SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Muhammet Yalçın Azizoğlu
Muhammet Yalçın Azizoğlu

HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK

HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK
Bu haber 28 Haziran 2019 - 8:46 'de eklendi.

İstanbul büyük şehir belediye başkanlığı seçiminde Sayın Ekrem İmamoğlu; ‘’Her şey çok güzel olacak’’  sloganını kullanmıştı. Bu slogan İstanbul ile hiç alakası olmayan hatta ömründe İstanbul’u hiç görmeyenlerin bile ağzından düşmez olmuştu. İnsanların yıllarca hunharca ezilen, yok edilen, çalınan, yaşama şansı elinden alınan umutlarına bu slogan can suyu gibi düşmüş olmalı ki birçok insan bu sloganı dilinden düşürmez oldu.

Acaba her şey çok güzel olacak mı? Yıllarca birçok siyasi aktörün kullandığı sloganların seçim sonralarında pembe bir yalan olduğunu yaşamış olan çok tez inanan ve çok tez unutan bir toplumuz.  Bu sloganın da pembe bir yalan mı yâda gerçekten biten umutlara can suyu mu olduğunu, ezilmişliğe, horlanmaya dur diyecek mi, ekonomik sıkıntı çeken vatandaşın kesesine olumlu yansıyacak mı, ayrıştırılmanın yerine kucaklaşmanın, nefretin yerine sevginin var olmasını sağlayacak mı göreceğiz.

Her şey çok mu çirkin, çok mu kötü bir haldeydi ki, her şeyin çok güzel olacağı sloganı bu kadar geniş kitlelerce benimsendi.

Bu spontane bir slogan mıydı?

Yoksa arzu edilen yönetimlerin başarısızlığının doğurduğu bu slogan karanlığa tutulmuş bir kandil ışığı mıydı?

İnsanların algısında net bir şekilde ortaya çıkan adaletsiz yöneticilerin vasıflarından olan;  torpil, adam kayırma, partizan tutumlar, liyakati göz önünde bulundurmama, keyfi uygulamalar, israf, aşırı lüks yaşamlara özne olmak, gelir adaletsizliğine mahal vermek, vasıfsız insanların hak etmediği koltuk ve mevkilerde olmasına olanak sağlamaktır. Sorumluluk, adalet, vicdan muhasebesi eksik olan yöneticilerin hatalarının toplamı belki de bu slogana bu kadar geniş kitlelerin umut bağlamasına sebep olmuştur.

Yıllarca tek başına adeta milyonların gönlünü ve destek verecek güvenini kazanan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bağlanan umutlar bu gün isim değiştirmiş bulunmakta.

Tarafsızca izlendiğinde günümüz siyasileri ve yaptıkları icraatlar, söylendikleri ve takındıkları tavırlar, kullandıkları cümleler çok uzak zamanların değil yakın zamanlarda tanık olduğumuz cinsten.  Biz toplum olarak mağdur olmuşa hep destek vermişizdir öyle bir destek ki bu başka mağduriyetleri yaratacak olmasını bile hiç düşünmeden verilen destek.

Dün olduğu gibi bugünde birkaç yıl sonrada mağdur edebiyatı, ya da oluşturulan mağduriyet para edecek gibi gözüküyor. Oysa toplum kişilere değil de, adalete, yasalara, temel hak ve hukuka, insan haklarına, vatandaşlık haklarına, bireysel haklarına umut bağlasa bugün her şey çok güzel olacak demeyecektik. Çünkü cennet köşesi ülkemizde her şey zaten çok güzel olmuş olacaktı.

Bu cennet köşesi ülke de güzel olan her şeyi bozanların hesap vereceği bir gün illaki olacaktır. Mahşere kalmadan hesaplar vicdan mahkemelerinde de cezasını buluyor gönüllerden düşüp paramparça olmakla bedel ödeniyor sanırım.

Her şey çok güzel olacak mı yada sadece ülkenin bir metropol şehrinin belediye başkanlığını yapan kişi mi değişmiş olacak bekleyip göreceğiz. Kâhin değilim lakin uzun soluklu düşündüğüm, tarihin birçok penceresinden baktığımda çok şeylerin değişmeyeceği aşikârdır.  Beni bu algıya iten toplumumuzu oluşturan insanların temel yapıları, inançları, algıları, olaylara bakış açıları, karar verme mekanizmaları gibi davranış şekilleridir.

Ben yazılı olan yasaların, kazanımların, hakların işlevselliğine bakarım.  Bu çarkın adilce dönmesini sağlayan kurumların özerk ve özgür kalıp kalmadığına bakarım. Bu kurumlara slogan üreten siyasilerin müdahale edip etmediğine bakarım.  Oturduğu koltuğun hakkını veren, yaptığı iş ve eylemlerde aldığı kararlarda evrensel şekilde hak hukuk gözetenlerin, toplumun ve bireylerin diline, dinine, doğduğu coğrafyaya, beden şekline, iradesine, düşüncesine saygı duyan liyakat sahibi insanların yönetimlerde ne kadar fazla olduklarına bakarım. Şayet bu insanlar yönetimlerde çoğunluktaysa zaten her şey kendiliğinden güzel olacaktır. Yoksa bir çiçekle baharın geleceğine inananlardan değilim.

Çünkü bu toplumu yetmiş küsur yıldır yönetenlerin çoğu hep aynı taktikle, hep sloganlarla gönüllere girmiş, gerçekler ortaya çıkınca gözden düşmüş onun yerini bir başkası almıştır. Bu bir döngü haline gelmiştir ve maalesef ülkemin güzel insanları hep bedel ödeyen olmuştur.

Yıllardır zikrettiğim her şey çok güzel olmasa da ülkemde ve hatta dünyada; bundan sonra her şeyin çok ama çok güzel olmasını diliyorum.

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER