.

Öncelikle bayram her insan içindir; zengin, fakir ayırt edilmeksizin, bayramın bayram tadında yaşanması için bireylerin; sıkıntılarını ortadan kaldıracak, yaralarına merhem olacak, dertlerine çözümler üretilecek, hastalıklarına şifalar bahşedilecek atılımların içinde olunmalıdır.

Bu atılımları kimlerin yapacağını da aktaracak olursak; İlk önce toplumu yöneten idareciler, yöneticiler,  sonra o toplumun yaşadığı bölgede ki hatırı sayılır kişiler,  aile büyükleri ve akil adamlar şayet bunlardan da düşerse hakikatte olan komşuluk ve kul hakkı paralelinde komşu ve bireylere de bu konuda vazife düşmektedir.

Mesela evimize bayramlık alış veriş yaparken bir ihtiyaç sahibi yakınımıza armağan mahiyetinde ihtiyacı olan gerek gıda gerekse kıyafetler alınabilir. Bayram kapıya dayandıktan sonra her insanın gözü yolda kulağı kapıda olur. Bayramlarda gittikçe azalan Sıla-i rahim de dediğimiz Sıla kelimesi, kavuşmak, ulaşmak, vuslat anlamına gelen ve Rahim; kelime olarak rahmetten gelir. Rahmet “acımak”, “şefkat duymak ” manalarını taşıyan Sıla-i rahim: Hısım akrabayı ziyaret emek ve onlarla görüşmek ve iletişim içinde olmak, alakayı devam ettirmek akrabanın kusurlarını affetmektir.

İslam dininin en önem verdiği konulardan biridir. Sıla-i rahim, akrabalar, yakınlar arasındaki bağı ve iletişimi sağlam tutmak ve bu ilişkileri koparmamaktır. Akrabalık ilişkilerinin iyi olması için karşılıklı saygı sevgi ve yardımlaşmanın güçlü olması gerekir.

Bayramlarda yapılması gereken davranışlardan olmazsa olmazlardan bir tanesi olan bu konuda ziyaret edeceğimiz hane akraba, eş, dost, sayısını mümkün olduğu kadar maksimum seviyede tutmak olacaktır. Her birey bayramda tek başına evde oturarak durumdan şikâyet etmemelidir, her bireyin yapacağı ziyaret ve ziyaretler kelebek etkisi yaratacaktır.

Bir başka hassas konu ise bayramlarda insanların bayram yapması için her zamankinden daha hassas ve dikkatli olacağımız konular ve uymamız gereken kurallar mevcuttur. Bunların en önemlisi trafikte geçirdiğimiz süre zarfındaki eylemlerde gerek yaya gerekse araç kullanırken riayet edeceğimiz kurallardır.

Korna yerine bir iki saniyeliğine frene bassak, olası hataları şiddete dönüştürmeden karşı tarafı paniğe sürüklemeden görüp, çözme eğiliminde olsak.  Tam da bayramlık davranış olmaz mı?

Sevdiklerimize ulaşmak isterken üzücü haberlerin ulaşmaması için lütfen daha dikkatli olalım, çünkü kazaların ağırlıklı sebebi insan kaynaklı hatalardan oluşmaktadır. En derin can alıcı noktalardan bir tanesi de milyonlarca insanın istihdamını sağlayan özel sektörde çalışan insanların hak ettikleri maaşlarını zamanında alabilmesi. Bire bir tanık olduğumuz birçok kurum ve iş kapılarında maaşlar normal sürelerinin çok sonraları ödenmekte hatta bir maaş ödenmeden ikinci maaş zamanının geldiği anları insanlarımız yaşamakta. Maaşını alamayıp evine bayram alış verişi yapamayan, çocuklarına gerekli olan harcamayı kılık kıyafeti alamayan hiç bir ebeveyn bayramda bayram yapamaz. Duam ve dileklerim odur ki tüm insanlarımız üstüne düşen gerekli kural, kaide ve insanı erdemlere biat ederlerde İnşallah. Ülkemizde huzurun mutluluğun saygı ve sevginin en üst düzeyde yaşandığı bir bayram yaşarız.

Şu şehir efsanesi olan nerede eski bayramlar geyiğini de birazcık az duymuş oluruz.

Bir sitemde ülkeyi yönetenlere olacak maaşı olanları düşündünüz, emekliyi düşünüp ekstra bin lira verdiniz yahu bu ülkede milyonlarca işsiz ve iş arayan cebinde harçlığı olmayan insanlarda mevcuttu. Onlara bayram gelmemiş midir?  Onların da bayram yapmaya hakkı yok mu? Keşke işsizler de düşünülseydi bu seçim arifesinde ki bayramda…

Öncelikle tüm insanlığın, ülkemdeki vatandaşlarımızın, dostlarımın, akraba ve yakınlarımın sonra bana her daim mutluluk ve yazmama güç ilham katan kıymetli okurlarımın bayramını en içten duygularla kutluyor gül zarafetinde naif bir bayram yaşamalarını diliyorum…

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER