SON DAKİKA

Elazığ Fırat Gazetesi
Cahit Kutlu
Cahit Kutlu

GENÇLERİMİZ UYUŞTURUCU VE UYARICI MADDELERE NASIL BULAŞIR?

GENÇLERİMİZ UYUŞTURUCU VE UYARICI MADDELERE NASIL BULAŞIR?
Bu haber 24 Temmuz 2019 - 8:27 'de eklendi.

Genç veya gençlik çağı: Ülkemizde ve dünyada 18-21 yaş arası dönem olarak kabul görse de olgunluk düzeyi olarak 16-35 yaş arası döneme gençlik dönemi diyebiliriz. Ama ülkemizde coğrafi ve fiziki şartlardan dolayı çocuklarımız fiziki olarak olgun görünmektedir. Kültürümüzün etkisi ile aslında 35 yaşına kadar herkes kendini genç görmekte veya bu kategoride değerlendirilmektedir.

Gençlerimizde bir zamanlar, eskinden, bizim dönemimizde… Diye başlayan tabirlerle eskiyi aradığımız ama eskinin gençlik felsefisini çocuklarımıza ve gençlerimize aşılamaktan imtina ettiğimiz bir dönemdeyiz. Çünkü popüler kültür dediğimiz olgu her şeyi o kadar hızlı değiştiriyor ki hızına yetişmek ne çare! Tüm bunların ışığında maalesef uyuşturucu ve uyarıcı maddeler veya diğer bir adıyla bağımlılık yapan maddeler gençlerimize musallat olmuş durumda hatta bazı kaynaklarda kullanım yaşının 11’e kadar düştüğüne zaman zaman medya veya sosyal medyada rastlıyoruz. Özellikle sosyal medyada bu tür maddelerle yapılan paylaşımlar başta olmak üzere, popüler film, dizi vb karakterlere özentinin olması gençlerin artık ailesini sahiplenen değil, ailesini kabul etmeyen, ailesinden utanan birer yapmacık karaktere bürünerek aileden ve kendi kültüründen uzaklaşarak, bu tür ortamlara daha rahat ulaşmasına sebep olabilmektedir.

Peki bu illet bu yaşa kadar indiğine göre yani ilkokul evresine inen bu illete nasıl dur diyeceğiz. Neler yapılmalı, vatandaş olarak üstümüze düşen ne gibi görevler var?   Öncelikle gençlerin takıldığı mekanları, arkadaş çevresini, bizim çocuğumuz olmasa dahi sokak ve parklarda madde kullanımının olduğu yerlerin ilgili kurumlara bildirilmelidir. En önemli durumlardan biri de çocuk ve gençlere bu tür durumlarda şiddet ve öfkeyle yaklaşmaktan kaçınarak daha çok ikna edici dil kullanıp, sağlıklı iletişime geçilmesi ve farklı alanlara yönlendirilmesi( spor, meslek eğitimleri vb), maddelerin zararlarını,  gençlerin sevdiği ve saygı duyduğu kişilerinden dinlemesi daha verimli ve sağlıklı olur.

Gençlerin uyuşturucuya ilgilerinin arttığının işareti olan bazı durumlar; hobilerinin değişmesi (müzik tarzı, giyim tarzı, tutum ve davranışlarında anormalik aşırı mutluluk veya aşırı içe kapanma vb.) ilgi alanlarının değişmesi çoğu zaman arkadaş gruplarının değişmesi (kişi madde kullanımını destekleyen ve ona madde sağlayan kişilerle başlar) aile ilişkilerinin daha mesafeli, iletişimsiz ve çatışmalı hale gelebilir.

Kullanılan maddeler çok çeşitli olmakla beraber ülkemizde en çok kullanılan maddeler; sigara, esrar, uçucu maddeler (tiner, Bally vs.), eroin, kokain, bonzai, ecstacy vb. haplardır. Özellikle bu maddelere giden yolun başlangıç noktası maalesef sigarayla başlar ve sigaraya başlama yaşının ilkokul yaşına kadar düştüğünü görmekteyiz. Özellikle genç kesimde sigarayla beraber nargile içiminin de çok yaygınlaştığını ve bu tür durumların sosyal medya hesaplarında paylaşılarak akranları üzerinde etkili olduğu ve yapılan araştırmalarda sigaranın ve nargilenin ileride diğer maddelerin kullanımında geçiş noktası olabileceğini görmekteyiz.

Bağımlılık bir süreçtir; madde kullanan kişi gitgide kullanım sıklığını arttırmakta ( madde merak edilen ve korkulan bir şey olmaktan çıkmıştır), eskiden etkisini hissettiği dozu yavaş yavaş az bulmakta, madde kullanımını arttırmakta ( kişinin bu maddeye karşı ilgi artmıştır, eski doz aynı etkiyi göstermemektedir) ve madde kullanımını bıraktığı zaman ciddi yoksunluk belirtileri hissetmeye başlamaktadır. Bu yoksunluk belirtileri kimi zaman çok ciddi fiziksel rahatsızlıklara yol açar, kişinin maddeyi bırakmasını çok zor hale getirir.

Kimi maddelerde bağımlılık zamanla geliştiği gibi kokain, eroin ya da ecstacy gibi maddeler kişinin bünyesine göre ilk seferde bile bağımlılık yapma riski taşır. Gençlikte madde kullanımı, gencin çevresinde veya kendisiyle ilgili problemler olduğunu ve derhal ele alınması gerekliliğine işaret eder. Özellikle uzmanların dikkat edilmesini istediği fiziksel belirtilerinden bazıları;

 

Madde ve madde kullanımı ile ilgili fiziksel belirtiler

* Davranış problemleri ve okulda zayıf notlar

* Arkadaş çevresinin değişmesi

* Eve gelme ve kurallara uymada değişiklik

* İştahta artma/ azalma

* Düzensiz uyku

* Duygusal uzaklaşma, kabuğuna çekilme, depresyon, veya yorgunluk

* Arkadaşlıklarda değişim veya yaşıtlardan aşırı etkilenme

* Düşmanca tavırlar, alınganlık, veya ev içindeki ilişkilere katılım düzeyinde değişiklik

* Okul sonrası ve hafta sonu bulunduğu yerler hakkında yalan söyleme ve kaçamak yapmada artış

* Kişisel görünümüne ilgisinin düşmesi

* Kan çanağı gözler, gözaltı morlukları, akan burun, sık sık boğaz ağrısı, hızlı kilo kaybı gibi fiziksel değişiklikler

* Ruh halinde, yeme içme ve uyuma alışkanlıklarında değişiklikler

* Dalgınlık ve hafıza problemleri vb.

Belirtileri olmakla beraber bu tür durumlarda ilimizdeki uzman kurum, kuruluş, STK’lar ve uzman kişilerden yardım alabilirsiniz. Özellikle ilimizde, YEŞİLAY bünyesinde kurulan ve benimde çok yakından takip ettiğim çok güzel çalışma teknik ve yöntemleriyle, gizliliğin ön planda olduğu ücretsiz danışma merkezi olan Yeşilay Danışma Merkezi (YEDAM) lerinden gerekli bilgi ve tedavi yöntemleri ile yönlendirmeler hakkında bilgi alınabilir.

(444 79 75 )

Tüm bağımlılıkların sevgi ve saygı bağımlılığı olması dileğiyle…

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
1 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet dağoğlu Temmuz 25, 2019 / 10:07 Cevapla

Başarılarının devamını dilerim. Başka bir meslekte yeni bir pozisyonda seni görmek istiyoruz.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER