SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

İlimiz ne zaman tarım ve hayvancılıkta şahlanacak?

İlimiz ne zaman tarım ve hayvancılıkta şahlanacak?
Bu haber 24 Mayıs 2019 - 17:53 'de eklendi.

Demirbağ: Tarım ve hayvancılıktaki gerilemeye dur demeliyiz!

Hemen her platformda ilimizin tarım ve hayvancılık şehri olduğu belirtilir durulur.  Ama son yıllarda kırsal nüfusun giderek erimesi, tarım arazilerimizin bir türlü istenen düzeyde sulanamaması  nedeniyle hem tarımda hem de  hayvancılıkta maalesef sınıfta kaldık. Bu sektörlerin yeniden canlanması adına yetkililer ve ilgili merciler yeni yeni projeler üretme gayretinde olsalar da bu projelerde henüz istenen ivmeyi oluşturmadı. Haliyle her kesim, ilimizin ne zaman tarım ve hayvancılık ile şahlanacağını merak eder oldu.  Türk Ziraat Yüksek Mühendisler Birliği İl Temsilcisi Vedat Demirbağ’da tarım ve hayvancılığın iyileştirilmesi adına yapılması gerekenleri sıraladı. Demirbağ, “Tarım ve hayvancılık sektöründe ciddi gerilemeler yaşadık. Artık buna dur demek istiyoruz” diyerek kooperatifleşmenin bir an evvel hayata geçmesini istedi.

Haber: Kübra TÜRKAN

Hemen herkes ilimizin tarım ve hayvancılık için bulunmaz bir coğrafyada olduğunu belirtir durur ve ilimizin bu alanlarda şahlanması gerektiğini kaydeder. Ancak buna rağmen tarım ve hayvancılıkta yükselen bir ivme yakalamamız gerekirken son yıllarda çiftçilik maliyetlerinin artması yüzünden kırsaldan kente ciddi bir göç oldu. Çiftçilikle geçinen insanımızın oranında ciddi bir düşüş meydana geldi.

KOOPERATİFLEŞME MODELİ ÜZERİNDE DURULUYOR

Üreticiler, ürettikleri ürünün kâr etmemesinden ve arazilerini sulayamadıklardan dolayı istedikleri düzeyde ürünlerden verim elde edemeyince maalesef hem tarımdan hem de tarım kanadı ile beslenen hayvancılıktan vazgeçti. Ülke olarak ürettiğimiz ve dışa pazarladığımız ürünleri bile ithal eder konuma geldik. Bu gelişmelerin üzerine birbiri ardına reform paketleri açıklandı. İlimizde de tarım ve hayvancılığın eski özlenen günlerine dönmesi adına son günlerde adeta bir seferberlik başlatıldı.  Üreticimiz zarar görmeden üretebilsin diye kooperatifleşme modellinin hayata  geçirilmesi üzerinde duruldu. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan bayramdan sonra kooperatifleşme noktasında somut adımların atılacağını da müjdelemişti.  Bu kadar gelişmenin ardından üretime dair bir açıklama da Türk Ziraat Yüksek Mühendisler Birliği İl Temsilcisi Vedat Demirbağ’dan geldi. Demirbağ’ın açıklamasının ayrıntıları ise şöyle…

DEMİRBAĞ, ÜRETİCİNİN EKSİKLİKLERİNİ DİLLENDİRDİ

İlimiz tarımsal üretim potansiyelin geliştirilmesi,  kooperatifleşme, rekabet edebilirlik, tarımsal entegrasyon ile ilgili bir açıklama yapan Türk Ziraat Yüksek Mühendisler Birliği İl Temsilcisi Vedat Demirbağ, “Yurt içi ve yurt dışı pazarlarda haksız rekabet karşısında üretilen tarımsal ürünler bakımından ürün çeşitliliği, ürün kalitesi,  yetiştirilen ürün miktarı, pazarlama kabiliyeti bakımında marka olabilecek ürünler ile tarımsal üretim pazarından kendini kabul ettirebilecek çeşitliliğe sahipken, yetiştirdiği ürünlerin gerek depolanması, gerek pazara ulaştırılması, gerekse ürünlerin raf ömrü dikkate alındığında piyasalara kendisini kolay kolay kabul ettirebilecek bir ortam yok” dedi.

“KIRSALDA İSTİHDAMIN KAPISI DA ARALANABİLİR”

Sözlerini sürdüren Demirbağ, “Sanayinin gelişmediği ilimizde özelikle tarıma dayalı istihdamda gitgide küçülme, kırsaldan kente niteliksiz ve kontrolsüz göçle birlikte işlenebilir. Tarım arazilerinin büyük bir kısmı atıl vaziyette kalmakta ve tarımsal üretimde kullanılmamaktadır. Sürdürülebilir tarımsal üretimin geliştirilmesi, ticari değeri yüksek çeşitliliğin arttırılması, üreticilerin birlik ve kooperatifleşmeye yönlendirilmesi, üretilen ürünlerin işlenmesi-depolanması-raf ömrünün uzatılması ile ilgili çalışmaların yapılması ile birlikte oluşturulan birlikler ve kooperatifler aracılığı ile çiftçinin ürününün piyasa şartlarına göre uygun fiyatlarla pazarlanması tarımsal istihdamda ciddi manada artış ile birlikte kırsal alanda yerinde istihdama da kapı aralayacaktır” dedi.

TARIM VE HAYVANCILIĞIN AYAĞA KALKMASI ADINA…

Ekilebilir tarım arazilerinin ilimize kazandırılması gerektiğini ifade eden Demirbağ, “İlimizin özellikle ekilebilir tarım arazilerinin ciddi manada tarımsal üretime kazandırılması, Arazi Toplulaştırma ve Tarla içi hizmetler ile miras yolu ile bölünerek küçülen tarım arazilerinin işletme odaklı büyütülmesi, tarımsal sulama projeleri ile sulu tarıma açılan alanlar ile alternatif ürün yetiştiriciliğinin ve çeşitliliğinin geliştirilmesi şehrin ekonomik dinamiklerini oluşturan tarım ve hayvancılık sektörünü ciddi manada ayağa kaldıracaktır” dedi.

“TARIM SEKTÖRÜNDE CİDDİ GERİLEMELER YAŞADIK”

Elazığ’ın sahip olduğu değerlerden bahseden Demirbağ, “Elazığ gerek coğrafi konumu, gerek arazi varlığı,  gerek hayvan yetiştiriciliği açısından imkanları, gerekse sulu tarımsal üretime elverişli tarım arazileri açısından bölgesi ile rekabet edebilecek imkanlara sahip bir şehirdir. Üretim potansiyeli göz önüne alındığında üreticinin pazarlamada yaşadığı problemler, girdi maliyetlerinin yüksekliği, sulama problemleri, arazilerin hisseli olması iş gücünün kırsaldan kentlere kayması nedenleri ile son yıllarda ciddi manada tarım sektöründe gerilemeler yaşanmıştır” dedi.

“ÜRETİM GERİLEMESİNE DUR DEMEK İSTİYORUZ”

Kentin diğer dinamikleri bu alanda bir takım çalışmalar ortaya koyarken kendilerinden fikir alınmadığından dert yanan Demirbağ, süreçlere dahil edilmek istediklerini belirterek, “Bu vesile ile son yıllarda tarım ve hayvancılık alanındaki üretim gerilemesine dur demek, üretimi geliştirerek arttırmak, Pazar sorununu çözmek, ülke ve şehir ekonomisine katma değer sağlamak amacı ile bundan sonra yapılacak olan tüm organizasyonları dikkatlice takip edeceğimizi, katkı sunmak için çaba sarf edeceğimizi üyelerimiz ve paydaşlarımız adına bu şehre dair üretim umutlarının sürdürülebilir bir şekilde hayata geçirilmesi için ne gerekiyorsa üstümüze düşeni yapacağımızı kamuoyu bilgisine arz ederiz” diyerek açıklamasını tamamladı.

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER