SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Ömer Tolga Güçlü
Ömer Tolga Güçlü

İNSANIN GELİŞİM EVRELERİ

İNSANIN GELİŞİM EVRELERİ
Bu haber 07 Şubat 2019 - 8:02 'de eklendi.

Merhaba Saygıdeğer Okurlarım,

İnsan sürekli gelişen bir varlıktır. Bu gelişimi, hem fiziksel hem de zihinseldir. İnsan fiziksel olarak; doğar, büyür, yaşlanır ve ölür. Zihinsel olarak da; gelişir, büyür ve ölür (buradaki büyümekten kasıt; zihinsel düşünmenin daha fazla derinleşmesi demektir).Geçmişten bugüne kadar zihinsel gelişimi farklı bir şekilde tanımlayan pek çok düşünür ortaya çıkmıştır. Ancak bu yazımda o kişilerden bahsedemem. Çünkü eğer bahsedersem bu köşe yazısı sayfalarca sürebilir. O yüzden bu yazımda sadece kendi oluşturduğum, insanın zihinsel gelişim evrelerini ortaya koyan bir konuyu belirteceğim. Ben bu çalışmayı, kendi gözlemlerim ve araştırmalarım sonucunda oluşturdum.

Ben insanın zihinsel gelişim evrelerini dörde ayırıyorum; yokluk, hiçlik, hiçbir şey, bir şey. Elbette bu isimlere bakıldığında hiçbir anlam ifade etmeyebilir. Ancak hepsini tek tek açıklayacağım.

Yokluk, bir insanın yaşadığı dünya ve çevresiyle ilgili herhangi bir merak duygusu olmaması sonucunda oluşan bilgisizlik halidir. Eğer insan, okuma, araştırma ve soruşturma içerisinde değilse, “yokluk” kategorisinde olduğunu bilmesi gerekir. Ancak “yokluk” kategorisinin herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Sizin aklınıza bebeklik çağı gelebilir ama bu kategoride 50-60 yaşında bir insan da bulunabilir. Yokluk kategorisi üçe ayrılmaktadır: Hiçbir şey merak etmeyip araştırmayanlar, bir şeyleri merak edip araştırmayanlar, bir şeyleri merak edip çok az okuma yapıp sorgulamayanlar. Özellikle son bölümdeki insanlar, toplum için çok tehlikelidir. Çünkü sosyal medya sayfalarından kaynağı belli olmayan bilgileri okuyup, o bilgilerle her şeyi bildiğini iddia edip, ahkam kesmeye çalışan insanlar, toplumun virüsleridir. Bu virüsler yayıldıkça, toplumun mikrop kapma olasılığı da artmaktadır. O yüzden insan ne kadar okursa okusun, kaynağı olmayan bir bilgiyi okumadıkça ve o bilgiyi sorgulamadıkça, “yokluk” kategorisinden çıkamaz.

İnsanın zihinsel gelişim evresinin ikincisi olan hiçlik, bir insanın dünya ve çevresiyle ilgili bir şeyleri fark edip, o yönde okuma ve araştırma yapmaya başlaması sonucunda oluşan bir durumdur. Bir insanın “hiçlik” evresinde olması için, hiçbir bilgiye sahip olmaması ancak meraklı olması gerekir. Bu merak da insanı okumaya, araştırmaya ve sorgulamaya itecektir. Hiçlik evresindeki ana tema meraktır. Merak, insanı “yokluk” evresinden “hiçlik” evresine yükseltir. Ayrıca daha önce gelişigüzel bildiği bilgileri, tam ve sağlıklı bir şekilde bilmesini sağlar. Bu sayede insan, bir şeylerin farkına varmaya ve diğer insanlardan farklı olmaya dair bir adım atmış olur. Ancak bu adım öyle bir adımdır ki, insani olma durumunun başladığı yerdir. Çünkü insan olma evresi “hiçlik” evresiyle başlar.

Diğer bir zihinsel gelişim evresi olan hiçbir şey, bir insanın pek çok şeyle ilgili bilgi sahibi olduğu, evreni sorgulama noktasında en üst seviyede yer aldığı ve bu dünyada aslında hiçbir şey olduğunu anladığı bir evredir. Bu evrede insan, bilgili, kültürlü ve diğer insanlardan çok farklı bir durumdadır. Bu insanın, hemen her şeyle ilgili tam bir bilgisi vardır ve bu insana karşı yalan söylemek, onu kandırmak imkansızdır. Çünkü insanların ne olduğunu ve hangi olaylara karşı nasıl davrandıklarını bilir. Bu evredeki insan, hem okuyarak hem yaşayarak hem de sorgulayarak bu evreye ulaşmıştır. Ancak buradaki tek fark, kendini evrende “hiçbir şey” kabul etmesi ve diğer insanlara karşı kibir, büyüklenme gibi duyguları barındırmamasıdır. Eğer bir insan, diğer insanları küçük görüyorsa, “hiçbir şey” evresine çıkamaz. Sadece merak edip okuduğu için, “hiçlik” evresinde kalır. Çünkü hiçbir şey evresindeki asıl kilit nokta, bir insanın okuma, araştırma ve sorgulama yaptıktan sonra kendini “hiçbir şey” olarak görmesidir. Ancak böyle olanlar bu evrede yer alabilirler.

Son zihinsel gelişim evresi olan bir şey ise, bir insanın bilgisiyle en üst seviyede olduğu, dünyaya ve insanlara faydalı olmak için çalışıp, ismini ölümsüz yapma yönünde adımlar attığı bir evredir. Buradaki bilgi sahibi olma durumu, bir alanda uzmanlaşıp o alan üzerine çalışmalar yapılması olarak da belirtilebilir. Bu evredeki insanın tek amacı, dünyanın ve insanlığın gelişmesi için çalışmaktır. Yeni bir şeye imza atmaktır. Bütün bunların sonucunda ismini ölümsüz yapan kişi, “bir şey” evresinde yer almış olur.

Başta da söylediğim gibi, bu sadece kendi gözlemlerim ve araştırmalarım sonucunda ortaya çıkarttığım bir çalışmadır. Bu çalışmayla ilgili farklı düşünceler olabilir. Ancak benim bu kategoriyi oluştururken istediğim, aslında insanın bu evrende hiçbir şey olduğunu anlamasıdır. Eğer anlamıyorsa, ya yoktur ya da bir hiçtir. Siz de eğer isterseniz, bu oluşturduğum zihinsel gelişim evresi bağlamında, kendi hayatınızı sorgulayabilirsiniz. Şu soruları kendinize sorarak başlayabilirsiniz:

Ben meraklı bir insan mıyım?

Bu hayata dair merak ettiğim bir şey var mı?

Bir günüm önceki günden farklı mı yoksa aynı mı?

En son ne zaman hayatı sorguladım?

En son ne zaman hayatı anlamaya dair herhangi bir şey okudum?

Şu anda bildiğim her şey doğru mu?

Şu anda bildiğim bütün doğrularımı sorgulayacak kadar cesur birisi miyim?

Bu sorulara ekleyecek çok fazla soru var. Ancak hepsini yazarsam bu köşe yazısı bitmez. Bu yüzden temel olarak bu sorularıbaz alıp, kendinizi sorgulayarak bu işe başlayabilirsiniz. Eğer bütün sorulara verdiğiniz cevaplar olumsuz ve özellikle bir gününüz önceki günden aynı ise, yokluk evresinde olduğunuzu söyleyebilirim. Onun dışında diğer evrelerde olup olmadığınıza sadece sizler karar verebilirsiniz. Umarım kendimizi sürekli merak içerisinde tutan, okuyan, araştıran ve sorgulayan bireyler oluruz.

Sağlıcakla Kalın…

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER