SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Muhammet Yalçın Azizoğlu
Muhammet Yalçın Azizoğlu

GÜL YÜZLÜM/ İHSAN NAZİK

GÜL YÜZLÜM/ İHSAN NAZİK
Bu haber 04 Ocak 2019 - 8:09 'de eklendi ve 74 kez görüntülendi.

Yeni yıla girmişken umutla girmek, sevgi ile gönüllere merhaba demek, karanlıkları şiir ile aydınlatmak, zemherinin soğukluğunu kitap dostluğu, kitap sıcaklığı ile ısıtmak istedim.

Yılın son haftasını serhat şehirlerimizden Kars ilinde geçirip bilgi dağarcığımızı zenginleştirmek için sürekli mekânları, kasabaları, ustaları ziyaret edip bilgiler devşirdik. Üzüldüğüm maalesef bu şehrin çayhanelerinde görmeye ezgi ve nidalarını dinlemeye alıştığımız âşıklar atışması, âşıklar koşması ve maalesef o âşıklar artık kalmamış gibi.

Sorduğumuz Çobanoğlu vefat ettikten sonra diye başlayan mazeretler bizleri derinden üzdüğü gibi eminim ki Âşık Şenliği de mezarında üzmeye devam ediyordur. Biz tekrar konumuza dönecek olursak Âşık Şenlikten manevi iklimde el almış onun yolunda adımlar atmaya, ilimizde âşıklık, ozanlık geleneklerini yaşatmaya gönül vermiş bu serüveni yaşarken yedi adet kitap yazmış. Şair, Ozan, Âşık İhsan Nazik hocamdan ve son eseri 2018 Aralığında okuyucu ile buluşan “GÜL YÜZLÜM’’ eseri üstünde biraz zihin yormaya gayret edeceğim.

İhsan Nazik ilimiz sınırlarını aşmış Kars âşıklar meclisinde, Kahramanmaraş âşıklar otağında ve âşıklık geleneğinin yaşatıldığı birçok ilimizde bilinmekte. Bu tezi, bu ideayı ortaya koyarken gezdiğim illerde ki kültür mahfillerinde, sazın, sözün gönül burçlarını titrettiği mekânlarda, saz ve söz mimarlarının, gönül yolunu mısralarla kaplayan gönül işçilerinin İhsan Nazik ozanımızı sormaları, gönderdikleri selam ve hakkında ettikleri övgü dolu muhabbetlerden bilirim.

GÜL YÜZLÜM eserine giriş yaparken önsözü ülkemizin önde gelen ozanlarından Âşık Enver Gürkani imzalı. Âşık Gürkani önsözünde İhsan Nazik hocamızın ahlak yapısının güzelliğinden hoşluğundan vurgular yapmakta.

Özsözü okuyunca İhsan Nazik hocanın dili, şiirde ki yenilikleri, şiirsel düşünce ve kelime hazinesinin harikulade geniş ve engin olduğuna tanık olabiliyoruz.

Kitabın son şiiri olan ‘’SENİN KÖYDE İŞİN NE ‘’ şiirinde adeta yedi coğrafi bölgede ozan bizleri bilinmeyen güzellikleri seyre daldırmakta. Ülkemizin her köşesinin Firdevsken kesitler olduğunu nakış nakış işleyip sunmakta.

Ozan  “İDO ‘’ başlıklı şiirinde  ‘’heybenden eksilmez rakı, şarap, cin / Fesatlığa gebe her zaman için/ Ağarmış karışmış sakalın saçın/ Kaçıncı ter dökmen kokarsın ido.  Hak dostu şairim tutumun kötü/ Cin musallat olur taşlama iti/ sen adam olmazsın düşüncem kati/ belli olmaz köyü yakarsın ido …’’ mısralarında şiir dünyasında ender rastladığımız sıfatlara varlıklara kalem sürmekte.

Ozan bizlerinde yer yer tanık olup dostlarından dinlediğimiz zorlu yaşam serüveninde yaşadığı sıkıntıları ve buna karşın kin büyütmesen sabırla mücadele ettiğini ‘’ SABIRLA ŞÜKÜRLE AŞARIM ZORU’’ şiirinin derinliklerinde okuyucuya sunmakta sadece bu şiirinde değil bir çok şiirinin derin ihtiva eden mana dünyasında şairin yaşadığı sıkıntıları sezinlemekteyiz.

Bu yaşanılan zorluklar çileler, reva görülmeyen kuru bir alkış bile birçok şair, yazarın yaşadığı sıkıntılar içindedir. Bu sadece ilimizde yaşanılan bir durum değil ülkemizin hatta edebiyat dünyasının asırlardır süre gelen kanayan yarasıdır.

Doğruları iktidarların suratına tokat gibi çarpan ozanların, âşıkların i şairlerin iktidarlardan ve iktidar yalakası toplumdan alkış alacağı, sahiplenileceği, mucizedir. Bu makûs talih galiba hiçbir zaman yıkılmayacak bu çileli yolda âşıklık, ozanlık, şairlik libasını sırtına alanlar bu makûs talihi yaşamaya devam edecektir. Bu çileli vazifenin dünyalık payesi sefa değildir. Ozan bunu kanıtlar nitelikte  ‘’ GÖNÜL SÜZGECİYLE DERTLERİ SÜZDÜM ‘’ başlıklı şiirinde ‘’omuzum da sazım çok diyar gezdim/ Çektiğim acılar kar kaldı bana ‘’ der.

Akıp giden zaman diliminde konuk olduğumuz yer kürede hoş seda bırakmaya, mazlumun sesi olmaya, toplumun seslendirmeye lisanı yetmediği konulara ses olmaya, iktidarların, güç sahiplerinin hatalarını, eksikliklerini varsa zulümleri onların karşısında dağ gibi bent olmaya yola çıktığımız bu yolculukta Şair İhsan Nazik bir şiirinde ‘’ uzaktan gelmişim misafir eyle ‘’ der. Bizde bu hafta az, çok lisanımız yettiği, gönül süzgecimizden geçtiği kelimelerle İhsan Nazik Hocamızı sayfamızda misafir eyledik.  Kolay olmadı yılların ustasını, bu şehrin tek ozanını anlatmak, koskocam bir ömür şiire adanmış yedi kitap ile meyve vermiş bir değeri birkaç paragraf ile anlatmak. Yazıma son verirken tüm insanlığın yüzü ‘’ GÜL YÜZLÜ ‘’ olsun diyor. Yeni yılın sağlık esenlikler içinde barışçıl iklimde, şiirler eşliğinde, mutlulukla geçmesini temenni ediyorum.

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
1 ADET YORUM YAPILDI
Aşık Enver Gürkani Ocak 6, 2019 / 17:49 Cevapla

Sizin gibi duyarlı yazarlara ve İhsan Nazik gibi şairlere ihtiyaç var sayılarınızın çoğalması dileğiyle başarılar dilerim.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER