SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Vedat Kent
Vedat Kent

HARPUT’UN UNESCO SÜRECİNDE YOL HARİTASI

HARPUT’UN UNESCO SÜRECİNDE YOL HARİTASI
Bu haber 19 Haziran 2019 - 8:38 'de eklendi.

2016 yılında Harput’un UNESCO adaylığı için, Ankara’da faaliyet gösteren Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı ile Elazığ Belediyesi işbirliğiyle başlatılan süreç, Harput’un 2018 yılının Haziran ayında Macaristan da gerçekleştirilen UNESCO Genel Kurulu tarafından geçici listeye alınmasıyla birinci aşaması gerçekleşti.

Bu aşamada 2017 yılında Paris’te UNESCO merkeszinde gerçekleştirilen Harput konulu konferansın lobi çalışması anlamında etkisini unutmamak gerek.

Peki, ikinci aşama ne?

UNESCO Dünya mirasında kesin liste.

Kesin listeye nasıl girilir, neler yapılmalı?

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile UNESCO’nun mevzuatına göre yapılması gerekenler var.

Yani dersimizi iyi çalışmamız gerek.

Bir yol haritası niteliğinde olan “alan yönetimi”, stratejilerin ortaya konularak, yapılacakların süresinin ortaya konulması, aday alanın zayıf ve güçlü yönlerinin belirlenmesi, sorumlu ve ilgili kuruluşların belirlenmesi şeklinde içeriğe sahip olup en önemli kriter. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından atanan alan başkanı, yerel aktörlerin yer aldığı danışma kurulu, yerel ve bakanlık yetkililerinin oluşturduğu eşgüdüm ve denetleme kurulu gibi organlar alan yönetiminin icracı unsurları. Belirlenen sınırlar içindeki stratejileri içeren yönetim planı da oluşturularak yeni bir dosyayla Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurmak gerekiyor.

UNESCO mevzuatına göre, bir ülke her yıl için bir tane geçici listedeki kültür varlığı için başvuruda bulanabiliyor. Şu anda da Türkiye’nin UNESCO geçici listesinde 78 tane kültür varlığı olduğu düşünülürse, şehir olarak lobi çalışmasını çok iyi yapmamız lazım.

2019 yılı için Türkiye’nin, UNESCO’ya kesin listeye teklif edeceği Malatya’daki Arslantepe Höyüğü, 2020 yılı için de başka bir kültür varlığıyla ilgili başvuruları var.

Dolayısıyla eğer alan yönetimi, lobi veya diğer yapılacakları ortaya koyabilirsek, Elazığ için şansımız 2021 ve sonraki yıllar için söz konusu olabilir.

Milletvekillerimiz, Valimiz, Belediye Başkanımız, Üniversitemiz, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüz, bu işte süreci başlatan Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfımız ile tüm sivil toplum kuruluşlarımız ve tüm vatandaşlarımızın el ele vererek bu konuyu şehrimizin öncelikli konuları arasına almak lazım.

Bunun için başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Kültür ve Turizm Bakanımızile yetkililerine ve diğer tüm siyasiler ve bürokrasiye bilgilendirme yapacak bir komisyonla Harput ile ilgili dosyanın, UNESCO’ya gönderilmesi konusunda güçlü bir lobi çalışması yapmalıyız.

Eğer bunu gerçekleştirebilirsek, Bakanlık ta Harput’un kesin liste adaylığınakarar verip, bu dosyayı UNESCO’ya gönderirse yurt içindeki çok önemli bir kavşağı geçtik demektir.

Bundan sonraki dersimiz ne diyecek olursanız onu da anlatayım.

Aslında bundan sonraki aşamada sadece şehir olarak değil, ülke olarak kulis yapmamız gerekecek.

Çünkü artık bundan sonra yapılacak çalışmaların büyük bir kısmı uluslararası zeminde.

UNESCO’ya her ülke tarafından kesin listeye adaylığı için gönderilen kültür varlıkları dosyaları, uluslararası uzmanlar ile yine bakanlık uzmanları tarafından inceleme ve denetlemelere tabi tutulacak.

Uluslararası Anıtlar ve Sitler Komisyonu (ICOMOS) tarafından değerlendirilecek olan bu bilgiler daha sonra, UNESCO Dünya Miras Komitesinin değerlendirmesine sunulacak. Bütün bu değerlendirmeler sonucunda her yıl bahar aylarında toplanan UNESCO Genel Kurulu tarafından incelenerek değerlendirilen kültür varlıkları, genel kurulca layık görülürse kesin listeye kabul edilecek.

Yani gördüğünüz gibi uzun ve meşakkatli bir yol, UNESCO kesin listesi.

Peki, bu kadar zahmet ne getirecek?

Her şeyden önce 4000 yıllık kadim şehrimiz Harput’un tarihi değeri, uluslararası bir kuruluş tarafından tescil edilmiş olacak.

Çok önemli bir prestij kazandıracak.

Bu bize sadece Harput’un tarihi önemini gün yüzüne çıkarmakla kalmayıp, aynı zamanda turizm destinasyonlarında, uluslararası dergilerde, yurt içinde ve yurt dışında programlarda Harput’un isminin geçmesine neden olacak.

Dolayısıyla da turist artışıyla beraber ve turizm gelirimizin artması demek.

Yani konunun hem sosyal hem de maddi yönü var.

Daha önce Elazığ kamuoyuna duyurduğum 2023 Harput Yılı ile UNESCO kesin liste adaylık süreci beraber ele alınırsa yurt dışında çok önemli bir mevzi kazanmış oluruz.

Çünkü 2018 yılı Truva ve 2019’un ise Göbeklitepe yıllı ilan edilmesi, bu beldelerimizin dünyaca tanınmasına yol açtı. 2023 yılının da Harput Yılı ilan edilmesi durumunda, UNESCO kesin listesi içinde çok önemli bir tanıtım rüzgârını arkamıza almış oluruz diye düşünüyorum.

Malatya’daki Arslantepe UNESCO Kültür Mirası Kalıcı Listesi’ne girmesi için 2014 yılından beri çalışmalar yürütülüyor. Arslantepe, o tarihte geçici listeye alınmıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Şubat 2019’da dosyayı UNESCO’ya gönderdi. Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS), UNESCO adına dosya üzerinden inceleme yapacak. ICOMOS heyeti Ekim ayında Malatya’ya gelerek Arslantepe’yi yerinde incelemeleri bekleniyor. Bu çalışmaların ve ardından yapılacak komisyon toplantılarının tamamlanmasının ardından Mart 2020’de UNESCO Arslantepe Höyüğü ile ilgili kararını açıklayacak. (16.04.2019 Hürriyet)

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER