SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Muhammet Yalçın Azizoğlu
Muhammet Yalçın Azizoğlu

İKİNCİ ELAZIĞ KİTAP FUARI

İKİNCİ ELAZIĞ KİTAP FUARI
Bu haber 06 Aralık 2018 - 9:14 'de eklendi.

23 kasım 2 aralık tarihlerinde ilimizde ikinci kez kitap fuarı gerçekleşmiş oldu.  Bu fuarın bize yansıyanlarına kalem sürmek, eleştirmek olarak algılanacak. Lakin bu eleştiride bulunuyorum çünkü gelecek yıllardaki fuarlarda bu hataların yapılmasının önüne geçmek istiyorum. Bizler bu fuarı geçen yıl yapılan fuar ile kıyas edebiliriz. Büyükşehirlerin imkânlarının olmadığı şehrimizde bu olumsuzlukları da göz ardı edecek değilim.

Birinci konu fuar yerinin gecen yıl ki yerinde olmamasının artı eksilerine bakarsak. Bu yıl şehir merkezinden uzak olması ulaşımın biraz zaman alması,  geçen yıla oranla ziyaretçi sayısında azalma ve buna bağlı satışların düşük olduğu birde ülkemizde ki ekonomik durum göz önüne alındığında bu durum normaldir. Geçen yıl ve bu yıl fuara katılan çoğu yayın evi yetkililerinin geçen yıl fuar alanının ( Ahmet Aytar Meydanı) daha verimli olduğu söylemlerine bizatihi tanık olmuş iken fuar yerinin neresi olursa olsun planlı programlı taşıma ve organizasyondan çok sıkıntı yaşamayacağıdır.

Asıl sıkıntı ilimizde bundan sonra fuar yapılacaksa ve çadırlarda olacaksa göz ardı edilmemesi gereken en önemli ayrıntı kış mevsiminde ( kasım aralık ocak şubat mart aylarında ) yapılmamasıdır.  On gün boyunca yayın evleri çalışanlarının soğuktan kırıldığına ve çadırın damının su damlatması münasebeti ile sulu vakalarla uğraştıklarına tanık oldum.

Öyle ki fuarda espri konusu olup ‘’çadır içinde şemsiye açabilirsiniz ‘’ söylemleri bu su damlatma konusunun insanlarda açtığı olumsuzluğu ortaya koymada, bazı stantların üstüne çekilen koruma amaçlı brandaların görüntüyü olumsuz olarak bozduğunu gözlemledik.

Mevsimin kış olması yağışlı olması fuar alanının otoparkının yapısı ( çamurlu saha) fuarın halılarını olumsuz etkilemiş çok temiz bir görüntü ortaya çıkmamıştır. Aşırı yıpranmış halılar insanların yürümesini zorlaştıran hatta düşmesine vesile olan etkenleri ortaya çıkarmıştır.

Fuarın en dikkat çeken unsurlarından biri de Elazığlı şair ve yazarları temsilen bir standın olmaması. Bu yazar, şair ve edebiyatçıların hiç söyleşi ve etkinlik içinde olmamasıdır.  Gönül isterdi ki ve birçok karşılaştığımız insanın bu olumsuz yansıyan durumu sormaları; Neden bu şehrin değerleri yok? Neden Elazığ’ın mahalli kültürünü edebiyatını temsil edecek kurum kuruluş ve şahıslar yoklar? Neden gelmediler? Gibi sorularla gözler Manas Yayınlarını, Bizim Külliye dergisini ve Telmih dergisi gibi bu şehrin edebiyatına, kültürüne hizmet etme şiarını edinmiş değerlerimizi aramıştır.

Oysaki fuarların yapıldığı tüm illerde kendi değerlerini yaşatmak, yüceltmek, tanıtmak, ön planda olurken bizim fuarda bu gailenin güdülmesi, adeta kendi değerleri yok sayılması, birçok kitap gönüllüsü, edebiyat emekçilerini derinden üzmüştür.

Organizasyon olarak yaşanılan aksaklıklar, bu büyük organizeyi yapanların hazırlıksız olduğu mevsim şartlarını, fuarın yapılacağı çadırın özeliklerini artı eksi olumsuzluklarını pek hesaba katmamış intibası vermektedir. Ve fuarın içinde canla başla fuarın iyi olumlu geçmesi için didinen insanlar kadar tam tersi aksiyonlar sergileyen insanların varlığı fuarların organizasyon ve çalışanlarının titizlikle seçilmesi bu hataların o şirket ve çalışanlardan ziyade şehrin ismine şehrin belediyesine mal edilmesi ile yaşanılan değer kaybı dikkate alınmalıdır.

Bir sözüm de itina ile fuara öğrencileri taşıyan okullarda gelen yazarları ağırlayan fuarda kendi kurumunun standını açıp kendi yazarlarına burada yer veren Milli Eğitim Müdürlüğümüze teşekkür etmekle birlikte bir eksikliğini belirtmektir.

Onca verilen emeğe karşı fuara getirilen öğrencilere önceden bilgi ve eğitim verilmediğini gözlemledik. Çocuklar fuarın girişinden içeri sokulup yarım saatten az bir süre içinde kitaba dokunmadan, yazarlarla münasebet, muhabbet kurmadan adeta fuar ve kitaptan bihaber tekrar okula taşınması sadece öğrenci fuara götürüldü algısı oluşmasına vesile olmuştur.

Bu yıl ki fuar ile geçen yıl düzenlenen fuar arasında aşırı derecede memnuniyet farkının oluşması bu yıl ki fuardan insanların birçok sıkıntıya maruz kalmasının elbette ki sebepleri vardır. İyi kötü bir fuar daha geçirdik temennim odur ki olumsuzluklardan ders alınmış olması bu sıkıntı ve olumsuzlukların göz ardı edilmeden ileri ki yıllarda bu hataların yapılmaması dileğimdir. Emeği olanlara teşekkürlerimi sunuyor nice fuarları başarı ile yapan bu şehrin nice başarılı fuarlara daha imza atmasını diliyorum.

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER