SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Hayalindeki Elazığ’ı gerçek kılmak isteyen bir aday…

Hayalindeki Elazığ’ı gerçek kılmak isteyen bir aday…
Bu haber 07 Şubat 2019 - 18:06 'de eklendi.

AK Parti Elazığ Belediye Başkan Adayı Şahin Şerifoğulları ile son derece keyifli bir söyleşi  gerçekleştirdik. Söyleşimiz sırasında Şerifoğulları,  kendisine yönelttiğimiz tüm sorulara içtenlikle cevap vererek, hayalindeki Elazığ’a da açıklık getirdi. Şerifoğulları, “Yepyeni bir şehircilik hamlesi başlatacağız” diyerek belediyecilikte risk almadan başarılı olunamayacağını da kaydetti.

 

 

Röportaj: Kübra TÜRKAN

AK Parti Elazığ Belediye Başkan Adayı Şahin Şerifoğulları, kendisi ile gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşi sırasında hayalindeki Elazığ’a da açıklık getirdi. Şerifoğulları, siyasette nezaketin elden bırakılmaması gerektiğini ifade ederek, siyasilerin birbirini kırmasının şehre bir faydası olmadığını hatırlattı. Bu şekilde Şerifoğulları, tüm siyasilere güzel ve ince bir mesaj vermeyi de ihmal etmedi. İşte Şerifoğulları ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin detayları…

38 yaşında 38 mahallesi olan bir şehrin yöneticiliğine talip olma fikri nereden doğdu?

“38 MAHALLEYLE BİRLİKTE, 10 İLÇE VE 9 BELDEMİZE DE HİZMET GÖTÜRECEĞİZ”

Yaşım ve şehrimizin mahalle sayısını eşleştirerek böyle güzel bir soru yönelttiğiniz için öncelikle sizlere teşekkür ediyorum. Ben bu şehirde doğmuş, bu şehirde yaşamış, yatırımını bu şehirde yapmış bir Elazığlı olarak, doğup büyüdüğüm memleketime hizmet etme arzusuyla bu yola çıktım. Tabi ben bildiğiniz gibi 24 Haziran sürecinde partimin 5. sıra milletvekili adayıydım. Yaklaşık bir ay boyunca aday olarak ilçeler ve beldeler dahil Elazığ’ın her bölgesinde seçim çalışması yaptım. Daha sonra nasip oldu belediye başkan adayı gösterildim. Ben hem milletvekili adaylığım sürecinde hem de belediye başkan adaylığım sürecinde bir konuya çok önem verdim ve söylemlerim hep bunun üzerine oldu. O söylem de şuydu: “Ben Elazığ’ın tamamını bir bütün halinde düşünerek bu şehre hizmet edeceğim.” Tabi sizin sorunuz yaşımla eşleştirilmiş olduğu için 38 sayısı ön plana çıkıyor. Biz şehri yönetirken 38 mahalleyle birlikte 10 ilçe ve 9 beldemizi de hizmet alanımız içerisine dahil ederek şehrimizin tamamının gelişmesi için gayret sarf edeceğiz.

Genç bir siyasetçisiniz, özellikle genç seçmenin rolünün bir hayli etkin olduğu bu süreçte gençliğinizi bu manada avantaja çevirdiğinize inanıyor musunuz?

“GENÇLERİMİZ YÜREKLERİNDEKİ KARARLILIĞIN HAKKINI VERECEKTİR”

Gençlik en büyük imkânımızdır. Yönetim, tecrübe ve birikimimizi bu imkân ve dinamizmle buluşturacağız. Bizden sonraki nesillere güzel bir Elazığ bırakmak istiyoruz. Sultan Alparslan Malazgirt’te zafer kazandığında 40’lı yaşlarının başındaydı, Osman Gazi bir cihan devletine dönüşecek beyliğini kurduğunda 20’li yaşlarındaydı, Sultan Mehmet İstanbul’u fethettiğinde 21 yaşındaydı, Mustafa Kemal 19 Mayıs’ta Samsun’a ayak bastığında 30’larının sonundaydı. Görüldüğü gibi tarihimizde iz bırakan büyük isimlerin önemli bir bölümü genç veya genç sayılabilecek yaşlarda bu büyük başarıları elde etmişlerdir. Gençlerimizden beklentim, hangi alanda çalışırsa çalışsınlar o alanın en iyisi olmak için gayret göstermeleridir. Bizim, gücünü iradesinin sağlamlığından alan bir nesle ihtiyacımız var. Gençlerimize, herkese karşı muhabbetlerini en az hayalleri, kariyer hedefleri kadar geniş tutmalarını tavsiye ediyorum. Her genç mukaddes değerlerin, milli hedeflerin takipçisi olmalıdır. Gençlerimizden doğruluktan şaşmamalarını, ibadetten geri durmamalarını istiyorum. Mücadeleden korkmasınlar, girişimcilik genç olmanın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Gençlerimizden beklentim girişimci olmakla ilgilenmeleridir. Ben gençlerimize güveniyorum. Gençlerimizin yüreklerindeki aşkın, gözlerindeki kararlılığın hakkını vereceklerine inanıyorum.

Alt yapı projeleri, imar sorunları belediye başkanları için risklidir ve bunlara yönelik kolay kolay vaatte bulunulmaz. Bulunulsa da hemen hayata geçirmeye yanaşmazlar? Siz neden böylesi riskli projeleri açıklama gereği duyuyorsunuz?

“BELEDİYECİLİKTE RİSK ALMADAN BİR ŞEYLER BAŞARILAMAZ”

Öncelikle şunu söyleyeyim. Ben belediyecilikte risk alınmadan bir şeylerin başarılacağına inanıyorum. Biz şehrimizi yönetirken gerekirse en olumsuz durumlarda bile risk alacak, şehrimiz için faydalı olan her ne varsa onu risk alarak hayata geçireceğiz. Ayrıca altyapı konusu çözülmeden şehrimizi gerçek anlamda şehir haline getirmiş olamayacağımıza inanıyorum. Önümüzdeki dönemde Elazığ’ımızı, içme suyu, yağmur suyu, kanalizasyon, doğalgaz, enerji ve iletişim hatları gibi temel altyapı sorunları tamamen çözülmüş bir şehir haline getireceğiz. Kentsel dönüşüm projelerimizi, şehrimizi hem deprem riskinden, hem de çarpık yapılaşmadan kurtarmaya dönük olarak geliştireceğiz. Bina bazlı kentsel dönüşümden ziyade alan/ada bazlı kentsel dönüşümü teşvik edeceğiz. Tek tip kentsel dönüşüm uygulamaları yerine, bölgenin ve vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gözeten çözümler üreteceğiz. Fiziki dönüşümü kültürel, ekonomik ve sosyal dönüşümle birlikte tasarlayarak, yepyeni bir şehircilik hamlesi başlatacağız.

Geçtiğimiz gün akıllı şehir projenizden bahsettiniz? Projelerinizin ayrıntılarını henüz paylaşmasanız da heyecan uyandıran bu projeye biraz açıklık getirir misiniz?

“TEKNOLOJİK İMKÂNLARI HALKIN EMRİNE SUNACAĞIZ”

Tabi projelerimizin tamamını önümüzdeki hafta kamuoyuyla paylaşacağız. Ancak dönem içerisinde çok önemsediğimiz bazı projeleri basın ve medya yoluyla aktarıyoruz. Akıllı şehir Elazığ projemizle şehircilikte yeni ufuklar açacağız. Belediye hizmetlerine erişimden, ulaşımın, enerjinin, binaların ve cihazların yönetimine kadar vatandaşlarımızın günlük hayatını kolaylaştıracak tüm akıllı şehir uygulamalarını hayata geçireceğiz. Teknolojinin imkânlarını, özellikle de yerli çözümleri teşvik ederek, halkımızın emrine sunacağız. Mobil teknolojilerin böylesine geliştiği bir dönemde, Elazığ’ımızı bu büyük yarışta diğer şehirlerden geri bırakmayacağız.

Her siyasetçinin seçim sonuçlarına yönelik bir tahmini vardır. Sizin bu konudaki tahmininizi öğrenebilir miyiz?

“TÜM VATANDAŞLARIMIZIN OYUNA TALİBİM”

AK Parti kurulduğu 2001 yılından beri yerel, genel, cumhurbaşkanlığı ve referandum türünden şimdiye kadar 13 seçime girmiş. Önümüzdeki mahalli seçimler 14’üncüsü olacak. Yani 18 yıl içinde 14 defa sandığa gidilmiş. Bir siyasi partinin kendini kanıtlamasının en iyi yolu seçim süreçleridir ve bu seçimlerin hepsinde AK Parti şimdiye kadar istisnasız açık arayla galip gelmiş durumda. 14 seçimin hepsinde arka arkaya gücünden bir şey kaybetmeden sürekli yarışta açık ara birinci olması, AK Parti’yi Türkiye siyasi tarihi açısından fazlasıyla müstesna kılıyor. Türkiye siyasi tarihinde böyle bir parti de böyle bir siyasi hareket de yok. Elazığ’ımızda da bu durum Türkiye genelinden çok farklı değil. 2002 yılından itibaren vatandaşlarımız partimize büyük destek verdi. Elazığ’ımız, 31 Mart seçimlerinde de partimize ve Cumhurbaşkanımız aynı zamanda Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a en güçlü desteği veren iller arasında olacaktır. Ben Belediye Başkan adayı olarak seçim sürecinde tüm vatandaşlarımıza ulaşmaya çalışıyor, hepsinin desteğini talep ediyorum. Yani özetle tüm vatandaşlarımızın oyuna talibim. Çünkü ben belediye başkanı olursam, Elazığ’da yaşayan tüm vatandaşların belediye başkanı olacağım.

Kentimizde siyaset genelde nezaket içinde sürüyor. Seçim sürecinde de bu böyle mi?

“BİRBİRİMİZİ KIRMANIN ŞEHRİMİZE FAYDASI YOK!”

Ben aday olduğum ilk günden itibaren dürüst ve ilkeli siyaset vurgusu yapıyorum. Sonuçta hepimiz Elazığ insanıyız. Birbirimizi kırmanın üzmenin şehrimize hiçbir faydası yok. Özellikle sosyal medya üzerinden yapılan algı operasyonlarını kesinlikle tasvip etmiyorum. Söylemediğim sözler üzerinden algı oluşturulmaya çalışılıyor. Biz bunu her fırsatta dile getiriyoruz. Tabi vatandaşlarımız bu algı operasyonlarına kesinlikle itibar etmiyor, etmeyecektir de. Ben şehrimize yakışır bir seçim süreci geçireceğimize inanıyorum. Umarım kimse kimseyi kırmaz, üzmez. Sağduyulu bir seçim süreci geçirmemizi temenni ediyorum.

Seçim sürecinde vaatlerde bulunmak çok zor çünkü kamuda tasarruf tedbirleri söz konusu. Bu konuda nasıl adım atacaksınız?

“YÖNETİM ANLAYIŞIMIZIN ÖZÜNDE; ŞEFFAFLIK VE TASARRUF OLACAK”

Öncelikle şunu belirtmeliyim. Bizim yönetim anlayışımızın özünde şeffaflık ve tasarruf olacak. Tasarruf ve şeffaflık yeni dönemde belediyemizde çok daha önemli bir yönetim ilkesi haline gelecek. Hangi kaynaktan gelirse gelsin belediye bütçesine giren her kuruşta yetiminden gazisine, işçisinden yaşlısına herkesin hakkı olduğunu aklımızdan asla çıkarmayacağız. Yatırımları ve hizmetleri yaparken kullanılan kaynağın gerekliliğini, verimliliğini, önceliğini, kalitesini titiz bir şekilde değerlendirecek, sonra adımları atacağız. Her faaliyetimizi, en başından en sonuna kadar vatandaşlarımızın gözü önünde, her türlü bilgiye, belgeye erişimin açık olduğu bir yöntemle yürüteceğiz. Belediyemizde hakka, adalete, mahşeri vicdana ve hukuka aykırı davranan hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız. Tasarruf tedbirlerine makam araçlarıyla başlayacağımızı daha önce dile getirmiştim. Nasip olur belediye başkanı seçilirsem kendi şahsi aracımı ücretsiz bir şekilde Elazığ Belediyesine tahsis ederek bu aracı makam aracı olarak kullanacağım.

Bu keyifli söyleşi için teşekkür ederim. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

“BİZ ÇALIŞACAĞIZ, ELAZIĞ KAZANACAK!”

Bu imkânı sunduğunuz için öncelikle sizlere teşekkür ediyorum. 31 Mart’ta yapılacak seçimlerin ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını şimdiden temenni ediyorum. Biz şehrimize değer katmak, şehrimizi bölgemizin cazibe merkezi haline getirmek, içinde yaşayan insanların mutlu ve huzurlu olmasını sağlamak amacıyla bu göreve talip olduk. Rabbim çıktığımız bu yolda yar ve yardımcımız olsun. Değer üreten şehir anlayışıyla çıktığımız bu yolda Elazığ’ımızı bir üst aşamaya taşıma gayreti içerisinde olacağımızı buradan ifade etmek istiyorum. Bugün şehrimizde yaşayan vatandaşlarımızın talepleri ve ihtiyaçları, daha önce yaşayan insanlarımızınkinden çok farklı. Eskiden ihtiyaçlar, başını sokacak bir çatı, musluğundan akacak su, ampulünü yakacak elektrik, evine ulaşacak yol gibi temel hizmetlerle sınırlıydı. Bugün ise vatandaşlarımızın temel beklentilerini, her alanda hayat kalitesinin yükseltilmesi olarak özetleyebiliriz. Bunun için şehrimizi gayrimenkul odaklı zenginleşme aracı olmaktan çıkartıp, katma değerle güçlenen bir şehir haline getirme çabasında olacağız. Bir başka ifadeyle şehrimizin gayrimenkul rantıyla değil, iyilik, merhamet, kültür ve sanat ürünü eserlerle değerlenmesini sağlayacağız.  Şehrimizin kültürden ekonomiye tüm yönlerini analiz ettiğimiz, zayıf ve güçlü taraflarını ortaya koyduğumuz çalışmalarımız ışığında, belediyemizi değer üreten şehir anlayışıyla yöneteceğiz. Biz çalışacağız, Elazığ kazanacak. Ben sizler aracılığıyla tüm hemşehrilerimi, sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyor, hemşehrilerimin dua ve desteklerini bekliyorum.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER