SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi

Hakiki bal nasıl anlaşılır?

Hakiki bal nasıl anlaşılır?
Bu haber 17 Temmuz 2019 - 18:54 'de eklendi.

Bu yıl yağışların bol olmasıyla artan çiçek yoğunluğu ve çeşitliliği arıcıların yüzünü güldürdü güldürmesine ancak tüketicilerin ise hala sahte balın nasıl anlaşılabileceği konusunda kafası karışık. İşte sahte bal ve gerçek balı ayırt etmenize yarayacak yöntemlerden bazıları…

 

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Mucizevi bir şekilde sofralarımıza gelen balın faydalarından yararlanmak için balın doğal olması, sağlığımız için büyük önem taşıyor. Özellikle son yıllarda ortaya çıkan sahte bal olayları, tüketicinin bal kavanozlarına şüpheyle bakmasına neden oluyor. Kovandan sofraya tamamen doğal balı tüketmeye odaklanan tüketiciler, haklı olarak “Hakiki bal nasıl anlaşılır?” sorusunu sormaya başladı.

Oil background. 3D render.

“BAL, TAĞŞİŞ VE TAKLİT YAPILAN GIDALAR ARASINDA İLK SIRADA YER ALIYOR”

Elazığ Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fırat Canbay’a balın sahte mi, gerçek mi olduğunu, hakiki balın nasıl anlaşılacağını sorularını yönelttik. Canbay, balın gerek fiyatı, gerekse üretim ve tüketim miktarları dikkate alındığında tağşiş ve taklit yapılan gıdalar arasında ilk sırada yer aldığını söyleyerek “Bal; bal arıları tarafından çeşitli nektar kaynakları kullanılarak üretilen ve üretim mevsiminde veya sonrasında herhangi bir şeker şurubu ve katkı maddesi ilave edilmeyen, işlenmesi ya da depolanması sırasında ısıl işleme tabi tutulmayan, tüketim aşamasına kadar genel bileşim özelliklerini koruyan doğal tatlı bir gıda maddesidir. Bal gerek fiyatı, gerekse üretim ve tüketim miktarları dikkate alındığında tağşiş (bir şeyin içine başka bir madde karıştırma, katıştırma.) ve taklit yapılan gıdalar arasında ilk sırada yer alır. Balın üretimi esnasında ya da üretimden sonra yapılan çeşitli tağşişler ve ürünlerin uygunsuz depolama koşullarına bağlı olarak, balın doğal yapısı bozulmakta ve gıda değerini önemli ölçüde azaltmaktadır. Sahte bal, katkılı (tağşişli) ve suni (taklit) bal olmak üzere başlıca iki şekilde üretilmektedir. Tağşişli bal, üretim aşamasında arının değişik şeker şurupları ile beslenmesi, üretimden sonra farklı şeker gruplarının değişik oranlarda ilave edilerek balın miktarının artırılması, düşük su içeriği olan ballara su ilave edilmesi şeklinde yapılan işlemlerle genel bileşim özellikleri değiştirilmiş balları kapsamaktadır. Değişik şeker girdileri ile balın doğal sakkaroz – früktoz- glikoz profili taklit edilmekte ve bunun tespiti ancak yapılan analizlerle belirlenebilmektedir. Taklit bal ise üretimde arının hiçbir katkısı olmadan tamamen kimyasal yolla, değişik şeker şuruplarından üretilen balları kapsamaktadır. Yani tamamen arısız üretimdir. Yüksek fruktozlu mısır şurubu, glikoz şurubu, sakkaroz şurubu içerisine polen, renk, tat, koku, aroma eklenerek bileşim özellikleri taklit edilmesi ile yapılan ballardır” dedi.

“TEK YÖNTEM BALIN LABORATUVAR ANALİZİNE TABİ OLMASIDIR”

Balın sahte olup olmadığının anlaşılması için tek güvenli yöntemin, laboratuvarda analiz yapılması olduğunu kaydeden Canbay sahte balı anlamanın zor olduğunu belirtti.  “Balda hile olup olmadığı sadece balın tadından, kokusundan, ya da görüntüsü olmak üzere kişinin duyu organlarını kullanma yöntemi ile anlaşılamaz. Tek yöntem balın laboratuar analize tabi olmasıdır. Laboratuar sonucunun uzman kişiler tarafından yorumlanmasıyla gerçekleşmektedir” dedi.

“SAHTE BALI, GERÇEK BALDAN AYIRMAK İMKANSIZ DENECEK KADAR GÜÇTÜR”

Elazığ Arıcılar Birliği olarak tüketiciyi gerçek üretici ile buluşturmayı amaçladıklarını dile getiren Canbay, web sitelerinde Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliğine uygunluğu laboratuvar sonuçları ile onaylanan bal üreticilerinin iletişim bilgilerinin yer aldığını söyledi. “Çok iyi bir bal tüketicisi olsanız bile sahte balı gerçek baldan ayırmak imkansız denecek kadar güçtür. Gerçek bal; en doğru laboratuvar analizleri ile anlaşılabilmektedir. Bu yüzden balları mutlaka güvendiğiniz yerlerden temin edilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda tüketici için en iyi bal tanıdığın arı yetiştiricisinden temini daha doğru bir yaklaşımdır. ​Bu kapsamda Elazığ İli Arı Yetiştiricileri Birliği olarak Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliğine uygunluğu laboratuar sonuçları ile onaylanan bal üreticilerimizin iletişim bilgileri tarafımızca sitemizde yayınlanmaktadır. Birlik olarak hedeflenen amaç tüketici ile gerçek üreticiyi buluşturmaktır” diyerek açıklamasını tamamladı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER