SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Işıkver: Esnafın sesine kayıtsız kalınmamalı!

Işıkver: Esnafın sesine kayıtsız kalınmamalı!
Bu haber 07 Ağustos 2018 - 18:37 'de eklendi ve 105 kez görüntülendi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Semih Işıkver, şehir hastanemizin hayırlı olmasını dileyerek, “Elazığ’ımız için büyük ölçekli böyle yatırımların devamını sağlamanın hayati önemli olduğunun bilinciyle, yatırımın ve yatırımcının her daim yanında olacağımızın bilinmesini isteriz” dedi. Ancak Işıkver, gelinen noktada mevcut hastane esnafının mağduriyet yaşadığına da dikkat çekerek,  bu konuda ortak akıl oluşturulması ve mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini kaydederek yetkililere seslendi.  

 

Haber: Kübra TÜRKAN

MHP İl Başkanı Semih Işıkver,  geçtiğimiz günlerde hizmete giren şehir hastanesi ile ilgili bir açıklamayı sosyal medya hesaplarından gerçekleştirdi. Başkan Işıkver, “Kamu-Özel Ortaklığı tarafından ihale edilen ve Rönenans Holding tarafından yapımı tamamlanarak geçtiğimiz günlerde hasta kabulüne başlayan 1038 Yataklı Elazığ Şehir Hastanesinin memleketimiz için hayırlı olmasını, önemli hizmetlere vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederiz. Elazığ’ımız için büyük ölçekli böyle yatırımların devamını sağlamanın hayati önemli olduğunun bilinciyle, yatırımın ve yatırımcının her daim yanında olacağımızın bilinmesini isteriz” dedi.

IŞIKVER, MEVCUT HASTANELERİMİZİN ATIL OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKTİ

Bu projenin mega bir proje olduğunu kaydeden başkan Işıkver, “Doğu şartlarındaki herhangi bir il için mega proje olarak nitelendirilebilecek böylesine büyük yatırımların, şehrin süregelen yaşam döngüsünde bazı değişiklikler meydana getireceği gerçeğini de göz önünde bulundurmanın önemine dikkat çekmek gerekmektedir. Nitekim Elazığ Şehir Hastanesinin hizmete girmesi ile bu yatırımın ihale şartnamesinde yer alan, ‘Hastanenin devreye alınması ile şehirde faaliyet gösteren 3.Basamak Sağlık Hizmeti veren diğer hastaneler kapanır’ ibaresine binaen, Eğitim/Araştırma Hastanesi ve Ek Bina olarak hizmet veren Eski Harput Devlet Hastanesi ve 100 Yataklı Asker Hastanesi gibi toplamda 1030 yatak kapasitesine sahip olan bahse konu hastanelerimiz kapatılmış olup, Elazığ tarihinde çok önemli bir yere sahip olan 550 yataklı Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin de belirli bir süreci takip etmek suretiyle kapatılacağı, kamuoyunun malumu üzeredir. Bu hastanelerin kapanması ile artık Elazığ’ımızda hizmet veren bir Devlet Hastanesi olmayacak, devasa binalar hasta kabul poliklinik hizmeti dışında yan hizmetler için kullanılmak üzere yeni bir planlama düzenine sokulacaktır. Kısacası; Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi de dahil edildiğinde yaklaşık 1580 yatak kapasitesine sahip hastanelerimiz kapatılarak, aynı hizmetin 1038 yataklı şehir hastanesi üzerinden verilmesi planlanmaktadır” diyerek kamuoyunun dikkat çektiği konulara eğildi.

“SAĞLIK ALT YAPISI GÜÇLÜ İLLERDENİZ, AMA BUNU YİTİREBİLİRİZ”

Açıklamasını sürdüren Işıkver, “Bu sebeple, Elazığ Şehir Hastanesinin yaklaşık 300 yatak kapasitesi Kadın Doğum Hizmeti, 120-150 yatak kapasitesinin de Ruh ve Sinir Hastalıkları Hizmeti için kullanılmak üzere tasarlandığı yönündeki bilgilere istinaden, diğer servisler de eklendiğinde genel hastalıklar için yaklaşık 500 yataklık bir kapasitenin kalacağı ve bu kapasitenin de bir süre sonra, sadece Elazığ’ı dahi kaldıramayacağı görülmektedir. Ayrıca şehir hastanesi yatırımı yapılmadan evvel, mevcut haliyle hasta başına düşen yatak sayısı bakımından Türkiye sıralamasında çok önemli bir yere sahip olan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun sağlık altyapısı en güçlü illerinden birisi olarak kabul edilen şehrimizin bu özelliğini yitireceği de maalesef tarafımızca gözlemlenmektedir” dedi.

“HASTANELER ESNAFI NE YAPACAĞINI BİLMİYOR

Ayrıca Işıkver, “İlaveten, ilimizde uzun yıllardır aynı bölgede hizmet veren devlete ait bu hastanelerin kapatılması sonucu, çevre illerden gelen hastaların şehre adım attığı nokta olan İzzetpaşa Camisi civarından başlamak üzere İzzetpaşa Mahallesi, Rızaiye Mahallesi, Üniversite Mahallesi, Yeni Mahalle, Fevzi Çakmak Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Hastane Caddesi, Yunus Emre Bulvarı gibi önemli akslardaki ticari faaliyetler ciddi darbe almış, bölgenin uzun yıllar sonucunda oluşmuş ticari döngüsü ciddi bir krizle karşı karşıya kalmış ve bölge esnafı ne yaptığını bilemeyecek bir şekilde, çaresiz bir bekleyiş içerisine girmiştir” dedi.

TEDBİRLERİN ALINMASI GÜN GİBİ AŞİKARDIR!

“Söz konusu bölgede yaşayan ve süregelen sosyal ve ticari döngünün değişmesinden direkt etkilenen bölgenin nüfusu yaklaşık 60 ve 65 bin civarındaki bir rakama tekabül etmektedir” diyen Işıkver, “Bu veriler ışığında; hemşehrimizin ülke sıralamasında belirli bir yere sahip olabildiği ender sektörlerden olan sağlık sektöründeki bölgemiz için çok önemli yerini kaybetmemesi, hem de hastanelerimizin kapanması ile çok ciddi bir muamma ile karşı karşıya bulunan vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin çözülebilmesi amacıyla, bazı tedbirlerin alınması gerektiği de gün gibi âşikardır” dedi.

“BU HASTANELER  7 BİN HASTAYA HİZMET VERİYORDU”

Işıkver, “Bu sebeple Milliyetçi Hareket Partisi olarak; şehrimizde yıllardır hizmet veren ve son yıllarda çok büyük bedeller karşılığında ek binalar yapılan ve eski binaları güçlendirilen Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve ek binalarının, ileri düzeyde sağlık hizmeti verilmese de poliklinik hizmeti verebilen ve 2.Basamak Sağlık Hizmeti verme statüsünde yer alan Devlet Hastanelerine dönüştürülmek suretiyle hizmete devam etmelerinin sağlanması gerektiğini ifade ediyoruz. Günde yaklaşık 7 bin hastaya hizmet veren bu hastanelerimizin kapanması ile ortaya çıkan ve şehrin sistematik düzenini felce uğratan bu durumun ortadan kaldırılmasının hepimiz için çok önemli olduğu gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerekmektedir” dedi.

“MAĞDURİYETLERİN GİDERİLMESİ ADINA ORTAK AKILLA HAREKET ETMELİYİZ”

Sözlerinin sonunda Işıkver, “Bir yerde güzel bir hizmeti meydana getirirken, diğer taraftaki insanlarımızı da mağdur etmemiz gerektiğinin bilincinde olmalı, bu şehre hep beraber sahip çıkmalı, herhangi bir konuda yaşanacak bu gibi köklü değişikliklerin beşeri ve iktisadi altyapısını yıllar öncesinden ortak akılla oluşturmalıyız. Gelinen noktada ortaya çıkan mağduriyetlerin çözümü hususunda, oluşturulacak her türlü ortak akıl platformunu destekleyeceğimizi beyan eder, konunun takipçisi olacağımızı Elazığ kamuoyunun bilgilerine arz ederiz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER